AramaArama
Gıda Hattı

Maaşlı ve sigortalı perakende eğitimi için geç kalmayın!

11 Nisan 2016, 14:02
Paylaş
Maaşlı ve sigortalı perakende eğitimi için geç kalmayın!

Türkiye perakende sektörünün önde gelen markalarından Kipa, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile uygulamalı perakende eğitimi için el ele verdi. Eğitime alınacak yaklaşık 1.000 kişiye İŞKUR tarafından asgari ücret düzeyinde maaş ödenirken, kursiyerlere genel sağlık sigortası da yapılacak.

kipa-iskur-egitim-gidahatti

Kipa, gençlere hem meslek öğretecek hem de iş kapısı açacak yeni bir program başlatıyor. Kipa mağazalarının bulunduğu 18 ilde uygulanacak “İşbaşı Eğitim Programı”  kapsamında, bir yıl içinde yaklaşık 1.000 kişiye uygulamalı perakende eğitimi verilecek. İŞKUR ile ortaklaşa yürütülecek “İşbaşı Eğitim Programı” kapsamında, yaklaşık 1.000 kişi, Kipa’da 6 ay boyunca işi, işbaşında öğrenecek.

Eğitim boyunca hem ücretli hem sigortalı olacaklar

Eğitim şartı aranmaksızın İŞKUR’a kayıtlı olan herkes söz konusu programa başvurabilecek. İŞKUR seçilen katılımcılara program süresi boyunca net asgari ücret düzeyinde ödeme yapacak; ayrıca katılımcıların Genel Sağlık Sigortası ile İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta Primlerini yatıracak. Programa kabul edilen kişiler işsizlik ödemesi, yetim maaşı gibi kendi sosyal hak ödemelerini almaya devam edebilecek.

Eğitime katılanların yüzde 20’si Kipa’da çalışmaya başlayacak

Üç günlük kurumsal oryantasyon eğitimi ile başlayan programda katılımcılar, perakende operasyonu kapsamındaki tüm alanlarda haftada 45 saati bulan teorik ve pratik eğitimler görecek. En uzunu 6 ay sürecek program süresi bitiminde katılımcılar kasadan reyonlara, müşteri hizmetlerinden depo sistemlerine kadar perakendenin her alanında bilgi ve tecrübe sahibi olacak. Eğitim bitiminde katılanların en başarılı yüzde 20’si Kipa’da çalışmaya başlayacak.

kipa-iskur-perakende-egitim-gidahatti

Remzi Kıraç: “Yaklaşık 1.000 kişiye meslek kazandıracağız”

Proje ile ilgili bilgi veren Kipa İnsan Kaynakları Direktörü Remzi Kıraç, İŞKUR’la yapılan ortak programın hem Kipa’ya hem de Türkiye’deki perakende alanındaki insan gücüne büyük katkı sağlayacağına inandıklarını söyledi.

kipa-remzi-kirac-gidahattiRemzi Kıraç, “İŞKUR’la yaptığımız bu işbirliği sayesinde hem Kipa’da istekli ve nitelikli kişileri istihdam edeceğiz hem de perakende sektörüne eğitimli ve tecrübeli işgücü kazandıracağız. Altı aylık programın bitiminde yaklaşık 1.000 kişiye meslek kazandırmış olacağız. Katılımcıların bir bölümü Kipa’da çalışmaya başlayacak; diğerleri de edindikleri bilgi ve tecrübe ile perakende sektöründe iş bulma konusunda bir adım öne geçmiş olacak. Kipa olarak, gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan topluma böylesine önemli katkılar sağlayan bu program için İŞKUR  ile ele ele vermiş olmaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.

Kipa, altı aylık ilk “İşbaşı Eğitim Programı”nın tamamlanmasının ardından Ekim ayında ikinci programı başlatmayı planlıyor. Böylece bir yılın sonunda Kipa, yaklaşık 1.000 kişiye perakende alanında eğitim vermiş olacak.


GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.