Gıda Hattı

LİSANSLI DEPOCULUKTA İMZALAR TAMAM

26 Mart 2007, 14:56
Paylaş

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde kurulacak Lisanslı Depoculuk şirketine ilişkin niyet protokolü, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı törende ilgili kuruluşlar tarafından imzalandı.

Lisanslı depoculukla tüm ürünün aynı anda piyasaya girmesinin önüne geçileceğini belirten Eker, bu sayede sanayicinin de bütün yıl boyunca kaliteli ve standart hammadde bulma olanağına kavuşacağını söyledi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da, “Türkiye'de uzun yıllar tarım ülkesiyiz diye odaklandık, kendimizi kandırdık. Temel yasalar bile son yıllarda çıktı. Tarımın, işleyen bir piyasa mekanizmasına ihtiyacı var” dedi.

Sistem kapsamında özel sektör tarafından 2 yılda 2 milyon ton hububat, fındık bölgelerinde de 150 bin ton kapasiteli lisanslı depo kurulmasını öngördüklerini kaydeden TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu ise depoların ilk 5 yıl tüm kapasitesini, sonraki 2 yıl da yarım kapasitesini TMO'nun kiralayacağını söyledi. Bankaların TMO'nun kiralama garantisini dikkate alarak yatırımcılara uygun koşullarda kredi kullandıracağını, ayrıca yatırımcılara arsa kolaylığı sağlanacağını açıklayan Kemaloğlu, böylece 2 yılda 300 milyon YTL yatırımın gerçekleşeceğini öngördüklerini kaydetti.

Hollandalılar ilgileniyor

Depolara koydukları ürünler karşısında üreticilerin isterlerse bir nevi avans alabileceğini kaydeden Kemaloğlu, depoların ciddi birer ekonomik yatırım olarak görülmesi gerektiğine dikkat çekti. Hollanda'da 70 ülkede lisanslı depoculuk yatırımları bulunan bir firmanın konuyla ilgilendiğini belirten Kemaloğlu, Polatlı Borsası'nın 150 bin tonluk bir depo yapmaya talip olduğunu, Edirne, Konya ve Giresun ticaret borsalarının da girişimlerde bulunduğunu söyledi. TMO'nun lisanslı depoculukla birlikte, müdahale alımlarını özel sektör üzerinden yapmaya başlayacağını kaydeden Kemaloğlu, 40 ilde depo kurulmasını beklediklerini vurguladı. Kemaloğlu, kurulacak depolarda ana ürünün buğday olacağını, mısır-çeltik ve fındık için de depoların oluşturulacağını söyledi. Kemaloğlu, “Depoda olmayan ürün yastık altındaki altına benzer ve ekonomiye hiçbir katkısı olmaz” dedi.

Lisanslı depoculuk şirketi, TMO'nun yüzde 48, TOBB'un yüzde 49, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin yüzde 2, UMAT'ın yüzde 0,5, Gümrük ve Turizm Şirketinin yüzde 0,5 ortaklığı ile kurulacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.