Tarım, Kadın, Sanat - 11. BÖLÜM – Dünya Gıda Günleri Ardından Özetler

Görsel tasarımı: Esma CİVCİR – 2009 - Alanya Koza Projesi

“Kimseyi Geride Bırakmamak Mümkün mü?”

Alanyada’ydık.  Alanya’mız Kadim Selçuklu Devleti’nin kışlık başkenti.  Yaz kış güzel ve dört mevsim, her daim bolluk bereket diyarı. 2009-2010 eğitim yılında, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yaparken, Alanya Koza projesi ve kültür ve turizm marka kent AR-GE projemiz sırasında, o güzel armoniyi ve kültürel zenginliklerini yaşamış bir araştırmacı ve tasarımcıydım.

Hala neler yapılmaz duygusunu sınırsız hayallere taşıyan o koyda ölümsüz düşlerim var. Ve her şeyin vakti vardır. Zamanı olgunluğu vardır elbet.

Kültürel mirasın katmanlarında gezinmekten yorulmuştu hayallerimiz. Bazen bolluk da zordur, seçmek açısından. Böyle bir yer Alanya. Dünyadan her yerden insanı barındırır besler. Onca insan toprağına sığar bağrına basar ve ağırlar. Yürekleri büyüktür.

Alanya doğal bir marka olduğunu kanıtlamıştır. Alanya, yıllık turizm sayısal verilerinin çok ötesinde bir yer. Doğası, kültürü ve tarihi güzellikleri ile Antalya ile etkileşimlerini arttırarak tüm Akdeniz’de büyük bir marka oluşturmak adına büyük imkanlar sunuyor.

Alanya Sanayi ve Ticaret Odası bir akademidir. İki tane üniversitesi vardır. Hayatımın en ilginç anlarından biri; Amiens de Amiens Katedrali’nde Alanya’yı yüzlerce yıllık haçlı haritalarında görünce yaşadığım şaşkınlıktı. Haçlılar ilk seferlerde Kudüs diye buraya demir atarlar. Ve ikinci şaşkınlığım ise Alanya’nın 1960 yılına kadar kara yolu ile Antalya’ya ulaşamamış olmasıydı.

AR-GE çalışmalarım sırasında inanamamıştım. Kara yoluyla İpek yolu, Beyşehir, Konya, Kervan Yolları ve yayla hatları açıktı. Kadim yollar açıktı asırlardır. Ne ilginçtir sedir ağaçları Lübnan yolu Mısır ve Suriye ilişkileri vardı. Ve de denir ki Ahiler Alanya’nın alınmasını, ticaret limanı İpek yolu geçişi Kuzey Afrika köprüsü için Alanya’yı arz etmişlerdir. Ne kültür ki Keykubad Alanya tekfurunun kızını olduğu gibi kabul eder. Kilisesine de dokunmaz… Bu günlere kadar dokunulmaz ve dokunmazlar da. Bu Anadolu ne kadimdir.

Bütün inançlara kucak açar renkleri ile kabul eyler. İlk strateji siber vakfı burada açılmıştır, AKSAV hep ilerdedir Alanya’da. Şehir midir, kent midir, başkent midir önemi yok… Koca bir KÜLT halinde yaşar gider. Kendine has dünya görüşleri, Alanya için bütün siyasi özel düşüncelerin aşıldığı birleştiği bir Alanya’dır.

Birleşmiş Milletler Gıda Günü’nde toplantı için Dr. Ayşegül Selışık (FAO) ve Ertan Aktan ile oradaydık. Ben yine şaşırdım. Yeni öğrendim.  Geçmişte avokadoyu ilk kez FAO öneriyor ve üretim başlıyor. Bugün potansiyel çok yüksek, talep de çok. Bilgi beni çok şaşırttı ancak Alanya bu, her meyve sebzenin üretimi ilk kez orada denenmiştir. Bir laboratuvar gibidir. Denemekten girişimcilikten asla vazgeçmezler.

Burada çok özel panelistlerimizle konuştuk. Ahep Üniversitesi rektörünün ve AKSAV vakfının konuğuyduk. Çok güzel şeyler konuşuldu. Bunların tamamını aktarabilmeyi isterdim.  Alanya’da Harika bir ev sahibimiz de vardı. Noxinn Delux Hotel sahibi Eray Erdem Bey. Kendisi şimdi Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı seçildiler. Biz oradayken seçim arefesiymiş.

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz durumu. Konakladığımız kaliteden belliydi. Sonuç sürpriz olmadı bana.  Böyle özel insanların toplum önderi olması ne güzel. Bir başarının taçlanmasını da görmek kısmet oldu. AKSAV Yönetiminden Celal Taşkın’ın rehberliği ve emekleri bu güzel günü ortaya çıkardı. “Kimse Geride bırakılmadı”…

Biz dünya gıda gününde gıdanın merkezinde neler konuştuk. Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nü yakından tanıdık. Muhteşemler! İbrahim Bey’in sunumu belgeleri açıklamaya yer bırakmadı. Gurur duydum. Geleceğin yaşamını sürdürebilir kılmaya savaşan yeşil savaşçılar. Sürdürülebilir bir dünya için umudumuz arttı… Yarınlar için, çocuklarımız için,  açlığın ve yoksulluğun olmaması için umut aldık.

 • Sayın Osman ÜNSAL, AKSAV Yönetim Kurulu Başkan V.
 • Sayın Dr. Ayşegül SELIŞIK, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı
 • Sayın Gökhan KARACA, Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü
 • Sayın Prof. Dr. Ebru GÜLBUĞ EROL, Alanya HEP Üniversitesi Rektör V.

konuşmalar yaptı.

Dr. Ayşegül Selışık, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı

 

Gökhan KARACA, Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü

 

Osman ÜNSAL, AKSAV Yönetim Kurulu Başkan V.

Prof. Dr. Ebru GÜLBUĞ EROL, Alanya HEP Üniversitesi Rektör V.

 

 • Dr. Abdullah ÜNLÜ - Süleyman BAYRAM / Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, AKSAV
 • Dr. Hüseyin Bayazıt, Prof. Dr. Y. Birol SAYGI / İstanbul Topkapı Üniversitesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları
 • Özcan TÜRKOĞLU / FAO
 • İbrahim IRMAK / Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü
 • Modaratör Esma Civcir / FAO Danışmanı

FAO Başkanımız Dr. Ayşegül Selışık hayatın içinden doğadan ve onca bilge birikiminden neler söyledi bize. Gıdamızı korumamızı, Toprağımızı doğru değerlendirmemizi, kadın ve erkek ayırmaksızın omuz omuza üretmemizin kutsallığını… “Kimseyi Geride Bırakma”mak mümkün mü?’’ öğretisinin güzelliğini o kadife gibi bilge sesiyle sabırla tekrar tekrar anlattı.

AKSAV Başkan V. Osman Ünsal, bugün “Siber güvenliğin” bilgi ve bilgi koruma için önemini her konuda uyarıların olduğunu anlattı. En önemli zenginlik bilgi ve bilgini koruyabilmek. Vakfın harika bir tarafı da engelli ve handikaplı grupların bilgisayar ve ofislerde bu imkanlara erişebilmeleri ve yararlı bir alanda iş bulma şanslarının artırılmasıydı. Ne güzel bir vakıf…

Moderatör olduğum sunumlardan notlarımı iletmek isterim;

Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü...

Neler yapmışlar o karanlık pandemi günlerinde. Teknolojiyi sonuna kadar kullanmışlar. Bir tarım okulu olmuşlar. Ne eğitimler ne çeşitlilik.

 • Çiftçi Toplantıları
 • Demonstrasyonlar
 • Tarla Günleri
 • Çiftçi Kursları
 • Çiftçi İnceleme Gezisi
 • gibi çalışmalar yapmışlar…

Bu çalışmaları da;

 • Azaltılmış bürokrasi ve hızlı karar verme
 • Yeterli teknik donanım temini
 • Nitelikli insan kaynaklarından oluşan ekip kurulumu
 • Yoğunlaştırılmış emek.
 • Katılımcı yaklaşımla

Yürüterek ihtiyaca göre konuları belirlemişler

İbrahim IRMAK, Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü anlattı biz dinledik.

 • Afişler
 • Kısa Filmler
 • Programlar
 • Çevrimiçi Eğitimler
 • İnteraktif e-Çalıştaylar
 • E-kitaplar

yapmışlar.

“Çiftçiler, kamu ziraat mühendisleri, öğrenciler, akademisyenler, kamu yöneticileri, özel sektör yöneticileri, serbest tarım danışmanları, girişimciler, emekliler, meraklılar katılmışlar derslere ve ücretsiz verilmiş. Hala yayınlar sayfalardan izlenebiliyor.

Antalya ili tarımsal potansiyelini ve çeşitliliğini gün geçtikçe artırma ve çeşitlendirmeye devam ediyor. Tarımsal anlamda birçok alanda başı çeken Antalya dış pazarda büyük bir talep gören lueberry (yaban mersini)  üretiminde de kısa zamanda ciddi üretim ve ihracat rakamlarına ulaşmayı  hedefliyor.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Gökhan Karaca "Blueberry dünyada trend olan bir meyve ve ihracat değeri çok yüksek. Antioksidan özelliği çok yüksek olan blueberry aynı zamanda toprağa çok bağlı kalmadan saksıda yetiştirilen bir meyve.

İklim bakımından da Antalya bu meyve için çok uygun bir yer. İnşallah bunun üretimini geliştireceğiz.

Bu kapsamda da kırsal kalkınma desteklemeleri kapsamında tarımsal üretim için soğuk hava deposu ve paketleme tesisi gibi birçok alanda bakanlığımız hibeleri ile il müdürlüğü olarak destek sağlıyoruz. İlimizde faaliyet gösteren Oragro firması bakanlığımızdan aldığı destekler ile blueberry üretimi ve ihracatına başladı. Biz bu üretimin gelişerek devam etmesini istiyoruz ve bu konuda çalışmalar yapıyoruz. İhracat değeri olan katma değeri yüksek dünya piyasalarında yüksek fiyattan alıcı bulan blueberry ürünü Antalyamızda daha da gelişecektir.

Dış pazar olarak büyük bir potansiyele sahip olan Blue Berry'nin (yaban mersini) Almanya, Dubai, İsveç, Norveç, Katar ve Hon Kong gibi ülkelere ihracatını yapıyoruz. 2019 yılında Antalya olarak 67.7 ton blueberry ihracatı yaptık. Hedefimiz bu rakamları kısa zamanda artırmak ve ilimizin bitkisel üretim değerine değer katmaktır." dedi

Özcan TÜRKOĞLU / FAO

Çok deneyimli bir proje adamından Çok değerli FAO saha çalışmaları ve eğitim çalışmalarından haberdar olduk. Ülkemizde göçer göçmez yerleşik köylü, kırsal kökenli kentli kimlere dokunmamışlar ki… Ne çok şey yapılmış bu yıllarda. Hele 40 yılda yapılanlar inanılmaz insana toprağa gıdamıza dokunan bilgilermiş. Kimseyi geride bırakmamış FAO ve ekibi. Kırsalda Kadını özellikle bırakmamışlar. Eğitimler makine ve malzeme desteği çok güzel çalışmalar anlatıldı. Tam artçı ekip şefi Özcan Bey. Devlet ve sivil toplum örgütü deneyimini birlikte yaşamış.

Prof. Dr. Y. Birol SAYGI

İstanbul Topkapı Üniversitesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde ve bu konu üzerine doğru beslenmenin önemini, doğru beslenmede trendlerin ne olduğunu, beslenmede izlenebilirlik ve besinin hikayesinin tüketici tarafından bilinmesinin önemini ve gerekliliğini, tarladan sofraya besin zincirinde izlenebilirlik ve bilgi edinme hakkını ve önemini anlattı. Sanat bu gastronomi.

Mutfak Sanatı hepimizin selam durduğu sanat. Karın doyurma sanatı.  Çok güzel bilgilerdi. Kimseyi geride bırakmamak mümkün mü? Sorusuna bırakmamak için mücadele eden savaşçılardan. Gıda değerini gıda zincirini kayıpsız koruma ve gıda israfı gıdanın doğru kullanımı ile birlikte çözülür gören bilim ilim sanat adamlarından.

Dr. Hüseyin BAYAZIT

AKSAV Bilim Çağına kafa tutmuş bir bilge, bilim ve teknoloji politikalarında öngörülebilir olanı devlet ile STK ile önyargısız cömertçe bilgileri paylaşarak, halk ile de cömertçe paylaşıyor bildiklerini. ‘’Kimseyi arkada bırakmamak mümkün mü?’’ sorusunun cevabını evet olarak veriyor. Ve iki kız babası olmanın gururunu yaşıyor.

Hüseyin Bayazıt enerjinin kullanımını gıdanın kullanımını bir strateji olarak görüyor. Stratejik gıda savaşları su ve enerji savaşları bugünü yaratıyor diyor. Ve gıdayı korumanın gıda üretmenin yeni bir dünya savaşı olduğunu ifade ediyor. Gıda bir savaş ürünü olabilir mi? diyor.

Bugün Ukrayna dünyanın tahıl deposu. Rusya savaşına dikkat çekiyor. Gıda ve güvenlik stratejilerini aynı eşit ağırlıklı kefede tartıyor. Teknoloji ve gıda üretimi birlikte yeni dünya savaşları stratejileri oluşturuyor görüyor. Bunlar önemli uyarılardı.

Diğer oturumlara bakalım…

Antalya Tarımını Destekleyen Araştırma Projeleri

Konuşmacılar:

 • Dr. Abdullah ÜNLÜ - Süleyman BAYRAM / Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Yöresel Tropik Tarım Ürünlerinin Geleceği
 • Doç. Dr. Manolya Eser ÖNER /Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Topraktan Ar-Ge'ye Yeni ürün Geliştirme Metodolojisi
 • Yekta ALKAN / Yüksek Gıda Mühendisi, Dünyada ve Türkiye’de Yetiştirilen Avokado Çeşitleri ve Taksonomisi, Öğr. Gör. Erman BAŞ / Alanya HEP Üniversitesi, Tarımda Değer Yaratmak ve Yeni Teknolojiler
 • Erkan MANKAN / Yüksek Gıda Mühendisi
 • Moderatör: Prof. Dr. Aziz Ekşi İstanbul Ayvansaray Üniversitesi

Yerel Üretim ve İstihdamda Kooperatiflerin Rolü

Konuşmacılar:

 • Nilgün AKMAN / Koza Ürünleri El Sanatları Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi , Kadın Çiftçilerin Deneyiminden Tarım: Zeytincilik
 • Asuman ÇAYLAR
 • Yerelde Mutfak Gastronomisi ve Avokado Örneği Öğr. Gör. Lubabe ERDOĞAN, Geleneksel Üretimde Kadın Girişimcinin Rolü

Üzerine konuşuldu.

Alanya’mız ne güzeldi.  Zencefil’e çıkamadık Kalemizi oradan seyredemedik. Zamanla yarıştık.  Kültürün doğanın ve tarihin bu kadar cömert olduğu yerde acaba dolu dolu dönüş alabiliyor muyuz? Bunu da sorgulamalıyız.

Selçuklu kervansaraylarımızı gezemedik. Alanya ipek atölyelerimizi gezemedik. Kadınlarımız neler üretiyor bakacağız elbet. Bir gıda, boğaz derdiyle bir gıda etkinliği yılı böyle geçti. Söylenenler çok önemliydi. Bu güzel anlatıların bir kitap olması güzel olur elbet. Bunları dijital ortamda olsun yayınlayalım. Bilgiyi paylaşalım. Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Ve Üniversitemize yakışır.

Alanyamız için...

“Alaaddin Keykubad ise, Osmanlının devir aldığı mirasa en büyük katkı yapanlar arasında. En önemli saflarda. İslam medeniyetinin nihai bayraktarı olan Osmanlının tarih sahnesindeki rolünü hazırlayanlar arasında şüphesiz ki en önemli isimlerden biri.  Selçuklunun özellikle atası Gıyasettin Keyhüsrev’in Haçlı seferlerinin vahşetine karşı  mücadelesine karşı kaderi değişen bir yolculuğun mirasçısı olan  Alaaddin Keykubad astronomiden İslam bilimlerine uzanan birikimleriyle Osmanlıda Fatih ve  Kanuni ile zirve  yapacak münevver lider figürünün bir arketipi niteliğinde.  Aldığı mirasa devleti kurgulama ve devlet müesseselerinin intizamını tesis etme katkısıyla, cihan hükümdarı olacak bir imparatorluğun altyapısına imza atıyor. Anadolu’nun geleceğe uzanan Türk-İslam mirasının çehresini biçimlendiriyor’’

Keykubad, Miras Kitabından Yasin Turgut Etingü. Alaiye Miras Dizi ve belge çalışmalarından alıntıdır.  01/03/2019

 

Özcan TÜRKOĞLU / FAO

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Esma Civcir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.