Gıda Hattı

Mısır Açığına Çözüm Üretimde

11 Haziran 2007, 08:01
Paylaş
Mısır Açığına Çözüm Üretimde
  

Adanalı çiftçiler, İstanbul’dan seslendi

 

Dünya genelinde artan mısır kullanımı stoklarda azalmaya yol açarken, Türkiye’de de mısır açığı ortaya çıktı. Dünya mısır fiyatlarının artması, ithalata yönelen Türkiye için maliyeti de katladı. Adanalı çiftçiler ise, “Mısır açığına çözüm ithalatta değil, üretimde” mesajı verdiler.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru ile Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, 22 Mayıs’ta İstanbul’da düzenledikleri ortak basın toplantısında, dünya mısır piyasasındaki son gelişmeler ile Türk mısır üreticisinin durumunu değerlendirdiler. Alkol ve yakıt üretiminde mısır kullanımının giderek yaygınlaştığını belirten Doğru, dünya mısır stokları azalırken, fiyatlarında geçmiş yıllara göre yüzde 50'nin üzerinde artış gösterdiğini kaydetti. Türkiye'de de yem ve gıda sanayinde talebin yükselmesiyle mısır ve mısırdan üretilen ürünlerde artış yaşandığını ifade eden Doğru, “Türkiye'nin ekonomik sorunlarının ve buna bağlı istihdam meselesinin çözümü, tarıma dayalı sanayinin gelişmesinden geçmektedir. Bu noktada gıda sanayinin tartışmasız önemi bulunmaktadır” dedi.

Üretim gönüllüleriyiz

Türkiye'nin 2007 yılında 3 milyon 800 bin ton mısır ihtiyacı olduğunu ve bu ihtiyacın 3 milyon tonunun yerli üretimle karşılandığını dile getiren Doğru, açığın giderilmesi için TMO tarafından 290 bin tonluk ithalat anlaşması yapıldığını, bunun yaklaşık 100 bin tonunun millileştirildiğini kaydetti. Geri kalan 190 bin ton mısırın ise yolda olduğuna işaret eden Doğru, “Son haftalarda gündeme gelen 750 bin tonluk mısır ithalatı talebi, miktar ve zamanlama açısından yanlıştır. Mısır üreticilerinin hasat döneminde ithalatın gündeme gelmesi, mısır piyasasını olumsuz etkileyecek, fiyatları aşağıya çekecektir. Haziran ayı ortalarında Adana'da hasat başlayacaktır. Sadece Adana'daki üreticiler 1 milyon 800 bin tonluk ürünü 2 ay içinde piyasaya sunacak durumdadır. Sektörün bugünkü ihtiyacı 250 bin tondur. İthalata karşı değiliz, ancak gerekli miktarda ithalat yapılmalıdır. Bu ülkede ithalat gönüllüleri varsa, biz de üretim gönüllüleri olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Devletin piyasaya müdahale etmemesi gerektiğine işaret eden Doğru, “Tabii ki devlet bir tarım ürününde fiyatın düşmesi ya da aşırı yükselmesi durumunda müdahale edecektir. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Ancak 2005 yılında ortada ciddi bir sorun yokken yapılan müdahale tüm mekanizmayı bozdu. Piyasada kilogram fiyatı 300 bin lira olan mısırın müdahale fiyatı 265 bin lira olarak belirlendi. Bu, mısır çiftçisini üretimden uzaklaştırdı. Biz enflasyonun düşük gösterilmesi için enflasyon oranının altında müdahale fiyat belirlenmesi politikasına karşıyız. Piyasa fiyatı kendisi oluşturmalıdır” değerlendirmesini yaptı. 

Çiftçi, eşit koşullardatarlaya girmeli 

Mısır çiftçisi adına devletten beklentilerin, destekleme politikasının 5'er yılık periyotlarla yapılması olduğunu vurgulayan Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan da, “Biz mısırımızı devlet alsın demiyoruz. Ama devlet çiftçiyi daha tarlaya adım atarken dünyayla eşit koşullarda soksun diyoruz. Girdileri dünya fiyatlarının üzerinde olan Türk çiftçisinin dünya fiyatlarında ürün satması mümkün olmamaktadır” şeklinde konuştu. 

Türkiye'nin önümüzdeki üç yıllık dönemde 5 milyon ton mısır üretimini hedeflemesi gerektiğinin altını çizen Özkan, kanatlı sektörü ve yem sanayi başta olmak üzere, Türkiye'de nişasta sanayinde de mısır kullanımının yüzde 25 seviyesine çıkarak 650 bin ton civarında olduğunu söyledi. Özkan, Türkiye'nin çevresinde mısır ihtiyacı duyan önemli bir pazar bulunduğuna da dikkat çekerek, üretimin arttırılmasıyla ve çiftçinin desteklenmesiyle mısır ihraç eder hale gelinebileceğini kaydetti.

Mısır nişastasının kullanım alanları

Oluklu Mukavva: Tutkal olarak yapıştırıcı özelliğinden faydalanılır.

Kağıt Sanayi: Kağıdın kütle olarak oluşumunda, yüzey tutkallamada ve mukavemet sağlayıcı olarak kullanılır.

Tekstil Sanayi: Haşıllama safhasında mukavemet sağlayıcı olarak kullanılır.

Gıda Sanayi: Hazır çorba, puding ve kabartma tozu gibi ürünlerde koyulaştırıcı ve jöleleştirici olarak kullanılır.

İlaç Sanayi: Dolgu maddesi olarak kullanılır.

Savunma Sanayi: Dinamit, fişek ve plastik bomba yapımında kullanılır. 

Tutkal ve Yapıştırıcı Sanayi: Film oluşturabilme özelliği nedeniyle etiketlerde tutkal olarak kullanılır.

Alçıpan Sanayi: Yapıştırıcı özelliği nedeniyle kullanılır. 

Kanatlı Sektörü: Nişasta üretilirken elde edilen mısır kepeği ve proteini, hammadde olarak kullanılıyor.

Nişasta bazlı ürünlerin kullanım alanları 

Şekerleme Sanayi: Vizkozite ve doku sağlamak, lezzeti geliştirmek, nem tutucu özellik kazandırmak, tatlılık vermek ve renk kaybına direnci arttırmak için kullanılır.

Helva Yapımı: Ürün kalitesinin iyileştirilmesi, raf ömrünün arttırılması amacıyla kullanılır.

Reçel Sanayi: Vizkozite, osmotik basınç, kristal oluşumunun önlenmesi, tat ve görünüm gelişimi için kullanılır.

Ciklet Sanayi: Çiğnenebilirliği arttırmak ve şekerin açığa çıkmasını yavaşlatmak için kullanılır.

Unlu Mamüller Sanayi: Nem tutuculuk, doku oluşturma, renk koyulaşması, fermente edilebilirlik, tatlılık ve lezzetin zenginleştirilmesi amacıyla kullanılır.

Alkolsüz İçecek Sanayi: Ozmotik basıncın kontrolü ve dekstrozun hızla kana karışma özelliğinden dolayı enerji sağlama özelliği nedeniyle kullanılır.

Alkollü İçecek Sanayi: Ağız hissi, vizkozite ve tatlılık kontrolü ve karamel rengi sağlaması için fermente edilebilir karbonhidrat kaynağı olması nedeniyle kullanılır. 

Dondurma Sanayi: Dondurmanın kaşığa alınabilirliğini, sertliğini, dokusunu ve ağız hissini kontrol eder. 

Bisküvi  Sanayi: Su kaybının önlenmesi ve renk vermek için kullanılır.

Süt ürünleri Sanayi: Berrak görünüm, tatlı tada sahip olmak, suda çözülürlük ve meyve aromalarıyla zenginleştirilebilmeleri nedeniyle kullanılır.

Ketçap Sanayi: Emulsiyon stabilitesini arttırmak ve enerji değerini düşürmek için kullanılır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.