Kurumsal İlişkiler Yöneticileri CEO’ların Yükselen Beklentileri ile Nasıl Baş Edebilir?

Bir şirketteki üst düzey yöneticiler arasında kurumsal ilişkiler pozisyonu belki de en etkili olan bir pozisyon olmakla birlikte, kariyer planlaması açısından, çok zor öngörü yapılabilecek bir pozisyondur. Kurumsal ilişkiler yöneticisinin ne tür yetkinliklere sahip olması gereği de açıkça bilinen bir konu değildir.

Dilek Emil - Ewa Kurumsal Danışmanlık

Günümüzde iş hayatı giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Politik değişiklikler, her tür mevzuat düzenlemesi, yeni sosyal kanalların yaygınlaşması, hisse sahipleri dahil tüm paydaşların giderek daha fazla hesap sorması gibi nedenler iş hayatını karmaşıklaştırmaktadır.

Böylesine karmaşık hale gelen iş dünyasında, şirketlerin kurumsal iletişim, hükümet ilişkileri, kurumsal ilişkiler, paydaş angajmanları ve halkla ilişkileri ile hizalanabilecek ve bu alanlara güç katabilecek kişilere talebi de giderek artmaktadır.

"Kurumsal İlişkiler marka ve itibarı etkileyen her şeyi yapar"

Kurumsal ilişkiler yöneticileri arasında yapılan bir ankette ise yöneticilerden bazıları yaptıkları işi şöyle tanımlamışlardır.

“Kurumsal ilişkilerin sosyal yönü çok önemlidir çünkü devamlı olarak bir işi sunmakta ve satmaktasınız.”

“İşim bir şeyleri ileri doğru götürmek ve değişikliği gerçekleştirmektir.”

Benim için kurumsal ilişkiler markayı ve itibarı etkileyen her şeyi yapar”

Ülkemizde kurumsal ilişkiler fonksiyonu bilinmekte midir? Söz konusu pozisyona daha çok uluslararası şirketlerde rastlanmakla birlikte vizyon sahibi yerli sermayeye sahip kimi şirketlerde de görülmektedir. Ancak geçmişte siyasi bağlantıları yüksek kişilerin eski bakan ya da yüksek düzeyde görev yapmış bürokratların bu görevlerde olduğunu görürken, günümüzde bu durum değişmiştir. Çünkü belli işlerin kısa sürede halledilmesi, alınması gereken izin ve ruhsatların ve hatta randevuların sıkıntısız alınması şeklinde düşünülen bu pozisyon yavaş yavaş daha farklı bir açıdan değerlendirilmektedir.

Özellikle CEO’nun konuyu daha iyi anlaması ile kurumsal ilişkiler hem fonksiyon hem de pozisyon olarak daha ileri bir noktaya taşınmaktadır. Ancak yine de birçok kurumsal ilişkiler yöneticisi yangın söndürmekle meşguldür.

Sürdürülebilirlik, Kurumsal İlişkiler için hangi işlevi görüyor?

Halbuki performansının altın standardı gereği kendisinden beklenen, önemli itibar risklerini önceden görmesi ve yönetmesidir. Bunu yapabilmesi için anahtar konumdaki paydaşların algısını herkesten daha iyi bilmesi gerekir. Paydaşların algısının ölçümü ve anlaşılması ise bölük pörçük yapılan araştırmalarla değil, sürdürülebilirlik odağında yapılacak çalışmalar kapsamında olmalıdır.

İşte bu noktada, sürdürülebilirlik kurumsal ilişkiler yöneticisinin ajandasının bir parçası hatta tamamı haline gelir ve yangın söndürmek yerine itibar risklerini yönetir. İtibarı yönetmekle kalmayıp, sürdürülebilirlik bakış açısı ile sektör hakkında var olan bilgisini derinleştirir ve kurumun hikayesini her platformda anlatabilir hale gelir.

Sürdürülebilirliğin sosyal boyutu hikayenin sosyal bağlamda ne anlama geldiğini de gösterir ki ancak bu şekilde CEO’ların yükselen beklentilerini karşılamak mümkün hale gelebilecektir. Unutulmamalıdır ki, sürdürülebilirlik yolculuğunda kurumsal ilişkiler departmanının CEO’dan beklentisi de değişim ve gelişim sürecine girecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dilek Emil - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.