İnsansız Hava Araçlarının (İHA) Tarımda Kullanımı

İHA’lar 1980’lerden beri kullanılagelen bir araçtır. Son yıllardaki teknolojik gelişmeler ve iş gücündeki maliyet artışları nedeniyle, bu araçların kullanımlarının artmasına şaşmamak gerek. Özellikle kullanımları ile ilgili yasal düzenlemeler tamamlandıkça, İHA’ların daha da yaygınlaşacağı beklenmelidir.

Prof. Dr. Nazimi Açıkgöz

MIT Technology Review’de yayınlanan bir raporda, İHA’ların küresel pazarının 127 milyar dolara ulaşacağı tahminlenmiştir. Bu meblağın 45 milyar dolarının alt yapı, 32 milyar dolarının tarım, 13 milyar dolarının nakliye, 11 milyar dolarının sigorta, 9 milyar dolarının medya-eğlence, 7 milyar dolarının sigorta, 6 milyar dolarının telekomünikasyon ve 4 milyar dolarının maden sektörlerinde oluşacağı beklenmektedir. Bu meblağlarda İHA, salt makine olarak değil, yazılım ve iş gücüyle “İHA çözüm sistemi” olarak algılanmalıdır.

Türkiye de, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 22/02/2016 tarihli “İNSANSIZ HAVA ARACI SİSTEMLERİ TALİMATI” ile konunun takipçisi olduğunu kanıtlamıştır (İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı SHT-İHA). Talimatta, ülkemizde İHA’lar, kalkış ağırlıklarına göre 500 gr’dan 150 kg’a (ve üstü) değişik sınıflarda toplanmıştır.

İHA'ların tarımda kullanımı

İHA’ların tarımda kullanımında genelleme söz konusu olamaz. Ancak büyük endüstriyel çiftlikler için rantabl olabilir. Bu araçların ucuza maliyeti, kolay kullanımı ile büyük çiftlikler için maliyet düşürücü, verimliliği artırıcı, zaman kazandırıcı bir seri avantajları ile gerçekten de yaygınlaşması beklenmelidir.

İHA’ların tarımda kullanımında, diğer sektörlerden farklı olarak, özel kamera ve sensör düzenekleri dışında ek donanım gerekmemektedir. Hatta askeri kullanımlarda devre dışı kalan araçlara ilave kamera – sensör eklenerek ormancılıkta tohumlama uygulamalarında %85 oranında tasarruf sağlandığı rapor edilmiştir.

Peki İHA’ların tarımda 32 milyar dolarlık pazar yaratacak uygulamaları nelerdir?

  • 3 boyutlu görüntüleme tekniği ile ekim öncesi tarla hazırlığında, toprak örnekleri alma konusunda üreticiye fırsatlar sunabilmektedir.
  • Sensörlerden elde edilen verilerin analizlerine dayalı kararlarla gübre uygulamalarında tam isabet verimde etkili olurken, maliyeti de düşürebilmektedir. Bu fırsat yalnız makro besin elementleri için değil, aynı zamanda mikro besin elementleri için de geçerlidir.
  • Aynı yaklaşımla zararlıların ve hastalıkların başlama ve yayılma aşamaları kolay, ucuz ve zamanında izlenerek ürün kayıpları minimuma indirilebilmektedir. Doğal olarak erken teşhis minimum insektisit ve pestisit kullanımına fırsat vererek çevre zararını azaltırken, maliyet azalmasını da beraberinde getirmektedir.
  • Topografyaya kolay uyumun ötesinde, uçakla havadan ilaçlamaya oranla çok hızlı uygulama fırsatı sunmaktadır.
  • Tayf veya termal sensörlerle yaprak – toprak rutubetlerine dayalı analizlerle sulama konusunda üreticiyi yönlendirerek, olası kurak zararını engelleyebilmektedir.

Araçların, söz konusu artılarına rağmen tüm büyük işletmelerde uygulamaya alınması pek kolay olacak gibi görünmemektedir. Ulusal güvenlik mekanizmalarına uyum, sigortalama işlemleri gibi birçok işlemin, kısa zamanda tamamlanamayacağı da bir gerçek.

Prof. Dr. Nazimi Açıkgöz

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Konuk Yazarlar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.