Gıda Hattı

Limon suyu zayıflatır mı?

27 Temmuz 2016, 15:44
Paylaş
Limon suyu zayıflatır mı?

Zayıflama adına birçok kişi farklı yöntemler deniyor.  Limon suyu da başvurulan bu yöntemlerden sadece biri. Diyetisyen Melis Destereci, limon suyunun faydalarının saymakla bitmeyeceğine dikkat çekerek, hiçbir besinin zayıflamada mucize etkisi yaratmadığının altını çizdi. Bazı besinlerin vücuda yüksek derecede fayda sağladığına işaret eden Desterici, limon suyu içmenin vücudun pH seviyesini dengelediğini kaydetti.

 Diyetisyen Melis Destereci, bazı besinlerin ‘süper besin’ olarak adlandırıldığını belirterek, bunlardan bir tanesinin de limon suyu olduğuna işaret etti.

“Limon suyu içmek tüm vücudu alkalileştirir ve vücudun pH seviyesini dengeler. İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklığımızı kuvvetlendirerek vücuda direnç sağlar” diyen Destereci,  bir adet limon suyunun günlük C vitamini ihtiyacının yasını karşıladığını bildirdi.

Limon suyunun kalp ve damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olduğunu belirten Destereci, “Karaciğer dostudur, karaciğerde bulunan sindirim enzimlerini uyarır. İçerdiği antioksidanlarla kansere karşı koruyucudur” diye konuştu.

limon-suyu-1-gidahatti

Kalp krizi ve felç riskini azaltıyor

Yemeklerden sonra yaşanan sindirim problemlerini ortadan kaldırmak için sade maden suyunun içine 1-2 limon dilimi ekleyerek sindirim sisteminin rahatlatılabileceğini kaydeden Melis Destereci, şunları kaydetti:

“Limon suyunda bulunan antioksidanlar eklemlerde iltihap birikmesi olan artritin neden olduğu eklem iltihaplanması ve eklem bölgelerindeki şişliği azaltmak için kullanılabilir.

Günümüzde daha çok yaşlılarda görülen, halsizlik, diş eti kanaması, geriye çekilen diş etlerinin sebebi ve askorbik asit eksikliği ile karekterize bir hastalık olan skorbüt tedavisinde C vitamini deposu olan limon suyunu tüketmek etkili bir çözüm olacaktır. İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde dokulara esneklik sağlayan kollajen üretimini uyararak damar sertleşmesinin önüne geçer.

İçerdiği antioksidanlar sayesinde damarlarda biriken, tıkanıklığa yol açan, zayıflığa sebep olan serbest radikalleri uzaklaştırarak kalp krizi ve felç riskini azaltır. Yanık, kesik, her türlü cilt hastalığına karşı etkili olup yaraların iyileşme süresini kısaltır”

limon-suyu-2-gidahatti

Kas ve kemik sağlığı için birebir

California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada “sitrat” içeren limon suyunun böbreklerde kalsiyum birikmesini önlediği ve böbreklerdeki aşırı yükü azalttığı sonuçlarına varıldığını kaydeden Melis Destereci, “Limon suyunun içerdiği fosfor minerali kemik sağlığını da olumlu yönde etkiler. Spor yapanlar için yaşanabilecek kas ağrılarını hafifletmek ve vücuda kaybedilen vitamin ve minerali geri kazandırmak için spor sonrasında içeceklerin içine katılabilir ya da salatalarınıza rahatlıkla ekleyebilirsiniz” dedi.

limon-suyu-4-gidahatti

Kimler limon suyu tüketmemeli?

Diyetisyen Melis Destereci, limon tüketirken bazı noktalarda dikkatli olmakta fayda olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

“Mide yanması, ülser ve reflü şikayeti olan hastalarda limonun asit özelliğinden dolayı tüketilmemelidir. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı vücuttan su atımına sebep olur bu nedenle beraberinde tükettiğimiz günlük su miktarına da dikkat etmeliyiz.

Araştırmacılar, bireylerin C vitaminini tüketimi ile vücut kitle indeksi arasında bir bağlantı olduğunu, yeterli miktarda C vitamini alanlarda daha düşük vücut kitle indeksi görülebildiğini söylüyor. Altını çizmemiz gereken konu şudur: C vitamini içeren limon suyunun tek başına zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisi yoktur.

Ancak egzersiz ile birlikte tüketilen C vitamini yağ yakma metabolizmasını uyararak yağ oranımızda düşüş sağlayabilmektedir. Sonuç olarak yağlarımızdan kurtulmak istiyorsak düzenli egzersizi yaşam tarzı haline getirmeliyiz çünkü hiçbir besin tek başına bir çözüm değildir.”

limon-suyu-gidahatti

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.