Düzenli Egzersizin Faydaları

Egzersiz, kasları çalıştıran ve vücudunuzun kalori yakmasını gerektiren herhangi bir hareket olarak tanımlanır. Birkaçını saymak gerekirse, yüzme, koşma, koşu, yürüyüş ve dans gibi birçok fiziksel aktivite türü vardır.

Aktif olmanın hem fiziksel hem de zihinsel olarak birçok sağlık yararına sahip olduğu gösterilmiştir. Daha uzun yaşamanıza bile yardımcı olabilir. İşte düzenli egzersizin vücudunuza ve beyninize fayda sağladığı en iyi yollar:

  1. Kendinizi daha mutlu hissettirebilir
  2. Kilo vermeye yardımcı olabilir
  3. Kaslar ve kemikler için iyidir
  4. Enerji seviyesini artırabilir
  5. Kronik hastalık riskinizi azaltabilir
  6. Cilt sağlığına yardımcı olabilir
  7. Beyin sağlığınıza ve hafızanıza yardımcı olabilir
  8. Gevşeme ve uyku kalitesine yardımcı olabilir
  9. Ağrıyı azaltabilir
  10. Daha iyi bir cinsel yaşamı teşvik edebilir

Kendinizi daha mutlu hissettirebilir

Egzersizin ruh halini iyileştirdiği ve depresyon, kaygı ve stres duygularını azalttığı gösterilmiştir. Beynin stres ve kaygıyı düzenleyen bölümlerinde değişiklikler üretir. Ayrıca depresyon duygularını hafifleten serotonin ve norepinefrin hormonlarına karşı beyin duyarlılığını artırabilir.

Ek olarak, egzersiz, olumlu duygular üretmeye ve ağrı algısını azaltmaya yardımcı olduğu bilinen endorfin üretimini artırabilir. Ayrıca, egzersizin stresi azalttığı ve kaygı semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir. İlginç bir şekilde antrenmanın ne kadar yoğun olduğu önemli değildir.

Fiziksel aktivitenin yoğunluğu ne olursa olsun, ruh halinin egzersizden faydalanabileceği görülüyor. Aslında, depresyon teşhisi konan 24 kadında yapılan bir araştırma, herhangi bir yoğunluktaki egzersizin depresyon duygularını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Egzersizin ruh hali üzerindeki etkileri o kadar güçlüdür ki, egzersiz yapmayı (ya da yapmamayı) seçmek kısa sürelerde bile fark yaratır. 19 çalışmanın bir incelemesi, düzenli olarak egzersiz yapmayı bırakan aktif kişilerin, sadece birkaç hafta sonra bile depresyon ve anksiyete semptomlarında önemli artışlar yaşadığını göstermektedir.

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Bazı araştırmalar, hareketsizliğin kilo alımı ve obezitede önemli bir faktör olduğunu göstermiştir. Egzersizin kilo verme üzerindeki etkisini anlamak için egzersiz ve enerji harcaması arasındaki ilişkiyi anlamak önemlidir.

Vücudunuz enerjiyi üç şekilde harcar: Yiyecekleri sindirmek, egzersiz yapmak, kalp atışı ve nefes alma gibi vücut fonksiyonlarını sürdürmek yoluyla. Diyet yaparken, azaltılmış kalori alımı metabolizma hızını düşürür ve bu da kilo kaybını geciktirebilir. Aksine, düzenli egzersizin metabolizma hızını artırdığı ve bunun da kilo vermeye yardımcı olmak için daha fazla kalori yakabileceği gösterilmiştir.

Ek olarak, araştırmalar, aerobik egzersizi direnç eğitimi ile birleştirmenin, kilo vermek için gerekli olan yağ kaybını ve kas kütlesi bakımını en üst düzeye çıkarabileceğini göstermiştir.

Kaslar ve kemikler için iyidir

Egzersiz, güçlü kas ve kemiklerin inşasında ve korunmasında hayati bir rol oynar. Halter gibi aktiviteler, yeterli protein alımı ile eşleştirildiğinde kas oluşumunu teşvik edebilir. Bunun nedeni, egzersizin kaslarınızın amino asitleri emme yeteneğini destekleyen hormonların salınmasına yardımcı olmasıdır.

Bu onların büyümelerine yardımcı olur ve bozulmalarını azaltır. İnsanlar yaşlandıkça, kas kütlesini ve işlevini kaybetme eğilimi gösterirler ve bu da yaralanma riskinin artmasına neden olabilir. Düzenli fiziksel aktivite yapmak, yaşlandıkça kas kaybını azaltmak ve gücü korumak için çok önemlidir.

Ayrıca egzersiz, yaşamın ilerleyen dönemlerinde osteoporozun önlenmesine yardımcı olmanın yanı sıra, gençken kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur. İlginç bir şekilde, bazı araştırmalar jimnastik veya koşu gibi yüksek etkili egzersizlerin veya futbol ve basketbol gibi tek etkili sporların yüzme ve bisiklete binme gibi darbesiz sporlardan daha yüksek kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

Enerji seviyesini artırabilir

Egzersiz, çeşitli tıbbi rahatsızlıkları olanlar da dahil olmak üzere birçok insan için gerçek bir enerji yükseltici olabilir. Yapılan bir çalışmada, altı haftalık düzenli egzersizin, kalıcı yorgunluk bildiren 36 kişi için yorgunluk duygularını azalttığını bulmuştur.

Ayrıca egzersiz, kronik yorgunluk sendromu (CFS) ve diğer ciddi hastalıkları olan kişilerde enerji seviyelerini önemli ölçüde artırabilir. Aslında, egzersiz, CFS ile mücadelede, gevşeme ve germe gibi pasif terapiler veya hiç tedavi uygulanmaması da dahil olmak üzere diğer tedavilerden daha etkili görünmektedir.

Ek olarak, egzersizin kanser gibi diğer rahatsızlıkları olan kişilerde enerji seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir.

Kronik hastalık riskinizi azaltabilir

Düzenli fiziksel aktivite eksikliği, kronik hastalığın birincil nedenidir. Düzenli egzersizin insülin duyarlılığını, kalp sağlığını ve vücut kompozisyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürebilir.

Buna karşılık, düzenli egzersiz eksikliği (kısa vadede bile) göbek yağında önemli artışlara yol açabilir ve bu da tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini artırabilir. Bu nedenle, göbek yağını azaltmak ve bu koşulları geliştirme riskini azaltmak için düzenli fiziksel aktivite önerilir.

Cilt sağlığına yardımcı olabilir

Cilt vücuttaki oksidatif stres miktarından etkilenebilir. Oksidatif stres, vücudun antioksidan savunması, serbest radikaller olarak bilinen bileşiklerin neden olduğu hücre hasarını tamamen tamir edemediğinde ortaya çıkar. Bu, hücrelerin yapısına zarar verebilir ve cildi olumsuz yönde etkileyebilir.

Yoğun ve kapsamlı fiziksel aktivite oksidatif hasara katkıda bulunabilse de düzenli orta dereceli egzersiz aslında vücudunuzun hücrelerin korunmasına yardımcı olan doğal antioksidanların üretimini artırabilir. Aynı şekilde, egzersiz kan akışını uyarabilir ve cilt yaşlanmasının görünümünü geciktirmeye yardımcı olabilecek cilt hücresi adaptasyonlarını indükleyebilir.

Beyin sağlığınıza ve hafızanıza faydalı olabilir

Egzersiz, beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir ve hafızayı ve düşünme becerilerini koruyabilir. Başlangıç ​​olarak, beyne kan ve oksijen akışını destekleyen kalp atış hızını artırır. Ayrıca beyin hücrelerinin büyümesini artıran hormonların üretimini de teşvik edebilir. Ayrıca, işlevi bu hastalıklardan etkilenebileceğinden, egzersizin kronik hastalıkları önleme yeteneği beyin için faydalara dönüşebilir.

Yaşlanma (oksidatif stres ve iltihaplanma ile birlikte) beyin yapısı ve işlevindeki değişiklikleri teşvik ettiğinden, düzenli fiziksel aktivite özellikle yaşlı erişkinlerde önemlidir. Egzersizin, beynin hafıza ve öğrenme için hayati önem taşıyan bir parçası olan hipokampüsün büyümesine neden olduğu ve bu durumun yaşlı erişkinlerde zihinsel işlevi iyileştirmeye yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

Egzersizin beyinde Alzheimer hastalığı ve şizofreni gibi durumlara katkıda bulunabilecek değişiklikleri azalttığı gösterilmiştir.

Gevşeme ve uyku kalitesine yardımcı olabilir

Düzenli egzersiz, rahatlamaya ve daha iyi uyumaya yardımcı olabilir. Uyku kalitesi ile ilgili olarak, egzersiz sırasında meydana gelen enerji tükenmesi, uyku sırasında iyileşme süreçlerini uyarır. Ayrıca, egzersiz sırasında vücut sıcaklığındaki artışın uyku sırasında düşmesine yardımcı olarak uyku kalitesini iyileştirdiği düşünülmektedir.

Egzersizin uyku üzerindeki etkileri üzerine yapılan birçok çalışma benzer sonuçlara varmıştır. Altı çalışmanın bir incelemesi, bir egzersiz eğitim programına katılmanın, kişinin bildirdiği uyku kalitesini iyileştirmeye ve uykuya dalmak için geçen süre olan uyku gecikmesini azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Başka bir çalışmada, 16 haftalık fiziksel aktivitenin uyku kalitesini iyileştirdiğini ve uykusuzluk çeken 17 kişinin kontrol grubuna göre daha uzun ve daha derin uyumasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca gün içinde kendilerini daha enerjik hissetmelerine yardımcı olmuştur. Dahası, düzenli egzersiz yapmak, genellikle uyku bozukluklarından etkilenen yaşlı yetişkinler için faydalı görünmektedir.

Seçilen egzersiz türü konusunda esnek olabilirsiniz. Tek başına aerobik egzersizin veya direnç eğitimi ile birlikte aerobik egzersizin hem uyku kalitesini iyileştirebileceği görülüyor.

Ağrıyı azaltabilir

Kronik ağrı zayıflatıcı olsa da egzersiz aslında onu azaltmaya yardımcı olabilir. Aslında, uzun yıllar boyunca kronik ağrının tedavisi için tavsiye dinlenme ve hareketsizlikti. Ancak son araştırmalar, egzersizin kronik ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Aslında, birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi, egzersizin kronik ağrısı olanların ağrılarını azaltmasına ve yaşam kalitelerini iyileştirmesine yardımcı olabileceği belirlenmiştir. Birkaç çalışma ayrıca egzersizin kronik bel ağrısı, fibromiyalji ve kronik yumuşak doku omuz bozukluğu gibi çeşitli sağlık durumlarıyla ilişkili ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ek olarak, fiziksel aktivite ağrı toleransını artırabilir ve ağrı algısını azaltabilir.

Daha iyi bir cinsel yaşamı teşvik edebilir

Egzersizin cinsel dürtüyü artırdığı kanıtlanmıştır. Düzenli egzersiz yapmak kalbi güçlendirebilir, kan dolaşımını iyileştirebilir, kasları tonlandırabilir ve esnekliği artırabilir. Bunların tümü cinsel yaşamı iyileştirebilir. Fiziksel aktivite, cinsel aktivite sıklığını artırırken cinsel performansı da iyileştirebilir.

Sonuç olarak egzersiz, sağlığın neredeyse her yönünü içten dışa iyileştirebilecek inanılmaz faydalar sunar. Düzenli fiziksel aktivite, sizi daha mutlu hissettiren ve daha iyi uyumanıza yardımcı olan hormonların üretimini artırabilir.

Ayrıca cildin görünümünü iyileştirebilir, kilo vermenize ve onu uzak tutmanıza, kronik hastalık riskini azaltmanıza ve cinsel yaşamınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. İster belirli bir spor yapın ister haftada 150 dakikalık aktivite yönergesini izleyin, sağlığınızı birçok yönden kaçınılmaz olarak iyileştireceksiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Y. Birol Saygı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.