Gıda Hattı

Lillian Hellman kimdir? Lillian Hellman hayatı

20 Haziran 2022, 13:03
Paylaş
Lillian Hellman kimdir? Lillian Hellman hayatı
Lillian Hellman kimdir? Başarılı bit senarist ve oyun yazarı olan Lillian Hellman hayatı ve tüm çalışmaları araştırılıyor. İşte Lillian Hellman biyografisi...

Lillian Hellman kimdir? Amerikalı bir oyun yazarı, nesir yazarı, anı yazarı ayrıca da Lillian Hellman hakkında her şey...

Lillian Hellman biyografi

tam adı; Lillian Florence Hellman

doğum; 20 Haziran 1905

ölüm; 30 Haziran 1984

mesleği; Amerikalı bir oyun yazarı, nesir yazarı, anı yazarı ve senaristtir.

Lillian Hellman hayatı

Broadway'deki başarısı, komünist sempatileri ve siyasi aktivizmi ile tanınan Amerikalı bir oyun yazarı, nesir yazarı, anı yazarı ve senaristti. 1947-1952 yılları arasındaki komünizm karşıtı kampanyaların zirvesinde Amerikan Karşıtı Faaliyetler Meclisi (HUAC) huzuruna çıktıktan sonra kara listeye alındı . 1950'lerde Broadway'de çalışmaya devam etmesine rağmen , Amerikan film endüstrisi tarafından kara listeye alınması gelirinde düşüşe neden oldu. Birçoğu Hellman'ı HUAC'ın sorularına cevap vermeyi reddettiği için övdü, ancak diğerleri, onun inkar etmesine rağmen, onun Komünist Partiye ait olduğuna inanıyordu.

Bir oyun yazarı olarak Hellman, Broadway'de Ren'de İzle, Sonbahar Bahçesi, Tavan Arasında Oyuncaklar, Ormanın Başka Bir Parçası, Çocuk Saati ve Küçük Tilkiler gibi birçok başarıya imza attı. Yarı otobiyografik oyunu Küçük Tilkiler'i, Bette Davis'in oynadığı bir senaryoya uyarladı. Hellman, 1941'de En İyi Uyarlama Senaryo dalında Akademi Ödülü adaylığı alan ilk kadın senarist oldu. Üç yıl önce, Joan Harrison, Charles Bennett ile birlikte aday gösterilmişti.

Hellman , klasik dedektif romanları The Maltese Falcon ve The Thin Man'in yazarı ve aynı zamanda 10 yıl boyunca kara listeye alınmış olan yazar arkadaşı ve politik aktivist Dashiell Hammett ile romantik bir ilişki içindeydi . Çift hiç evlenmedi.

1960'ların sonlarından başlayarak ve ölümüne kadar devam eden Hellman, renkli hayatı ve tanıdıkları hakkında bir dizi popüler anı yazmaya başladı. Hellman'ın doğruluğu, 1979'da The Dick Cavett Show'da Mary McCarthy'nin anıları hakkında "'ve' ve 'the' de dahil olmak üzere yazdığı her kelime bir yalandır" dediğinde sorgulandı . Hellman, McCarthy ve Cavett'e karşı bir hakaret davası açtı ve dava sırasında müfettişler Hellman'ın Pentimento'sunda hatalar buldular . Aynı adı taşıyan 1977 yapımı Oscar ödüllü filmin temeli olan Pentimento'nun "Julia" bölümünün aslında Muriel Gardiner'ın hayatından esinlendiğini söylediler . Ernest Hemingway'in üçüncü eşi ve yirminci yüzyılın en önemli savaş muhabirlerinden biri olan Martha Gellhorn , Hellman'ın Hemingway ve İspanya İç Savaşı ile ilgili anılarının yanlış olduğunu söyledi. McCarthy, Gellhorn ve diğerleri, Hellman'ı Komünist Partiye üyeliği hakkında yalan söylemek ve kararlı bir Stalinist olmakla suçladılar.

Hakaret davası, Hellman'ın 1984'te ölümü sırasında çözülmemişti; onun uygulayıcıları sonunda şikayeti geri çekti. Hellman'ın günümüz edebi itibarı, büyük ölçüde kariyerinin ilk otuz yılındaki oyun ve senaryolarına dayanmaktadır ve hayatının sonraki dönemlerinde yayınlanan anılarına değil.

Erken yaşam ve evlilik

Lillian Florence Hellman, New Orleans, Louisiana'da Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Annesi Alabama , Demopolis'ten Julia Newhouse ve babası New Orleans ayakkabı satıcısı Max Hellman'dı. Julia Newhouse'un ebeveynleri başarılı bir bankacılık ailesinden Sophie Marx ve Demopolis likör satıcısı Leonard Newhouse'du. Çocukluğunun büyük bir bölümünde her yılın yarısını New Orleans'ta teyzeleri tarafından işletilen bir pansiyonda, diğer yarısını ise New York'ta geçirdi. New York Üniversitesi'nde iki yıl okudu ve ardından Columbia Üniversitesi'nde çeşitli dersler aldı.

31 Aralık 1925'te Hellman , oyun yazarı ve basın mensubu Arthur Kober ile sık sık ayrı yaşamalarına rağmen evlendi.  1929'da bir süre Avrupa'yı dolaştı ve eğitimine devam etmek için Bonn'a yerleşti. Yahudi bağlarını sorgulamaları antisemitizmlerini açıkça ortaya koyana kadar "bir tür sosyalizmi" savunan bir Nazi öğrenci grubuna karşı bir çekim hissetti ve hemen Amerika Birleşik Devletleri'ne döndü. Yıllar sonra, "O zaman hayatımda ilk defa Yahudi olmayı düşündüm" diye yazdı. 

 Ölüm 

1980'de Hellman, Maybe: A Story adlı kısa bir roman yayınladı . Kurgu olarak sunulmasına rağmen, Hellman, Hammett ve diğer gerçek hayattaki insanlar karakter olarak ortaya çıktı. Karışık bir tepki aldı ve bazen Hellman'ın anılarının başka bir bölümü olarak okundu.  Hellman'ın editörü, bir eleştirmenin romandaki gerçekleri kontrol etme girişimini sorgulamak için New York Times'a yazdı. Bunu, karakterleri yanlış hatırlayan ve gizleyen bir kurgu eseri olarak nitelendirdi. 

1983'te New Yorklu psikiyatrist Muriel Gardiner , Julia'daki baş karakterin temeli olduğunu ve Hellman'ı hiç tanımadığını iddia etti. Hellman, karakterin Gardiner'a dayandığını reddetti. Hellman'ın anlattığı olaylar, Gardiner'ın hayatıyla ilgili anlatımıyla uyuştuğundan ve Gardiner'ın ailesi Hellman'ın avukatı Wolf Schwabacher ile yakından bağlantılı olduğundan , bazı eleştirmenler Hellman'ın Gardiner'ın hikayesini atıfta bulunmadan sahiplendiğine inanıyor.

Hellman, 30 Haziran 1984'te 79 yaşında, Martha's Vineyard'daki evinin yakınında kalp krizinden öldü ve Abels Hill/Chilmark Mezarlığı, Chilmark, Martha's Vineyard, Massachusetts'in bir ucundaki yükselen bir çam ağacının altına gömüldü.

İşler

 • Çocuk Saati (1934)
 • Gelecek Günler (1936)
 • Küçük Tilkiler (1939)
 • Ren Nehri'nde izle (1941)
 • Arayan Rüzgar (1944)
 • Ormanın Başka Bir Parçası (1946)
 • Montserrat (1949) ( Emmanuel Robles tarafından oyunun İngilizce uyarlaması )
 • Sonbahar Bahçesi (1951)
 • Lark (1955) ( Jean Anouilh'in L'Alouette oyunununİngilizce uyarlaması)
 • Tavan Arasında Oyuncaklar (1960)
 • Annem, Babam ve Ben (1963) (Burt Blechman'ın Ne Kadar? adlı romanından uyarlanmıştır )

Roman 

 • Belki: Bir Öykü (1980)

Operet 

 • Candide (1956) (kitap, Hugh Wheeler ile birlikte )

Senaryolar

 • The Dark Angel (1935) ( Mordaunt Shairp ile birlikte ; Guy Bolton'ın oyunundan uyarlanmıştır )
 • Bu Üçler (1936) ( The Children's Hour adlı oyunundan uyarlanmıştır)
 • Çıkmaz (1937) ( Sidney Kingsley'nin oyunundan uyarlanmıştır)
 • Küçük Tilkiler (1941) (oyunundan uyarlanmıştır)
 • Kuzey Yıldızı (1943)
 • The Searching Wind (1946) (oyunundan uyarlanmıştır)
 • The Chase (1966) ( Horton Foote'un oyunu ve romanından uyarlanmıştır)

Anılar

 • Bitmemiş Bir Kadın: Bir Anı (1969)
 • Pentimento: Bir Portreler Kitabı (1973)
 • Alçak Zaman (1976)
 • Birlikte Yemek: Tarifler ve Anılar , Peter Feibleman ile (1984)

ayrıca:

 • Hammett'in öykülerinden oluşan The Big Knockover'a Önsöz (1963)
 • Three, ilk üç anısının bir 1980 koleksiyonu

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.