Gıda Hattı

Mısırda Rekolte Artışı Bekleniyor (Dünya)

28 Temmuz 2007, 01:48
Paylaş

Yaşanan olumsuz iklim koşullarına rağmen, bu yıl yaklaşık 4,5 milyon dekar alana ekimi yapılan mısırdan 3,6 milyon tonu aşkın ürün beklendiği ve ithalatın önlenerek Türk çiftçisini korumaya yönelik önlemler alınması gerektiği bildirildi.

Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan,Türkiye'nin mısır ihtiyacının yaklaşık 3,5 milyon ton olduğunu, önceki yıllarda çiftçinin mısıra küsmesi nedeniyle 1 milyon ton civarında ithalat yapılmak durumunda kalındığını ifade etti.

Pamukta yaşanan olumsuzluklar ve mısırın dünya borsalarında önemli oranda değer kazanmasının, küsen çiftçiyi yeniden bu ürüne yönlendirdiğini anlatan Özkan, "Geçen yıl 2 milyon 700 bin dekar olan ekim alanı, bu yıl 4,4-4,5 milyon dekara kadar yükseldi" dedi.

Bu yıl yaşanan kuraklık ve temmuz ayındaki poyraz nedeniyle verimde yüzde 10 oranında kayıp beklediklerini belirten Özkan, şöyle konuştu: "Tüm olumsuzluklara rağmen, bu yıl mısırda 3,6 milyon ton civarında rekolte bekliyoruz. Bu da Türkiye ihtiyacını karşılayacak miktardır. Türkiye'de yem ve nişasta sektörünün baskı uygulaması sonucu 2006'da ithalata gidildi. Ancak, üreticinin pamukta umduğunu bulamaması nedeniyle ciddi anlamda mısıra dönüş oldu. Dünya fiyatlarının yüksekliği ve çiftçinin bilinçlenmesi de ekim alanlarını artırdı. Bu yıl büyük bir ihtimalle mısırda yeniden kendi kendimize yeteceğiz."

Hükümet ithalatı önlemeli

Çukurova'nın Türkiye mısır üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Özkan, bu yıl yörede 1 milyon dekar alanda ekim yapıldığını anımsattı. Türkiye'de üretilen mısırın protein yönünden çok zengin olduğunu vurgulayan Özkan, bunun yaklaşık 600-800 bin tonunun nişasta, gerisinin ise alınan yüksek verim nedeniyle hayvancılık sektöründe tüketildiğini vurguladı.

Mısır ekim alanlarında yaşanan artışın, Türkiye'nin doğru tarım politikaları uygulaması durumunda, ihtiyacının tamamını karşılayabilecek potansiyele sahip olduğunu gösterdiğini belirten Özkan, üreticilerin istikrarın sağlanması ve ithalata karşı hükümetten de beklentileri olduğunu kaydetti. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na sunulmak üzere mısır ekimi yapılan tüm bölgelerde rapor hazırlandığını ifade eden Özkan, "Şimdi hükümetten beklentimiz, üreticisini koruması ve gümrük vergilerini iki katına varan orana çıkararak ithalatı önlemesidir" diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.