Gıda Hattı

Maaşı geciken kıdem tazminatını alarak ayrılabilecek! İş hayatını etkileyecek...

13 Ocak 2022, 14:07
Paylaş
Maaşı geciken kıdem tazminatını alarak ayrılabilecek! İş hayatını etkileyecek...
Maaşı geciken kıdem tazminatını alarak ayrılabilecek! İş hayatını etkileyecek. Asgari ücret 2022 ve memur zammı netleşti. Bununla beraber Ocak ayı ile birlikte çalışanların maaşları arttı. Yeni memur zammı ile kamuda işçilerin ve memurların gelirleri yükselirken özel sektörde de asgari ücret artışıyla birlikte çalışanların ücretlerine zam geldi.

Maaşı geciken kıdem tazminatını alarak ayrılabilecek! Bu yıl yapılan düzenleme ile tüm çalışanların maaşlarında asgari ücret kadar kısım vergiden muaf tutuldu. Peki bu ne getirecek? Vergisiz ücret nasıl uygulanacak. Sabah Gazetesi Yazarı Faruk Erdem yeni dönemle ilgili merak edilen soruları cevaplandırdı...

Ocak ayı ile birlikte emekliden memura, yaşlıdan engelliye, işçiden stajyere kadar herkesin maaşı değişti. Gerek enflasyon oranları gerekse Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ek zamlar ve taban maaş artışları yeni ücretleri belirledi.

Ocak ayı ile birlikte emekliden memura, yaşlıdan engelliye, işçiden stajyere kadar herkesin maaşı değişti. Gerek enflasyon oranları gerekse Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ek zamlar ve taban maaş artışları yeni ücretleri belirledi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 2.500 TL OLDU

Bu arada Aralık ayında yine Başkan Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücretteki rekor artış da bu ay itibariyle maaşlara yansımaya başladı. Bu açıklamalara göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışı yüzde 25,47 olurken taban maaş 2.500 TL'ye çıkartıldı.

ASGARİ ÜCRET 2022'DE NET 4.253,40 TL BRÜT 5.004 TL OLDU

Memur ve memur emeklilerinin ise toplu sözleşme zammı 5'ten 7,5'a yükseltilirken enflasyon farkıyla zam oranı yüzde 30.95 oldu. Bu konuda hazırlanan yasa tasarısı da TBMM'de komisyondan geçti. Yasalaşmasıyla oranlar bu ayki maaşlarda uygulanacak. Asgari ücret ise bu aydan itibaren net 4.253 lira 40 kuruş, brüt 5.004 lira olarak uygulanmaya başladı.

Bu yıl asgari ücrette verginin kaldırılmasıyla yeni bir dönem de başladı. Sadece asgari ücret değil tüm çalışanların maaşındaki asgari ücret kadar kısım vergiden istisna sayıldı. Bu da AGİ dediğimiz vergi iadesinde değişikliğe yol açtı. Çalışanların AGİ ödemeleri ortadan kalkmış oldu.

PEKİ VERGİSİZ ÜCRETLER NASIL UYGULANACAK? İŞTE TÜM SORULARIN CEVAPLARI…

1) YENİ ASGARİ ÜCRET NASIL ARTTI?

Aralık ayında yapılan komisyon toplantıları sonrasında Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni asgari ücret brüt 5004 TL net ücret ise 4.253 lira 40 kuruş oldu. Böylece 2022 yılında uygulanacak en düşük ücret de belirlenmiş oldu. Bu yıl asgari ücretten vergi kaldırılırken sadece prim kesintisi yapılacak. Üstelik vergi istisnası tüm çalışanların maaşlarındaki asgari ücret kadar kısma uygulanacak. Bu yıl vergi dışındaki değişiklik brüt ve net üzerinden yapıldı. Brüt asgari ücret yüzde 39.9 artarken net ücret yüzde 50.4 yapıldı. Böylece ödenecek sigorta primleri 10 puan düşürülerek işverene katkı sağlandı.

Maaşı geciken kıdem tazminatını alarak ayrılabilecek!
Maaşı geciken kıdem tazminatını alarak ayrılabilecek!

Bu yıl vergi alınmadan asgari ücretin hesabı şöyle yapılacak:

ASGARİ ÜCRET 2022

5.004,00

SGK PRİMİ% 14

700,56

İŞSİZLİK SİG. PRİMİ % 1

50,04

KESİNTİLER TOPLAMI

750,60

NET ASGARİ ÜCRET

4.253,40

İŞVERENE MALİYETİ (TL / AY)

ASGARİ ÜCRET 2022

5.004,00

SGK PRİMİ% 15.5 (İşveren Payı) (*)

775,62

İŞVEREN İŞSİZLİK SİGORTA PRİMİ % 2

100,08

İŞVERENE TOPLAM MALİYET

5.879,70

2) YENİ ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN UYGULANACAK?

Asgari ücrete yapılan rekor zamla birlikte yeni rakam net olarak 2.825,90 liradan 4.253,40 TL'ye yükseldi. Yeni maaşlar 1 Şubat itibariyle işçilerin hesabında olacak. Bu aydan itibaren bu rakamın altında maaş olmayacak.

3) APARTMAN GÖEREVLİLERİ DE AYNI MAAŞI MI ALACAK?

Daha önce asgari ücret hesabı iki kere yapılıyordu. Normal çalışanlar için vergili asgari ücret, apartman görevlileri için vergisiz asgari ücret hesaplanıyordu. Dolayısıyla apartman görevlilerinin maaşı diğer asgari ücretlilere göre daha yüksek oluyordu. Ancak apartman görevlileri vergi ödemediği için Asgari Geçim İndirimi (AGİ) uygulamasından yararlanamıyorlardı. Bu yıl herkes için vergi kalktığından apartman görevlileri de farklı ücret almayacak. Onlarda bu aydan itibaren en az 4.253,40 TL'lik yeni asgari ücrete tabi olacak.

4) ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALKMASI MAAŞLARI DEĞİŞTİRDİ Mİ?

İşçiler daha önce bir kısmını AGİ olarak geri alsa bile gelir ve damga vergisi ödüyorlardı. Şimdi bu vergileri ödemekten kurtuldular. Bu durum asgari ücretin netini artırırken İş verenlere de destek getirdi.

5) ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE MAAŞ ALANLARA VERGİ KATKISI VAR MI?

Asgari ücret üzerinde maaş alanların da ücretlerindeki asgari ücret kadar kısım vergiden istisna edildi. . Çalışanlardan asgari ücret brüt tutarından sigorta primleri düşülecek, kalan tutara vergi matrahı ve damga vergisi matrahı kadar istisna getirilecek. Örneğin, 10 bin lira maaş alan bir çalışanın, asgari ücrete kadar olan geliri vergiden muaf olacağı için 636 liralık bir gelir vergisi muafiyeti söz konusu olacak. Devlet bu kadar vergiyi almaktan vazgeçecek. Bunun bir kısmı AGİ ile iade ediliyordu. Bu göz önüne alındığında çalışanlar açısından 300 lirayı bulan bir katkı olacak.

Maaşı geciken kıdem tazminatını alarak ayrılabilecek!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.