Gıda ve İçecek Sektöründe Sürdürülebilir Değer ve Kalite Yaratmak

Değer ve kalite kavramı hızlı bir değişime uğradı. Değişim hala sürüyor. Değer yaratmayı ama sadece değeri değil paylaşılan değeri yaratmayı sloganı haline getiren şirket sayısı giderek artıyor.

Nestle ve Diageo “paylaşılan değer yaratmak” diyor, Danone “paylaşılan sürdürülebilir değer yaratmak” kelimelerini kullanıyor. Aslında sadece gıda ve içecek şirketleri değil, Philips de Amazon da sürdürülebilir değerden bahsediyor. Philips “sürdürülebilirlik aracılığı ile değer yaratmak” derken, Amazon “sürdürülebilir imalat ile değer yaratmak” diyor.

Dilek Emil – Ewa Kurumsal Danışmanlık

Döngüsel ekonominin zirve yaptığı bir dönemin içindeyiz. “Sürdürülebilir” “paylaşılan” “değer yaratmak” kavramları “sürdürülebilir değer yaratmak” hedefinin temelini oluştururlar.

“Sürdürülebilir değer yaratmak” bir şirketin ana faaliyet alanı içinde yer alan bütün unsurları için aynı anda ekonomik, çevresel ve sosyal değer katması anlamına gelmektedir.

17 sürdürülebilir kalkınma hedefini incelediğimizde görürüz ki, 1’den 6’ya kadar olan hedefler insani hedeflerdir. 7 ile 11. hedefler arasında kalanlar insan refahına ilişkin hedefler olup, 12 ile 15. hedefler arasında kalanlar gezegenimize ait hedefleri göstermektedir

12. hedef olan sorumlu tüketim ve üretim hedefine dikkati çekmek istiyorum. Genel kullanımda üretim her zaman tüketimden önce kullanılır. Ama burada tüketim önde kullanılmaktadır. Çünkü gezegenimizle ilgili hedeflerde tüketicinin sorumluluğu ön plana geçmektedir. İşte bu nedenle tüketiciye Slow Food’un kurucusu Carlos Petrini yeni bir ad vermiş, üretici ile birleştirilerek türetici demiştir. Türetici kendisine ulaşan gıdanın geçirdiği evrelere hakimdir ve hatta bu üretim sürecini destekler. Sorumlu tüketim tercihleri üreticiyi de sorumlu şekilde üretim yapmaya zorlayacaktır.

16. hedef barış hedefidir. 17. hedef ise iş birliği hedefi. Hedeflere varmak için kamu, özel sektör, akademi, üretici tüketici STK’lar uluslararası kuruluşlar tüm örgütler iş birliği yapmak zorundadırlar.

İş dünyası olarak yoksulluğu nasıl sona erdirebiliriz?

Açlığa nasıl son veririz diye düşünenler çoğunluktadır herhalde. Şirketler ya da bireyler olarak böyle düşünebilirsiniz. Ama üyesi olduğunuz sivil toplum kuruluşları böyle düşünmüyor. Düşünmüyor ki; Türkonfed, Tüsiad ve UNDP öncülüğünde “Hedefler İçin İş Dünyası Platformu” kurdu. Çünkü bu hedefler aynı zamanda iş dünyası için çok önemli fırsatlar barındırmaktadır.

Dünya ile aynı zeminde yürümek için şirketlerin yapması gereken geleceğe doğru hizalanmak ve doğru pozisyon almaktır. Sürdürülebilirlik için atılması gereken adımların başında SKH’leri anlamak ve şirket için öncelikli SKH konularını belirlemek gelmektedir. Bunun için de kurumsal iş hedeflerinin SKH’ler ile hizalanması gerekmektedir. Bu çerçevede oluşturulacak stratejiyi uygulamak, başarının ise yüksek sesle iletişimini yapmak gerekmektedir. Çünkü iyi uygulama örneklerinin duyulmasına, etkinin yayılmasına ihtiyaç büyüktür.

Nitekim iş dünyası %49 gibi bir oranla 8. hedef olan “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme” hedefine katkıda bulunabileceğini düşünmektedir. Bunu %40 ile 12. hedef olan “ Sorumlu Tüketim ve Üretim” takip etmektedir. “Sanayi İnovasyon ve Altyapı”, “Eşitsizliklerin Giderilmesi” ve “Sürdürülebilir Kentler ve Topluluklar” iş dünyasının sürdürülebilirliğe katkıda bulunabileceği diğer konular olarak ortaya çıkmaktadır.

“Daha İyi İş, Daha İyi Dünya” raporuna göre hedefler için yapılacak yatırımlar ile 2030 yılına gelindiğinde 12 trilyon dolar değerinde pazar fırsatı yaratılacak. Bu fırsatların yoğunlaştığı sektörler ise, tarım, gıda, enerji ve sağlık olarak karşımıza çıkıyor. Bu fırsatlardan bütünüyle yararlanmak için, şirketlerin sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği en az pazar payı ve hissedar değerini gözettikleri kadar gözetmeleri gerekmektedir.

Tarım ve gıda sektöründe pazar fırsatı yaratacak 14 alan aşağıdaki tabloda özetlendiği gibidir.

Değer yaratma şekli değiştiği gibi, kalite anlayışı da değişmiştir. Hayatımızın bir parçası olan kalite yönetim sistemlerinin yanı sıra ;

 • Orman Yönetimi Konseyi (FSC)
 • Deniz Koruma Konseyi (MSC)
 • Ecolabel
 • Gıda Savunması (Food Defence)
 • Sürdürülebilir Palm Yağı Oluşumu (RSPO)
 • Sürdürülebilir Soya Üretimi İçin Basel Kriterleri
 • FAIRTRADE-Adil Ticaret
 • Yağmur Ormanları Birliği
 • Gıda Kaybı ve Atığı Protokolü
 • Yüksek Koruma Değerleri (‘HCV’) Network
 • Doğal Sermaye Protokolü
 • Selüloz, Kağıt ve Ambalaj Rehberi gibi özetleyebileceğimiz yeni standartlar üretim, satış, pazarlama faaliyetinin arkasındaki hikayenin detayına inmeye çalışmaktadır.

Bir başka deyişle, esas olarak, ürünün yaşam evresi denilen, hammadde temininden nihai ürünün üretimine, daha sonra piyasaya dağıtımına ve son olarak da ürünün elden çıkarılmasına kadar geçen tüm süreçlerin çevreye ve sosyal yaşama yaptığı etkilerin analiz edilmesi ile kalite kavramı yeniden tanımlanmaktadır.

Özet olarak;

“Daha İyi İş Daha iyi Dünya” raporunda vurgulandığı gibi;

Toplumsal ve çevresel göstergelerin önümüzdeki 5 ila 15 yılda düzelmemesi durumunda, şirketlere karşı giderek güçlenen bir halk tepkisi ve hükümetlerden giderek daha sert düzenlemeler görmek çok olasıdır. Kaynak kullanımlarını ve işgücü yönetimlerini Küresel Hedeflere göre uygulayan ilk hamleci şirketler ve şirket yöneticileri sürdürülebilir oyun sahasında 5 ila 15 yıllık bir avantaja sahip olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dilek Emil - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.