Beden dili hakkında bilinmesi gereken 10 temel bilgi

Beden dili, genellikle bilinçli veya bilinçsizce uygulanan ince bir iletişim biçimidir. Bu “dil” hızlı bir şekilde birçok insanın ilgisini çekmeye devam ediyor.

Pozitif beden dilinin uygulamalı kullanımından elde edilebilecek birçok olumlu sonuç vardır. Ancak, olumlu beden dili taktiklerini bilinçli bir şekilde uygulayabilme becerilerini anlamak ve kazanmak için, öncelikle ilgili gerçek ifadeler ve eylemler hakkında bazı temel bilgilere sahip olmak gerekir.

İşte bu temel bilgiler, Edward C Blanchard’ın “Understanding Body Language” kitabından sizler için derlendi.

Beden dili hakkında bilinmesi gereken 10 temel bilgi | Hümeyra Kabaca

1.Bölüm: Beden diline giriş

Pek çok iletişim şekli vardır ve bazen bir insanın beden dili konuşulan kelimeden daha çok şey gösterebilir. Beden dilini anlamayı öğrenmek hem iş ortamında hem de daha kişisel bir cephede çok faydalı olabilir. Beden dili, kişisel duygularını ve başkalarının duygularına verilen tepkileri ortaya çıkarır. Ancak, henüz bir bilim formu olduğu kanıtlanmamıştır ve sıklıkla manipüle edildiği gibi hiçbir şeyin tam bir göstergesi değildir.

Biriyle ilk kez tanışırken, kişiyi veya durumu değerlendirmek için beden dili sinyallerini okuyabilmek çoğunlukla yararlıdır. Ancak yine de, bir fikir oluşturmanın en iyi yolu olmayabilir, çünkü belirtildiği gibi beden dili manipüle edilebilir. Beden dili sanatı, farklı alternatif iletişim seviyelerindeki insanlar arasında sürekli değiş tokuş edilir ve yorumlanır.

2.Bölüm: Olumlu ve olumsuz durumları anlayın

Çeşitli vücut dili sinyallerini oldukça doğru bir şekilde okuyabilmek için, tüm olası pozisyonlar ve anlamlar hakkında temel bir bilgiye sahip olmak gerekir. Örnek beden dilleri;

 • Öz güvenin öngörülen beden dili, canlı ve dik bir yürüyüş olacaktır. Bu hareket, odaklanmış ve kendinden emin birisinin imajını ve zihin kümesini başarıyla aktarır.
 • Kalça ve bacaklardaki elin klasik duruşu, otoriteyi tasvir etmeye çalışan insanların olası saldırganlık eğilimlerine hazır olduğunu gösterir. Aynı zamanda korkutucu bir araç olarak da kullanılabilir.
 • Erkekler için bacaklarını ayırarak oturmak, güven ve rahat bir tavır gösterir. Bu beden dili yorumu, aynı zamanda ellerini kenetleyerek başın arkasına koymak ve bacak bacak üstüne atarak oturmak veya uzatmak için de geçerlidir.
 • Açık avuç içi konumu, hafif bir gülümseme ya da ağzın yandan hafifçe kalkması gibi sinyaller, samimiyet ve masumiyet gösterir.
 • Olumsuz beden dili işaretlerine gelince, bacağı diz üstüne koymak ve ayak sallamak ya da kolların göğüste bağlanması bunlara en net örnekler olur.
 • Elleri ceplerinde ve omuzlarında hafifçe sıkıştırarak yürümek, yıpranmanın açık bir göstergesidir.
 • Burun bölgesine dokunmak veya hafifçe ovmak en yaygın reddetme, şüphe etme veya yalan söyleme olarak nitelendirilir.
 • Göze dokunmak, yorgunluk veya uykulu hissetmek anlamına gelebilir veya daha derin bir şüphe ve inançsızlık belirtisine sahip olabilir.
 • Öfke ve hayal kırıklığı genellikle arkadan kenetlenmiş eller ve sert bir omurga pozisyonu olarak gösterilir.

3.Bölüm: İnsanların beden diline nasıl tepki verdiklerini gözlemleyin

İnsanların beden dili biçiminde verdikleri sinyalleri okuma konusunda uyanık olmak, avantajlı bir durumdur. Neyse ki bunu yapmak çok zor değil ve bazı insanlar çok açık olduklarından dolayı okunması oldukça çok kolay.

Bununla birlikte, bazen çok ince hareketlere karşı dikkatli olmayı öğrenmek, biraz pratik ve anlayış gerektirir. Çevrelerine uyum sağlamayan insanlar beden diline duyarlı olmaktan daha az hoşlanırlar. Çeşitli vücut reaksiyonlarının bilincinde olmak, kişinin veya durumun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

Reaksiyonların çoğu rahatça iki ayrı kategoriye konulabilir. Olumlu tepki ve olumsuz tepki, ancak yorumlar her zaman düşündüğünüz kadar doğru olmayabilir. Örneğin, birine daha yakın durmak, söz konusu kişiye rahat ve aşina olmak olarak yorumlanırken; daha uzak durma eylemi, basitçe samimiyet istememek anlamına gelir. Ancak belki de parfümünü beğenmemiştir!

4.Bölüm: Projelendirmek istediğiniz imaj için hedef belirleyin

Çoğu insan, yeni bir imajı yansıtmak için sağlam bir değişiklik yapmak istediklerinde hayatlarında iyi bir noktaya gelirler. Eski imajınız çok uzun süre üzerinizde kaldıysa, bazen sıkıcı bir yaşam tarzı olsa bile değişim fikrine memnuniyetle bakılmaz. Bu yeniden markalaşmayı kişinin kendisinde yapmak için kesin bir hedef haline gelmesi gerekir. Bu, alıştırmanın sonuna kadar ve başarıyla tamamlanmasını sağlamak içindir.

Bir bireyin kişisel stilini değiştirmek, genel olarak başarabilmek için ilk hedefimizdir. Genel beden dili, kişisel tarzın değişmesi ya da ayarlanması ile desteklenebilmelidir. İyi bir kişisel stile sahip olmak nihayetinde göz temasını güvenle yapma ve böylece beden dilinde duyulan güveni daha da ortaya koyabilme becerisine dönüşecektir.

Bir bireyin nasıl giyindiği de beden dili ile bağlantılıdır. Genelde özensiz giyinenler gevşek bir tavır ve kolayca gitme eğilimi gösterirler. Aksine, kusursuz biçimde giyinenler ise, oldukça sert bir beden diline sahiptir. Eğer fikir tavırda daha profesyonel olmaksa, o zaman karşılık gelen görüntü de bunu yansıtmalıdır.

5.Bölüm: Aynada beden dili ile uygulama senaryoları yapın

Yaşam bir aşama gibidir ve herkesin bir yere gitmesi için oyunu beraber oynaması gerekir. Çoğu insan aynanın önünde bazı vücut dili rutinleri uygulama alışkanlığına sahiptir. Bu, başkalarının ne gördüğünü fark etmenin ve doğru mesajların kullanılan beden dilinde geçmesini sağlamak için gerekli değişiklikleri yapmanın iyi bir yoludur.

Aynada senaryoları uygulamak, bireye kendisi için çalıştığı önerilen karşılaşmada gerekli güveni kazanmasını sağlar. Bu aynı zamanda vücut ve yüz hareketlerinin istenen sonuçları göstermesini ve yanlış yorumlanmamasına yardımcı olur.

Beden dili, mesajı iletmenin ince bir şeklidir ve mesajın anlaşıldığından emin olmak için kesinlikle bir ihtiyaç vardır. Bu nedenle, bir ayna karşısında çeşitli farklı pozlar ve ifadeler uygulayarak, zihin aslında gözün algıladıklarını yayabilir.

6.Bölüm: Bedeninizi olumlu etkilemek için eğitin

Daha önceden belirtildiği gibi, beden dili çevreye duygular ve tepkiler ileten çok önemli bir ince formdur. Ayrıca, yine daha önce belirtildiği gibi, beden dilinin de bir avantaj veya gerekli şartlarla manipüle edilebileceği gerçeği unutulmamalıdır. Bu yönde eğitebileceğiniz bazı alanlar vardır;

 • Göz teması: İnsanlarla çalışırken ustalaşılması gereken önemli bir husustur. Sürekli göz teması sağlanması, alıcının tartışılan konuya ilgisinin güvencesini gösterir. Göz teması, egzersiz yapmayı öğrenmeye değer bir şeydir. Ayrıca, alıcının durum içinde daha rahat ve kendinden emin hissetmesini sağlar.
 • Duruş: Fiziksel olarak yorgunluk belirtilerinin kendini göstermesini sağlayan başka önemli bir vücut pozisyonudur. Bunun nedeni, iyi ve derin nefes almanın engellenmesine sebep olan kambur pozisyonlardan kaynaklanmaktadır. Bu da, rahatsız veya gergin olduğu izlenimini verecektir.
 • Baş pozisyonları: Algılanan beden dili mesajını dikte etmek için baş pozisyonlarını kullanmak, bir durumu rahatlatmanın veya rahatsız etmenin bir başka etkili yoludur. Konuşurken veya dinlerken sırt ve omurgayı aynı hizada tutup başını hafifçe eğmek, dostça bir tavır anlamına gelirken, başını hafif çevirmek sinir ve ciddiyet anlamına gelir.

7.Bölüm: Dik duruşlu birinin duvarını nasıl yıkacağınızı öğrenin

Bazen sözlü iletişim çalışmadığında, mesajı etkili ve hızlı bir şekilde vermek için başka alternatifler bulmak zor olur. Herkesin kendine özgü yolları vardır ve beden dili işaretlerine aşina olanlar bu sinyalleri yorumlamakta hiç zorlanmayacaktır.

Etrafında kendilerini rahat ve hatta daha mutlu hissetmelerini sağlayan bazı pratik ve önerilen beden dilleri şunlardır:

 • Gülmek: Çok nadiren olumsuz tepki görür. Pek çok insan, bir gülümseme ile karşı karşıya kaldığında, olumsuz yanıt verme tepkilerini hemen hemen olumlu yönde değiştirecektir.
 • Oturma pozisyonu: Kendine güvenen bir oturma pozisyonu, hem bireydeki hem de etrafındaki olumsuz unsurları bertaraf etmek için iyi bir yoldur. Belirli bir uyanıklık ile rahatlama izlenimini vererek, karşısındaki kişiyi etkisiz hale getirebilir.
 • Sakin hareketler: Daha yavaş ve daha kesin hareketler, sakinlik hissi oluşturur. Bu da çevrenizdekilerin eşit derecede sakin ve rahat olmalarını teşvik edecektir.

8.Bölüm: Simetrinin önemini anlayın

Yaşamda simetriye ulaşmak, doğru çalışmaya değer bir amaçtır. Hayatta her şeyin bir çeşit dengeye sahip olması gerekir. Teknik olarak simetri kalıpları bireysel dünyamıza kavramsal olarak düzenlememize yardımcı olur.

Bununla birlikte, birey için sadece bir denge kurmaktan daha fazlasıdır. Genel kurallara uymak, her şeyde bir eylemin ve bir tepkinin var olduğunu ve bunun basit bir yolu olacağını söyler. Tepki verebilmek veya belirli bir tepkiye neden olabilmek, bir şekilde verilen herhangi bir durumun sonucu üzerinde bir miktar kontrol uygulamaktır.

Bir birey, sonucun herkes için yararlı olduğu bir senaryoda yer almak isterse, ilgili beden dilinin odaklanması ve özellikle de belirtilen sonuca göre ayarlanması gerekir. Uygulanan ve planlanan farklı beden diline verilen yanıt, sunumunda bir miktar simetri elde etme niyeti taşımalıdır.

Pozitif havayı kişileştiren vücut sinyallerini göndermek, doğada simetrik olan pozitif sonucu elde etme konusunda hemen hemen her zaman mümkün olacaktır. Aynısı, karşıt olarak üretilen beden dili için de geçerlidir.

9.Bölüm: Karşınızdaki insanla eşleşmeye çalışın

Genelde insanların çoğu, başkalarının gereksinimlerini karşılama ve uzlaşmacı olma yolundan uzaktır. Ne yazık ki, bu yavaş yavaş ölen bir sanat haline geldi. İnsanlar bazen bireysel eylemlerinin ve konuşma düzenlerinin sadece kendilerini etkilemeyeceklerini unuturlar. (aynı zamanda etrafındakileri de etkilerler)

Bazı durumlarda, küçük önemsiz bir detay olarak algılanan bir eylemin veya kelimenin nasıl anıtsal etkilere sahip olduğunu anlamak güçtür. Beden dili bu olağandışı yansıtıcı sonuca sebep olabilir. Akılda tutulması gereken tek önemli şey, uygulanan beden dilinin ne olursa olsun bir tepki vereceğidir.Bu nedenle, amaçlanan beden dili hareketlerini kontrol etme pratiğinin ardındaki fikir, her zaman pozitif olarak amaçlanan sonuçları toplamak olmalıdır.

Eylemlerin kelimelerden daha yüksek sesle konuştuğunu herkes bilir! Her zaman eylemleri ve beden dili uygulamalarını göz önünde bulundurarak, bireyin kişisel ve mesleki yaşamında kullanmak için gerçekten etkili bir araç olduğunu hatırlaması gerek. Sosyal ortamlarda da beden dilinin amaçlanan yansıtıcı cevabı elde etmek için kullanımı, beden dilinin yürütme stiline çok bağlıdır.

10.Bölüm: Yanlış beden dilinin kötü sonuçlar doğurabileceğini bilin

Çok etkili iletişim aracı olan beden dilini, bilinçli ve sürekli olarak farkında olmak için pratik yapmak, araştırmaya değer bir sanattır. Bununla birlikte, diğer yandan beden dili aracının yanlış veya bilinçaltı kullanımı gereksiz ve bazen sinir bozucu sonuçlar doğurabilir. Beden dilinin yanlış kullanılması, ihtiyaç duyulmayan veya istenmeyen reaksiyonları ve yansımaları beraberinde getirebilir. Bu nedenle her iki tarafa da büyük bir rahatsızlık verebilir. Böyle bir yanlış yorumlama, neredeyse zıt amaçlanan reaksiyonlara bile neden olabilir.

Özellikle de masum bir şekilde ifade edilen beden dilinin uygulandığı ve yansıtıldığı ilişkilerde, söz konusu eylemlerin sonuçları her zaman “düzleştirmeyi” denemek için çok karışık bir süreçle sonuçlanabilir ve sıklıkla yanlış algılanabilir. İş dünyasında da, beden dili aracının yanlış algılanması gerçekten çok zararlı sonuçlara neden olabilir. Bu sebeple, bedeninin bilincinde olmak için pratik yapmak gerçekten ihtiyatlıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hümeyra Kabaca - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.