Gıda Hattı

Magnum, Çikolatada Dünyaya Türk Modeli Pazarlamayla Yayılacak

12 Mayıs 2008, 11:08
Paylaş

İspanya, İtalya ve Portekiz ile birlikte Magnum çikolata satılan ülkeler arasında olan Türkiye, en fazla satışın yapıldığı ülke oldu. Unilever yönetimi, Algida Türkiye’nin satışlarına yüzde 20 katkı olarak yansıyan bu başarının sırrını öğrenmek için Türkiye’ye geldi ve ürün raflarından dağıtıma kadar pazarlama taktiklerini inceledikten sonra bu modelle Magnum’u diğer pazarlara sunma kararı aldı.

2006 yılı sonunda test amacıyla premium çikolata ile Türkiye pazarına adım atan Magnum markasıyla giren Unilever, Türkiye’de ummadığı bir başarı elde etti. İspanya, İtalya ve Portekiz ile birlikte Magnum çikolata satılan ülkeler arasında olan Türkiye, en fazla satışın yapıldığı ülke oldu. Çikolata satışları Magnum’u pazarlayan Algida Türkiye’nin satışlarının yüzde 20 artmasını sağladı. Magnum üst yönetimi bu başarının sırrını öğrenmek için Türkiye’ye geldi ve çikolataların tanıtımı için hazırlanan raflardan 12 bin satış noktasına ulaşım şekline kadar buradaki pazarlama taktiklerini inceledikten sonra dünyaya yayma kararı aldı.

Türkiye’nin başarısının kendilerine cesaret verdiğini söyleyen Magnum Çikolata Global İş Geliştirme Direktörü Quirino Cipollone, “Türkiye’deki pazarlama başarısı bize bu başarıyı dünyaya yayma cesareti verdi. Türkiye üzerinden diğer ülkelere açılacağız. Çünkü Türkiye bizim için dünyadaki en önemli ülkelerden biri” dedi.

Türk tüketicisinin İspanya, İtalya ve Portekiz’deki tüketicilere göre premium ve haz dolu lezzetleri keşfetme isteğinin daha güçlü olduğunu kaydeden Cipollone, bu tutkulu tüketici profilinin markanın yerleşmesine büyük katkı sağladığını vurguladı.

Cipollone, çikolatada daha yolun başında olduklarını, ilk etapta pazardaki satış hacmini değil kaliteyi büyütmeyi hedeflediklerini belirtti. Cipollone, “Çikolatada çok küçük adımlarla ilerliyoruz ama Türkiye’de kısa sürede inanılmaz büyüme rakamları elde ettik. Bu büyüme, Türkiye’deki başarıyı dünyaya yaymak için bize gerekli cesareti verdi. Çünkü Türkiye bizim için en önemli ülkelerden biri. Çikolatada Türkiye’deki başarı bizim için önemli. Temelleri sağlam bir yapı kurup dünyaya yayılmak istiyoruz” diye konuştu.

Algida Türkiye Pazarlama Direktörü Şükrü Dinçer de çikolatadaki başarılarının dünyaya açılma planını yarattığını vurgulayarak “Unilever, Türkiye’de pazarlama ve dağıtım anlamında yarattığımız modeli diğer ülkelerde uygulamak için çalışmalara başladı. Türkiye olarak biz de katkıda bulunacağız” dedi.

Dinçer, şu anda çikolatayı yurtdışından ithal ettiklerini ancak ileride Türkiye’de üretim yapmayı istediklerini sözlerine ekledi.

Türkiye’de kişi başına tüketim 1.3 kg

Ülke Çikolata tüketimi (Kg)

İngiltere 11.5; İsviçre 9.8; Almanya 8.2; Avusturya 6.2; Belçika 5.9; Danimarka 5.8; Finlandiya 5.3; Yunanistan 3.3; İtalya 2.7 ; Hollanda 5.0; Norveç 7.0; Portekiz 1.6;İspanya 2.1; Türkiye 1.3 * Kaynak: Euromonitor (gazetevatan.com 9/5/08)

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.