2019: Şirketler İçin Yetenek Geliştirme Yılı!

Gelişen teknolojiler ve dünyanın her geçen gün daha da dijitalleşmesi hem kişiler hem şirketler için büyük bir şans yaratıyor ama eğer adapte olup ayak uydurulabilirlerse.

2019: Şirketler İçin Yetenek Geliştirme Yılı! | Gamze Nurluoğlu

Thomas L. Fridman "Geciktiğin İçin Teşekkür Ederim-Çılgıncasına Hızlı Bir Çağda Ayakta Kalma Rehberi" adlı kitabında teknolojiyi ve insanın uyumunu şöyle grafikleştiriyor:

Tüm bu eğitimler planlanırken; öğrenme ve gelişimin tam anlamıyla gerçekleşmesi için şirketlerin dikkat etmesi gereken bazı temel noktalar ön plana çıkıyor. Bu maddeler şöyle:

Tanıyın!

Şirket çalışanlarınızı ve öğrenme deneyimlerini tanımalısınız. Hangi kuşaktanlar? Nasıl öğrenmeyi tercih ediyorlar? Daha önce eğitim geçmişleri nedir ve yeteneklerine göre hangi eğitimi almalılar?

Şirketlerin eğitim konusunda yaptığı hataların başında tüm çalışanlarına aynı içerik ve tarz ile eğitim vermek geliyor. Rapor ise bize kişiselleştirilmiş eğitim deneyimlerinin ön plana çıktığını söylüyor.

Teknolojiler ile öğrenmeyi destekleyin: Artırılmış Gerçeklik

Son dönemde eğitimlerde Artırılmış Gerçeklik ön plana çıkıyor. Öğrenmeyi hem ilgi çekici hem de eğlenceli hale getirirken katılımcılar arasında sosyal etkileşimi de arttırıyor.

En çok talep edilen yeteneklere önem verin: Soft Skills

Şirketler çalışanlarının yeteneklerini geliştirirken genellikle “hard skills” olarak adlandırılan kişinin işini yapabilmesi için gerekli olan teknik yeteneklere odaklanıyor. Ama 2019 ile birlikte “soft skills” olarak adlandırılan ve genel yetenekler diyebileceğimiz; iletişim becerisi, takım çalışması, problem çözme yetenekleri ön plana çıkıyor. Aslında bunu da şöyle açıklıyor; yapay zeka ve otomasyon sistemleri gelecek teknolojileri ile birlikte birçok teknik iş alanında hakimiyeti ele alacak. Ama yapay zekanın; duygusal zekaya, insan becerilerine, liderliğe hakim olamayacağını ön görerek çalışanların bu yeteneklerini geliştirmenin çok daha önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Linkedln raporuna göre 2019 yılında öne çıkan genel yetenekler:

  • Yaratıcılık
  • İkna Kabiliyeti
  • Analitik Düşünme
  • İş Birliği
  • Adaptasyon

Rapordan örnekler; Kellogg ne yaptı?

Rapor bize örnek çalışmalar da sunuyor. Mesela tahıl ve kahvaltılık gevrekleri ile tanınan şirketler topluluğu Kellogg çalışan eğitimi ve gelişimi için online eğitimlere yatırım yapmış ve 10.000 şirket çalışanı, yeteneklerini geliştirmek adına bu süreçte online eğitim almış. Kellogg Global Learning Director’ı Thor Flosason bu çalışmalarını şöyle açıklamış; “Şirket çalışanlarımızın ihtiyaçlarını önemsiyoruz ve yeteneklerini geliştirmelerine destek oluyoruz.” Bu eğitim ve öğrenme sürecinde ise; online eğitimi sağlarken güncel içerik ve çalışanlarının ihtiyaçlarına yönelik içerik sağlamaya dikkat etmişler.

Şirketlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta belki de bu. Bazı şirketler bütçeleri ve yıllık planları doğrultusunda çalışanlarına eğitim sağlıyor ancak bu eğitimin içeriği ve konusu yıllar boyu hiç değişmiyor, güncellenmiyor. Harcanan sadece zaman ve bütçe oluyor. Yıl sonunda bakıldığında ise beklenenin gerçekleşmediği görülüyor. O yüzden tüm sürecin iyi planlanması önem taşıyor.

Tüm gelişmeler ve rapor doğrultusunda şirketlere çok iş düşüyor. Gerçekten ilerlemek ve çalışanları için fayda üretmek isteyen şirketler 2019'u başarı ile kapatıp gelecek yıllara kendini hazırlarken; harekete geçmeyen ve geride kalan şirketler gelecek teknolojileri ve geleceğin meslekleri ile aralarındaki farkı daha çok açmış olacaklar. 2019 yılı sonunda çıkacak raporu bekleyip son durumu göreceğiz biz de ?

Kaynak: https://learning.linkedin.com/content/dam/me/business/en-us/amp/learning-solutions/images/workplace-learning-report-2019/pdf/workplace-learning-report-2019.pdf

Gamze Nurluoğlu diğer yazıları için tıklayın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gamze Nurluoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.