Gıda Hattı

Lifli gıda nedir? Neden diyette life ihtiyaç duyuyoruz?

24 Nisan 2022, 12:53
Paylaş
Lifli gıda nedir? Neden diyette life ihtiyaç duyuyoruz?

Diyet lifi, bitkisel gıdaların sindirilemeyen kısmı olarak biliniyor. Lif, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskini azaltmak da dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararına sahip.

Lif çoğunlukla sebze, meyve, kepekli tahıllar ve baklagillerde bulunuyor. Çözünür ve çözünmeyen olmak üzere iki tür lif bulunuyor. Her ikisi de sağlıkta önemli roller oynuyor:

  • Çözünmeyen lif suda çözünmez ve dışkıya hacim katarak kabızlığı önlüyor.
  • Çözünür lif suyu emer ve sindirim sisteminde jel benzeri bir madde oluşturuyor. Çözünür lif, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabiliyor.

Diyet lifi, sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası. Bağırsakları sağlıklı tutmak ve kronik sağlık koşulları riskini azaltmak için çok önemli oluyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki çoğu insan diyetlerinden yeterince lif almıyor. Bazı tahminlere göre , nüfusun sadece %5'i yeterli alım önerilerini karşılamıyor. Bu, ABD'deki çoğu insanın günlük lif alımını artırarak sağlık yararları elde edebileceği anlamına geliyor.

Lif yemenin sağlığa birçok faydası bulunuyor.

Kalp hastalığına karşı koruma

Yapılan çalışmalar yüksek lifli diyetler tüketen kişilerin kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azalttığını ve bu koşullardan ölüm oranını düşürdüğünü ortaya koyuyor.

Yazarlar, bu kalp koruyucu etkilerin, lifin toplam kolesterolü ve kalp rahatsızlıkları için büyük bir risk olan 'kötü kolesterol' olarak da adlandırılan düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolü düşürmesi nedeniyle olabileceğini söylüyorlar.

Daha iyi bağırsak sağlığı

Lif, bağırsakları sağlıklı tutmak için önemli. Yeterince lif yemek, kabızlığı önleyebilir veya rahatlatabilir. Atıkların vücutta sorunsuz bir şekilde hareket etmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda sağlıklı bağırsak mikrobiyotasını teşvik eder.

Azaltılmış diyabet riski

Diyete daha fazla lif eklemek, diyabet için de fayda sağlayabilir. Lif, vücudun şeker emilimini yavaşlatmaya yardımcı olabilir ve yemeklerden sonra kan şekeri artışlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.