Gıda Hattı

Madenin atık havuzu patladı, siyanürlü atıklar dereleri zehirledi!

20 Kasım 2021, 19:43
Paylaş
Madenin atık havuzu patladı, siyanürlü atıklar dereleri zehirledi!

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde bir maden şirketine ait atıkların depolandığı havuz setinin patlamasıyla sızan siyanürlü atık suların dere yatağına karıştığı belirlendi. Bölge halkı “Bitki örtümüz ve sularımız zehirlendi” derken, Valilik kararıyla maden süresiz kapatıldı.

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde bir maden şirketine ait atıkların depolandığı havuz setinin patlaması sonucu, tesisin çevresinde bulunan dereye siyanürlü atıklar karıştı, siyanürlü su Kılıçkaya Barajı’na ulaştı. Mağdur olan ve zehirli atıklar dolayısıyla ciddi endişe taşıdıklarını belirten maden ocağı yakınındaki Yedikardeş köyü sakinleri, atıkların bahçelerine de ulaştığını belirterek tepki gösterdiler.

“Siyanürlü atıklarla bitki örtümüz ve sularımız zehirlendi”

Şebinkarahisar Yedikardeş Köyü Derneği Başkanı Serkan Çiftçi, yaşanan çevre felaketinden endişe duyduklarını belirterek, “Yedikardeş köyümüzün hemen yakınında ve doğa harikası Çağlayan Şelalesi’nin hemen altında bulunan Nesko Madencilik A.Ş.’ye ait maden işlemede kullanılan, siyanürle oluşan zehirli atıkların depolandığı flotasyon tesislerinde, zehirli atıkların depolandığı havuzların tamamı patlamış ve depolanan tüm zehirli atıklar, tesisin hemen altında bulunan dereye kontrolsüz bir şekilde sel oluşturarak akmıştır. Bu atıkların tamamı derenin devamında bulunan Kılıçkaya Barajımıza karışmış durumdadır. Bu konuda geçmişten bugüne kadar yöre halkı, sivil toplum kuruluşları ve tüm çevre bilincine sahip olan duyarlı insanlarımız tarafından yapılan sözlü ve yazılı uyarıların, tüm yazılı başvuruların dikkate alınmaması bu çevre felaketine sebebiyet vermiştir. Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine riayet etmeden yapılan kontrolsüz madencilik ve kontrolsüz cevher işleme ve kontrolsüz, bilinçsiz depolama sonucu bu felaketin geleceği açıkça ortada olduğu halde görevli, yetkili ve sorumlular gereğini yapmadıkları için bölgedeki tüm flora, fauna zarar görmüş ve topraklarımız, bitki örtümüz ve sularımız zehirlenmiştir” dedi.

Şirket, atık suların sızmasına 2 saat sonra müdahale etmiş!

Konuyla ilgili Giresun Valiliği de “Şebinkarahisar İlçesinde Bir Maden İşletmesindeki Atık Havuzunda Meydana Gelen Yıkılma” başlıklı bir açıklama yaptı.

Şebinkarahisar ilçesinde faaliyet gösteren Nesko Maden AŞ’nin atık barajındaki iç setinin yıkıldığı bilgisi alınması üzerine; DSİ 22.Bölge Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden müteşekkil teknik heyetin sahada incelemeler yapmak üzere Valilikçe görevlendirildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Görevlendirilen teknik heyet tarafından olay yerinde yapılan ilk incelemede; sızma olayından yaklaşık 2 saat sonra ilgili firma tarafından yapılan müdahaleyle sızmanın önlenerek kontrolsüz atık su akışının kesildiği, kuşaklama kanalları yapılarak kirli suyun dinlendirilerek temizlenmeye çalışıldığı tespit edilmiştir. Bölgede; 5 ekskavatör, 2 Loder, 1 Greyder ve 3 kamyon ile temizlik çalışmaları devam etmektedir.

Can ve mal kaybının bulunmadığı olayda çevre ve insan sağlığı açısından herhangi bir riskin oluşmaması için kurumlarımız ve ilgili firma tarafından bölgede tüm tedbirler alınmıştır. Bölgeye yakın çevre köylerimizdeki vatandaşlara sahaya girmemeleri konusunda gerekli bilgilendirme ve uyarılar yapılmıştır.

Maden işletmesinin faaliyeti süresiz olarak durduruldu

Olay sonucu oluşan kirliliğin hangi boyutta olduğu ve oluşturabileceği çevresel etkiler yönünden detaylı incelemelere başlanılmıştır. Çevreye kontrolsüz bir şekilde yayılan atıkların içerisinde kimyasal madde vb. gibi tehlike oluşturabilecek bileşenlerin bulunup bulunmadığının tespiti ve çevresel etkilerinin değerlendirilebilmesi amacıyla olay yerinden gerekli numuneler alınmıştır.

Bu kapsamda mevcut çevre kirliliğinin önlenerek gerekli tedbirlerin alınması ve oluşabilecek daha büyük çevre kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla Valiliğimiz kararı ile firmanın faaliyetleri 2872 sayılı Çevre Kanununun 15. Maddesi gereğince süresiz olarak durdurulmuştur.

Analiz sonuçlarına müteakip sorumlular hakkında gerekli adli ve idari işlemler başlatılacaktır.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.