Gıda Hattı

Makarna Tüketimi Artıyor...

15 Şubat 2008, 17:36
Paylaş

Türkiye'de, 1990'lı yılların başında 4.3 kilogram olan kişi başına makarna tüketiminin, sürekli artış göstererek 2007 yılında yaklaşık 6 kilograma yükseldiği bildirildi. Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Genel Sekreteri Ergin Erzurumlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, makarnanın durum buğdayından elde edilen irmiğin su ve bazı zenginleştirici maddelerle karıştırılması ve istenilen biçimler verilip, kurutulması suretiyle elde edilen yarı hazır bir gıda maddesi olduğunu söyledi.

Buğdaydan yapılan sanayi ürünleri içinde makarnanın, üretim miktarı ve beslenmedeki önemi bakımından ekmekten sonra geldiğini belirten Erzurumlu, ancak son yıllarda dünyada buğdayın makarna şeklinde tüketiminin, ekmek tüketimine oranla artığını, makarnanın yaygınlaşmasında uzun süre muhafaza edilebilmesi, çeşitliliği, kolay hazırlanması, lezzetli, besleyici ve ekonomik bir gıda maddesi olmasının önemli rol oynadığını vurguladı.

Erzurumlu, dünyada kişi başı makarna tüketiminde 28 kilogram ile İtalya'nın ilk sırada yer aldığını, bu ülkeyi 13 kilogramla Venezuela ve 11,7 kilogramla Tunus'un izlediğini dile getirerek, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin kişi başına makarna tüketimi 1962 yılında 1,2 iken, 1978'de 3,9'a, 90'lı yılların başında 4,3 kilograma yükselmiş ve sürekli artış göstererek 2007'de fert başına yıllık tüketimin yaklaşık 6 kilogram olmuştur. Burada sektörün hedefi fert başına tüketimi başlangıçta yıllık 8 kilograma çıkarmaktır. Günlük karbonhidrat ihtiyacını ekmekten karşılayan Türk halkı, makarnayı gerek bulgur ve gerekse pirinç pilavında olduğu gibi ana yemek kabul etmemiştir. Ancak son yıllarda hızlı nüfus artışı, makarnanın ekonomik olması, pazarlama ve ulaşım olanaklarının artması, hızlı kentleşme sonucunda çalışan kadınların hazır gıdaları tercih etmelerinin makarna tüketimini arttıracağı beklenilmektedir.''

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.