Gıda Hattı

Malatyalı kayısı üreticisi Karani eylemlerine yeniden başladı

13 Ağustos 2006, 14:59
Paylaş
Malatya'da, çiftçilerin sorunlarını gündeme taşımak için 26 Ocak 2000 tarihinde ilk eylemini traktör ile Cumhurbaşkanlığına giderek yapan çiftçi Veysel Karani isimli üretici, uzun süredir ara verdiği eylemlerine yeniden başlayacağını açıkladı.

Karani ilk eyleminden sonra traktör, at arabası ve yaya olarak 71 il, bin 850'nin üzerinde ilçe, belde ve köy gezerek kayısının ve çiftçinin sorunlarını gündeme taşımaya çalışmıştı. Geçtiğimiz yıl geçirdiği kaza neticesinde kolundan yaralanan Veysel Karani, uzun süredir eylemlerine ara vermişti.

Karani, Atatürk anıtı önünde bir basın açıklaması yaparak, Cuma gününden itibaren eylemlerine yeniden başlayacağını söyledi. Karani, vatandaşların hak aramasını bilmediğini ifade ederek, iki kez kurup feshettiği Üreticiler ve Tüketiciler Derneği'ni yeniden kurduğunu kaydetti.

Karani, eylemlerine Cuma namazından sonra Şire Pazarı'nda kayısı tüccarlarına protesto amaçlı karanfil dağıtarak başlayacak. Ayrıca, Kayısıbirlik ve Şire Pazarında miting yapmayı da hedeflediğini belirten Karani, Karadeniz çiftçisinin fındık için yaptığı eylemleri de desteklediğini kaydetti.

Emniyet güçlerinin de önlem aldığı basın açıklamasında Karani, Malatya milletvekillerini istifaya çağırdı. Ordu'dan atılma bir astsubay olan Karani ülkede akan kanın durmasını istediğini belirterek, bu nedenle Malatya Askerlik Şubesine bir dilekçe vererek, Doğu'da askerlik yapmak istediğini vurguladı

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.