Ham balın faydaları nelerdir?

Ham bal, tarih boyunca bir halk ilacı olarak kullanılmıştır. Çeşitli sağlık yararları ve tıbbi kullanımları vardır. Hatta bazı hastanelerde yaraların tedavisi için kullanılır...

45 °C’den yüksek sıcaklıklara maruz kalmamış yani pastörize edilmemiş ve içindeki polenler tutulacak şekilde filtre edilmemiş ballar, “ham bal” olarak tanımlanır. Ham bal besin değeri açısından en değerli baldır. Besin değeri kovandan elde edildiği hali ile korunmuştur.

Türkiye’deki piyasa ballarının %90’ı pastörize edilmektedir. (70-75 °C’lerde ısıtma işlemi) Bu işlem balın rafta daha uzun süre sıvı halde kalması ve kristalleşmemesi için yapılıyor. Oysa pastörize edilmiş balların besin değeri, ham bal ile aynı değil.

Bal 45 °C’nin üzerindeki sıcaklıklara ısıtıldığında besin değeri bozuluyor, enzimler, vitaminler ve antioksidan maddeler azalıyor. Dolayısıyla bala uygulanan bu işlemin aslında etiketlerinde belirtilmesi gerekir. Balın pastörize edilmesi gerekli değildir. Doğal hali ile kristalleşen (katılaşan) balın rafta daha uzun süre sıvı ve saydam kalması için uygulanan bir işlem ancak balın besin değerini bozuyor.

Bal kovandan çıktığı ham hali ile tüketilebilen ve ham halde iken antibakteriyel aktivite gösteren doğal bir gıdadır. Şu anda piyasada satışta bulunan balların önemli bir kısmına ne yazık ki pastörizasyon dediğimiz ısıtma işlemi ve içindeki gözle görülmeyen doğal polenleri tutacak derecede filtrasyon işlemi uygulanıyor. Pastörizasyon, balın içerisindeki enzimler, vitaminler ve bala antioksidan özellik kazandıran fenolik flavonoid bileşenlerin azalmasına neden olur.

Filtrasyon ise balın içerisinde doğal olarak bulunan polenlerin azalmasına neden olur. Ham bal, pastörize ve filtre edilmediği için besin içeriği tüm doğallığıyla korunmaktadır. Balın şifasından bahsedebilmemiz için ham bal olması önemlidir. Ham bal konusunda farkındalığı arttırmalıyız.

Ham balın farkını görmek istiyorsanız, market raflarında bulunan ve etiketinde de ham bal ibaresi içeren ürünleri tercih etmelisiniz... İşte ham balın sunduğu sağlık yararları:

Ham Bal doğal bir antioksidan kaynağıdır

Antioksidanlar, vücutta serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarına karşı korumaya yardımcı olur. Ayrıca serbest radikaller yaşlanma sürecine de neden olur. Ayrıca kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların gelişimine de yol açarlar. Ham bal, meyve ve sebzelere kıyasla daha çok doğal antioksidan içerir.

Birçok bilimsel araştırmada ham balın içeriğinde yer alan doğal antioksidan kaynağı olan polifenollerin hem akut hem de kronik hastalıkların birçoğunun tedavisinde faydalı oldukları gösterilmiştir.

Örneğin; geçmişten günümüze ham balın tedavi edici özelliğinden yararlanılmaktadır. Hatta günümüzde birçok yara yanık ünitesinde klinisyenler tarafından ham bal kullanılmaktadır. Ayrıca kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların tedavisine yardımcı olabilir.

Ham balın faydaları nelerdir? Balın Faydaları nelerdir? Sahte bal nasıl anlaşılır? Bal bebeklere verilir mi?

Antibakteriyel ve antifungal özellikler

Araştırmalar, ham balın istenmeyen bakteri ve mantarları öldürebileceğini göstermiştir. Bir antibakteriyel veya antifungal olarak etkinliği bala bağlı olarak değişmektedir. Ancak bu tür enfeksiyonlar için bir halk ilacından daha fazlası olduğu açıktır.

Yaraları iyileştirir

Ham Bal, diyabetik yaraların daha kolay iyileşmesine katkı sağlar.

Anadolu Ham Balı ve Manuka Balı

Anadolu arı ürünleri ve Manuka ballarının antimikrobiyal etkisinin karşılaştırılması adlı çalışmada, Anadolu orijinli ham balları, 4 farklı Manuka balı ile antimikrobiyal özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda; ülkemizde üretilen Anadolu ham balının Manuka balından 3 kat daha yüksek antibakteriyel özellik gösterdiği tespit edilmiştir.

Bu çalışmada da görüldüğü üzere, Türkiye’de üretilen Anadolu ham balları dünyada çok popüler olan Manuka balından bile çok daha yüksek antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu bilimsel veriler ışığında, etiketinde ham bal ibaresi bulunan ürünler, sağlık açısından faydalıdır ve tüketimi önerilmektedir.

Bitkisel, besleyici güç

Phytonutrients, bitkilerde bulunan ve bitkinin zarar görmemesine yardımcı olan bileşiklerdir. Örneğin, bazıları böcekleri uzak tutar veya bitkiyi ultraviyole radyasyondan korur.

Baldaki bitkisel besinler, antioksidan özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel ve antifungal gücünden sorumludur. Ayrıca ham balın bağışıklık sistemini güçlendirici ve kanser tedavisinde destekleyici olarak kullanılması önerilmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda, ham balın kemoterapi sonucu oluşan ağız içi yaraların tedavisine destek olarak kullanılması önerilir.

Ham balın faydaları nelerdir?

Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?Sindirim sorunlarına yardım eder

Bal, bazen ishal gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Ancak işe yaradığını gösteren çok fazla araştırma bulunmamaktadır. Mide ülserlerinin yaygın bir nedeni olan Helicobacter pylori (H. pylori) bakterileri için bir tedavi olarak etkili olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda güçlü bir prebiyotiktir, yani sadece sindirim için değil, genel sağlık için de çok önemli olan bağırsaklarda yaşayan iyi bakterileri besler.

Boğaz ağrısını yatıştırır

Soğuk algınlığında bir kaşık bal deneyiniz. Bal, eski bir boğaz ağrısı ilacıdır. Soğuk bir virüs size çarptığında limonlu ılık çaya ekleyiniz. Aynı zamanda öksürük kesici olarak da çalışır. Araştırmalar, balın, reçetesiz satılan öksürük ilaçlarında yaygın bir bileşen olan dekstrometorfan kadar etkili olduğunu ileri sürmektedir.

Herhangi bir risk var mıdır?

Bilindiği üzere, 1 yaş altı bebeklerde bağışıklık sistemi henüz tam gelişmemiştir. İnfantil botulizm oluşuma olasılığına karşı 1 yaş üzerinde tüketilmesi önerilmektedir. Botulizm, özellikle bebekler için tehlikelidir. Bir yaşından küçük bir bebeğe asla çiğ bal (ham bal) verilmemelidir.

Orman gülü balı haricindeki hiçbir ham balın bilinen bir toksisitesi yoktur. Avrupa Birliği Farmakopesi ve Türk Gıda Kodeksi’nde ham balın tanımı yapılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü, T.C Sağlık Bakanlığı rehberleri ve Amerikan Aile Hekimliği Birliği tarafından, 1 yaş üzeri ve öksürük şikayeti olan çocuklarda, günde 2.5- 5 mL’lik dozlarda ham bal tüketimi önerilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Y. Birol Saygı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gıda Hattı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gıda Hattı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gıda Hattı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gıda Hattı değil haberi geçen ajanstır.