Tarım, Kadın, Sanat - 7. BÖLÜM – Ağaç Perileri, Soma ve Sakura

Anito, yerli Filipin mitolojisindeki çeşitli animistik doğa ruhlarının tanrısı, genellikle balete ağaçlarında yaşadığına inanılıyor.

Dryadlar ve Hamadryadlar, Yunan Mitolojisinde görülen ağaç varlıkları.

Druantia, varsayımsal Galya ağaç tanrıça Robert Graves’in1948 tarihli çalışması Beyaz Tanrıça ile tanın Neopaganlar arasında popüler.

Hathor, eski mısır Krallığında Çınar Hanımı olarak da anılır.

Japon Mitolojisinde insan yüzlü meyvelere sahip bir ağaç olan Jinmenju.

Kodama ve KurozomePrunus serrulata'nın (Japon kirazı) ruhu

Kukunochi, Japon ağaç ruhu.

Lauma, bir ormanlık tanrıçası/ağaç ruhu, Doğu Baltık Mitolojisinde bataklık ve orman kavramlarıyla ilişkili ilah.

Meliae, Yunan mitolojisinde Fraxinus’un (Dişbudak ağacı) perileri

Metsaema, Estonya Mitolojisinde Orman Anası

Metsavana, Estonya Mitolojisinde Ormanın Yaşlı Adamı

Mielikki, Fin Mitolojisinde Orman Tanrıçası

Nang Ta-khian, Tay folklorunda Hopea odorata (Ta-khian ağacı) ile ilgili tanrı

Nang TaniMusa Balbisiana'da (yabani muz ağacı) yaşayan belirsiz bir kadın ruhu.

Nariphon, Budist mitolojisinde genç dişi yaratıklar şeklinde meyve veren bir ağaç.

Penghou, Çin Mitolojisinde yenilebilir köpek şekilli ruh

Pi-Fang, bir Çin ağaç tanrısı

Rakapila, Madagaskar ın kutsal ağaç tanrısı

Salabhanjika, Hindu ağaç perileri için başka bir genel terim

Sijou, az bilinen Nepal tanrısı

Tāne-mahuta, ormanların ve kuşların tanrısı.

Tapio, Fin mitolojisinde Orman Tanrısı.

 

Yoshitoshi The Spirit of the Komachi Cherry Tree.jpg

Kiraz ağacı perisi, Japon Kültürü (https://tr.wikipedia.org/wiki/Ağaç_tanrıları_listesi)

Kült ağaç özellikleri ilginçtir…

Ağaç yalnız olur

Yaprakları yaz kış dökülmez,

Çok heybetli uzun veya güçlü ağaç tipidir. Çevrelerindeki ağaçlardan farklı.

Meyve vermez,

Çevresindeki ağaçların en yaşlısıdır,

Geniş yayılmıştır ve gölgesi koyudur,

Kayın Ardıç Çam Kavak Selvi Meşe Söğüt bu kültlere girebilenlerdir.

Bir ağaç tanrısı veya ağaç ruhu, bir ağaçla ilgili bir doğa tanrısıdır. Bu tür tanrılar birçok mitolojide mevcuttur. Genellikle genç bir kadın olarak temsil edilirler, genellikle eski doğurganlık ve ağaca tapınma kültüne bağlanırlar. Ağaç tanrıların statüsü ve formu bölgelere göre değişir. Peri, hayalet ve ruh olarak görülebilirler.

Yakutlar ağacın her şeyin anası olduğuna inanırlar. Doğum ve hayat tanrıçası olan Umay ana kutsal kayın ağacı altında oturur kabul edilir. Çocuk isteyen kadınlar bu ağaca adaklar sunular yapar. Bu ağaca boncuk bağlarlar ve ağacın boncuğunu taşırlar. Ağacın türemeyle ilgili bağı Uygur Oğuz Kıpçak Tüm Türk boylarında görülür. Özellikle Türeyiş Destanı; Oğuz ve çınar ağacı içinde Tunga ve Selenge ırmakları arasında doğan gelişen Türk mitolojisi ilginçtir. Kayın ağacı ormanı kutsal ve özeldir. Hala Orta Asya ve Sibirya’da bu kült yaşar.

Yüksek Lisans Tez Danışmanım Beyhan Karamağaralı Hocamın yönlendirmesiyle Türk Mitolojisi ile çok ilgilendim. Ve tezim Türk destanlarının resimli kitap olarak hazırlanmasıydı. Bu çalışma kültür ve Turizm Bakanlığından destekle yayınlandı. Buradan bir Destanda ‘’Göç Destanı’’ beni hep düşündürmüştür. Resimlerken de çok heyecanla ve derin duygularla resimlemiştim.

Burada Kozmoloji doğa coğrafya ve her şey bizi düşünmeye iter. Türklerdeki inanışlar ve ağaç doğa gökyüzü ilişkisi. Özellikle dağlarla Türklerin sınavları önemlidir. Türklerin kutsal Hulin Dağı vardır Mutlu Kutlu ülkede. Çinli gelin için Hulin Dağı parçalanır Çinlilere hediye edilir. Kutlu ülke hızla çöle döner. Doğanın dengesi bozulur ve göç gelir.(Başka bir yazımda bu  konuyu geniş açıklayacağım)

Doğamıza dağımıza taşımıza suyumuza ağacımıza sahip çıkmak dersi vardır burada. Ne olursa olsun taşını bile vermemek.

Somamız madenlerimiz. Kömürümüz. Kömür karası acılarımız var dağlarımız da …

Soma’da acılarda doğan bir bahar dalı var. Kadınlar kömürde çiçek açmışlar. Korkunç acılara üretmekle çalışmakla teselli geliştirmişler. Kutsal ağaçlar gibi yeniden doğmuşlar.

Kooperatif nasıl doğdu dediğimde aldığım cevaptı bu. Soma Kooperatifi ‘’Ölüm’’ ile ‘’Yaşamın’’ yeniden başladığı devam ettiği yaşamı devam ettiren doğuran geliştiren kadınların üretken ve yaşamsal özellikleri ve güçlerinin sembolü gibidir.

Doğanın döngüsü dönüşüm acıyı bala çevirmek ve yeniden doğuşu bu içeriklerle bütünleştirmek mümkündür.

Kadın Kooperatiflerini tanımak için sorular hazırlamıştım. Soma Kadın Atölyesi Kooperatifi sorularının cevaplarında; Soma Kömür Madenleri acıları kadınlara bu anlamda bir çözüm için itici bir güç olmuş gibidir.

Kooperatifin doğuş hikayesi nedir?

Maden kazası sonrası bölgede yaşanan maddi ve manevi sıkıntılara bir nebze destek olabilmek adına kooperatifimizi kurduk. Kadınları evlerinden çıkararak atölye çalışmaları ile tekrar hayata katmak ve kişisel becerilerini geliştirmek için yola çıktık.

Sizi ne sembolize eder?

Bizler kömürün karasından aydınlığa yürüyen kadınlarız…”

 Soma Kadın Atölyesi Kömür--Keder Yaşam Umut

Bu sembol ile Soma Kadın Atölyesi özel bir anlamda ‘’Kiraz Çiçekleri’’ ile özel bir sembolde buluşabilirdi.

‘’Sakura kiraz çiçeği ağaçları, Japonya kültüründe çok önemli bir yere sahip aynı zamanda Japonya'nın simgesi haline gelmiştir. Sakura ağaçları bütün uzak doğu kültüründe özellikle Japonya'da baharın gelişini simgeliyor. Japonya inançlarına göre sakura ağaçlarının dallarından yaprakları döküldüğü için hayatın bitişini yani ölümle yaşamın bütünlüğünü sembolize ediyor. Sakura ağaçlarının bir diğer adı kiraz çiçekleri olarak adlandırılıyor. Kiraz çiçeği, martın son haftası ve nisanın ilk haftası açar. ‘’

Neler üretmediler ki…

Fao ve Japonya ile ortak bir proje olduklarını öğrendiğimde SAKURA marka oyalarımızı ürettik. Muhteşemler. Yakında ürün katalogları da tamam.

Çok özenli ve çalışkanlar. Ölümün acısını Yaşamın güzelliğini ve değerini biliyorlar.

Onlar kiraz ağacı perileri gibi. Bir ağaç perisi olsalar ‘’Kiraz Ağacı Perisi’’ olurlardı sanırım. Müthiş yetenekliler. Ben zor ayrıldım atölyeden coştuk. Ürettik. Beni hemen küçük Soma evi Belediye müzesine yönlendirdiler. Teneffüsü orada yaptım…

Muhteşem bir kadın hazineleri kültürel miras ürünleri vardı. Kadim sandık çeyizi. Bu kültür onların neden böyle üretken olduğunu anlatıyordu. Çok özel eserler gördüm.

Ne çok çiçek açmışız. Ne çok meyveler vermişiz. Kadim ve özel sanatlarımız. Kadınlarımız bunu sürdürebilir kılacaklar. Kılıyorlar da. SS Soma Kadın Atölyesi Kooperatifi bu konuda sınır tanımıyor. Doğa gibi durmuyor yeniden doğup dirilip yol alıyorlar. Dalları uzamış dünyaya da ürün gönderiyorlar. Anında birlikte tasarlıyoruz. Ustalar ve onlarla çalışmak çok yaratıcı sonuç odaklıydı.

Soma Kadın Atölyesi Kiraz Çiçekleri. Yeniden doğuş. Umut

Soma Kadın Atölyesi Kooperatifi Üyeleri ve Fao Ekibi; Kenan Baran Polat,  Ünal Örnek, Yasemin Öztürk, E.Civcir

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Esma Civcir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.