Propolisin hikayesi

Arı kovanından elde edilen çeşitli ürünler üzerinde çalışılmış ve propolisin insan sağlığı için faydalı sonuçlara sahip bir ürün olduğu kanıtlanmıştır.

Arılar, bitkileri tozlaştırarak yeryüzündeki yaşamın gerçek destekleyicileridir. Onların yorulmak bilmez hizmetleri olmasaydı, kendimizi besleyemezdik. Ayrıca arılar, bal, propolis, arı poleni, balmumu, arı sütü ve tıbbi arı zehiri gibi çok çeşitli faydalı ürünler de oluştururlar.

Propolis kelimesinin anlamı

Propolis kelimesi, “Pro”, “önce, önünde, girişte” ve “polis”, “şehir, topluluk veya kovan savunma maddesi” birleşiminden “şehrin savunması” anlamına geldiği Yunancadan türetilmiştir.

Propolis, işçi arılar tarafından müsilaj, sakızlar ve reçineler gibi çok sayıda bitki reçineli salgılardan ve ayrıca iğne yapraklı ağaçların veya yaprak dökmeyen ağaçların özünden (palmiye, çam, kızılağaç, kavak, kayın, kozalaklı ağaç ve huş ağacı gibi) farklı bitki türlerinin yaprak tomurcuklarından toplanan özsuyu, kendi deşarjları ve balmumu ile birleştirdiklerinde, kovanlarını oluşturmak için kaplama olarak kullanılan yapışkan, yeşilimsi kahverengi bir üründür.

Arı bunu toplar ve arı kovanını dezenfekte etmek, çatlakları kapatmak, paneller inşa etmek, mikrobiyosidal bir ajan, dezenfektan olarak kullanmak ve ayrıca büyüklükleri nedeniyle dışarı atılması zor olan davetsiz misafirleri mumyalamak için kullanır.

Bu nedenle Propolis, sıcaklık ve nem koşulları göz önüne alındığında, virüs ve bakteri geliştirmeye yatkın yerlerde arı kovanlarının asepsisini yani sanitasyonunu garanti etmekten doğrudan sorumludur.

Propolisin şaşırtıcı işlevleri

Arı kovanlarında bulunan ve bal arılarının kovanlarında oluşan açık boşlukları ve çatlakları kapatmak için çimentolama malzemesi olarak kullandığı doğal bir reçine (mum benzeri) olup “Arı tutkalı” olarak da adlandırılır.

Bal arıları propolisi sadece kovanlarını korumak için, kovanlarının çatlaklarını tıkayarak, boşlukları kapatarak ve iç duvarlarını düzelterek değil, aynı zamanda arı larvalarını, bal depolarını ve peteği mikrobiyal enfeksiyondan korumak için antiseptik olarak da kullanırlar. Ayrıca, peteğin bir nesneye tutturulduğu kovan bölgelerine mikropsuz, pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için uygulanır.

Bunun nedeni, bal arılarının birlikte yaşaması ve bu nedenle bir arıda meydana gelen enfeksiyonun tüm koloniye hızla yayılabilmesi riskini azaltmak içindir. Ayrıca, bal arıları tarafından kovandaki davetsiz misafirlerin karkaslarının ayrışmasını önlemek ve kovan içi sıcaklığını 350C civarında tutmak için kullanılır. Benzer şekilde, propolis, sabit nemi korur ve aynı zamanda kovana doğru hava akışını kontrol eder ve kovana su girişini engeller.

Propolis, uzun zamandan beri insan tarafından tanımlanmış ve kullanılmıştır. Şu anda propolis, sitotoksik aktivite için kullanılmasının yanı sıra anti-bakteriyel, anti-enflamatuar, anti-viral, anti-oksidan, anti-protozoal, anestezik, anti-tümör, anti-kanser, anti-fungal, antiseptik, anti-mutajenik, anti-hepatotoksik olarak da kullanılmaktadır.

Kimyasal bileşimi

Kimyasal olarak propolis, mevsimden mevsime değişmekle beraber farklı kimyasal içeriklerden oluşmaktadır. Propolis yapıları farklı olsa da hem ılıman hem de tropikal bölgelerde toplanır. Sonuç olarak propoliste 300'den fazla farklı bileşen tanımlanmıştır.

Genel olarak propolis, polifenol (flavonoidler, fenolik asitler ve esterler), fenolik aldehitler ve ketonlar içermektedir. Bu bileşiklerin çoğu polifenollerin formlarıdır. Polifenoller, vücuttaki hastalık ve hasarlarla savaşan antioksidanlardır.

Günümüzde bireylerin sağlıkla ilgili artan endişeleri, bilim topluluğunun ilgisini belirli hastalıkların önlenmesine ve azaltılmasına katkıda bulunan işlevsel gıdaları araştırmaya odaklamasına neden olmuştur. Bu ürünün faydaları bileşiminde yatmaktadır ve bu nedenle çalışması, tanımlanması ve ardından ekstraksiyonu, biyolojik olarak aktif bileşiklerin yüksek konsantrasyonları göz önüne alındığında yüksek katma değerli ürünler üretmeyi sağlayan kullanışlı bir araç sağlamaktadır. Propolisin kesin bileşimi arı kovanının faaliyet alanına (iklim, çevredeki bitki örtüsü vb.) bağlı olsa da ortalama olarak içeriğini reçineler ve balzamlar (%50-60), mumlar (20-25 %), uçucu yağlar (%5-10), polen (%5), diğerleri (mineraller, enzimler vb.%5) oluşturur.

Propolisin bileşimi, arıların bulunduğu yere ve hangi ağaçlara ve çiçeklere eriştiklerine bağlı olarak değişebilir. Bu, araştırmacıların sağlık yararları hakkında genel sonuçlara varmasını zorlaştırabilir. Propoliste bulunan çeşitli materyallerin yüzdesi, toplanma zamanına ve ayrıca coğrafi kökene bağlıdır.

Mısır'dan toplanan propolisin kavak ağacının bileşenlerinin yanı sıra kafeik asit esterleri ve tetradekanol, heksadecanol ve dodekanol gibi uzun zincirli yağ alkollerini içermektedir. Rusya'dan toplanan huş ağacı propolisi, Betula verrucosa'nın flavonolleri ve flavonları (kavak propolisinden farklı) içermektedir.

Benzer şekilde, Brezilya propolisinin ana kaynağı Baccharis dracunculifolia yaprak reçinesi olup diterpenler, lignanlar, p-kumarik asidin prenile türevleri ve asetofenon ve flavonoidler (kavak türünden farklı) gibi bileşenleri, Brezilya propolisi, CAPE'ye (kafeik asit fenetil ester) kıyasla büyük miktarda artepillin C içermektedir.

Yalnızca tropikal bölgelerde toplananlarda bazı bileşikler (örneğin germacren d, ledol ve spatulenol dahil seskiterpenoidler) vardır. Küba propolisinin ana kaynağı Clusia rosea olup hem Avrupa hem de Brezilya propolisinden farklı olan poliizoprenile benzofenon içermektedir.

Araştırmalar ne diyor?

Mevcut aktif bileşenlerin çok sayıda olması nedeniyle, propolis tentürü (alkollü ekstrakt) iyi bilinmekte ve temelde organizmanın savunma sistemi üzerindeki uyarıcı etkisinden dolayı terapötik özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır. Özellikleri arasında antioksidan ve anti-mikrobiyal etkisi, uyarıcı olarak aktivitesi ve iyileştirici, analjezik, anestezik ve antiinflamatuar aktivitesidir.

Bugüne kadar, başvurulan literatürde, bu tür bir metodoloji kullanılarak analiz edilen herhangi bir ürün / gıda için propolis için elde edilenlerden daha yüksek antioksidan kapasite değerleri bulunamamıştır. Propolis özütü, güçlü antioksidan ve anti-mikrobiyal etki ve iyileştirici, analjezik, anestezik ve anti-enflamatuar özellikler dahil olmak üzere birçok iyi bilinen terapötik özelliklere sahiptir.

Halk hekimliğinde binlerce yıldır kullanılmaktadır. Arı propolisinin, sakarozdan glukanları sentezleyen bazı enzimlerin aktivitesini inhibe ederek diş plağı oluşumunu önlediği bulunmuştur. Propolisin antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu düşünülmekte olup ancak propolis ile ilgili bilimsel araştırmalar sınırlıdır. Araştırmacılar tam olarak nedenini bilmemelerine rağmen bazı bakteri, virüs ve mantarlardan koruma sağladığı görülmektedir.

Tüketimi güvenli mi?

Propolis yüksek riskli olarak kabul edilmemektedir. İnsanlar bal yediklerinde tipik olarak biraz propolis alırlar. Ancak bal veya arı alerjiniz varsa, propolis içeren ürünlere de reaksiyonunuz olacaktır. Propolis ayrıca uzun süre kullanıldığında kendi alerjik reaksiyonuna neden olabilir.

Arıcılar, propolis alerjisine sahip olma olasılığı en yüksek olan insanlardan olup çünkü bileşiğe çok yakındırlar. Tipik alerjik reaksiyon, egzama benzeri cilt reaksiyonudur. Özellikle mevcut alerjiniz veya astımınız varsa, tedavi planınıza propolis eklemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Propolis için tıbbi olarak önerilen bir doz yoktur çünkü daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda, günde yaklaşık 70 miligramlık bir günlük konsantrasyon önerilmektedir. Ancak bu bir FDA önerisi değildir. Üreticiler, ürün etiketinde bir doz önerebilir. Herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza propolisin sizin için güvenli olup olmadığını sorulmalıdır.

Sonuç olarak propolis; bir bal arısı kovanı ürünü, anti-bakteriyel, anti-fungal, anti-protozoal, hepatoprotektif, anti-oksidan, anti-inflamatuar, anti-viral, anti-kanser ve anti-tümör özellikleri içeren geniş bir farmakolojik potansiyele sahiptir. Ayrıca ağız gargaralarının ve diş macunlarının bileşimine etanolik propolis ekstresi eklenmesi, mikrobiyal enfeksiyonun önlenmesini artırır ve diş eti iltihabının tedavisinde etkilidir.

Ayrıca biyoflavonoidler, arginin, C vitamini, provitamin A, B kompleksi ve bazı minerallerin varlığı yara iyileştirme özelliğine sahiptir ve bu nedenle yaraların tedavisini artırır. Tek tek bileşenler yerine, propolisin çeşitli biyolojik performansa sahip olmasına yol açan birleşik eylem olarak düşünülmelidir.

Son olarak, çeşitli coğrafi kökenlerden gelen propolisten yeni propolis bileşiklerinin geliştirilmesi, çeşitli patojenik hastalıkların kontrolünde hayati önem taşımaktadır. Mevcut literatür incelemesi, propolisin insan patojenine karşı potansiyel özellikleri nedeniyle daha fazla araştırılabileceğini göstermektedir.

Ekli Dosyalar
# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Y. Birol Saygı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.