Gıda Hattı

Liçi meyvesi nasıl yetiştirilir? Liçi meyvesi nerede yetişir? Liçi meyvesinin faydaları nelerdir?

20 Ekim 2021, 15:00
Paylaş
Liçi meyvesi nasıl yetiştirilir? Liçi meyvesi nerede yetişir? Liçi meyvesinin faydaları nelerdir?
Liçi meyvesi nasıl yetiştirilir? Liçi meyvesi nerede yetişir? Liçi meyvesinin faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Liçi meyvesi hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Liçi meyvesi nasıl yetiştirilir? Liçi meyvesi nerede yetişir? Liçi meyvesinin faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Liçi meyvesi hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Liçi meyvesi nasıl yetiştirilir?

Liçi meyvesi, geç gelişen bir meyve olarak dikkat çeker. Bundan dolayı liçi yetiştiricilerinin emeklerini almaları noktasında biraz sabırlı olması gerekir. Bu ağaçlar dikildikten yalnızca 3 yıl sonra meyve vermeye başlar. Fakat verimli olarak meyve vermesi için ağacın en az 20 yaşında olması gerekir. Dolayısıyla da 20 yaşına gelene kadar istenen düzeyde meyve vermesinin mümkün olmadığının bilinmesi gerekir. Tekrar vurgulamak gerekirse her ne kadar 3 yaşında meyve vermeye başlasa da, 20 yaşına gelene kadar verimi düşük olacaktır.

Liçi yetiştiriciliği için uzun süreli plan yapılmalıdır. Söz konusu ağacın yetişmesi için gereken koşullara ilişkin ayrıntılar aşağıda yer almaktadır.

İklim

Bu ağacın yetişmesi için yazları sıcak ve yağışlı bir havaya ihtiyaç vardır. Kışları ise sıcaklığın -4 derecenin altına düşmemesi gerekir. Hafif şiddetteki don olaylarına dayanabilir. Fakat şiddetli don olaylarını kaldıramaz. Eğer -4 derecenin altındaki sıcaklıkların hakim olduğu bölgeler de liçi yetiştiriciliği yapılırsa, verimi ciddi şekilde düşük olacaktır. Bundan dolayı ülkemizdeki en ideal noktanın Alanya, Mersin ve Çukurova’nın bazı noktalarıdır.

Mesafe

Verimin yüksek olması için liçi ağaçlarının arasının en az 12 metre olması gerekir. Böylece ağaçlar, birbirinin gölgesinden etkilenmemiş olacaktır.

Soğuklama

Kış dinlenmesinin ardından ağaçların veriminin yüksek olması için soğuklanmaya ihtiyacı vardır. Bunun süresi ise 50 ila 150 saat arasında olmalıdır.

Toprak ve gübreleme

Liçi için gereken toprak, iklime göre değişiklik gösterir. Örneğin kışları kurak ve az yağışlı olan bölgeler de toprağın çok fazla önemi yoktur. Fakat kışları yağışlı olan bölgeler deki ağaçlar ise hafif asitli, humuslu, organik besleyiciliği yüksek ve süzekliği iyi olan toprakları ister. Gübreleme de yine iklime göre yapılmalıdır.

Budama

Genç liçi ağaçlarının budanmasına ihtiyaç yoktur. Bunun sebebi ise meyve hasadı için dalların kesilmesidir. Bu sayede yeni dalların gelişiminin önü açılmış olur. Yaşlı liçi ağaçlarının ise en az 2 senede bir defa budanması gerekir.

Yüzük alma

Yüzük alma, meyve verimliliğinin ve meyve büyüklüğünün artış göstermesi için yapılır. Üzümlerde yapılan işlemin benzer burda da gerçekleştirilir. Fakat burda dikkat edilmesi gerekli olan husus, dalların yalnızca yarısına bu uygulamanın yapılmasıdır. Ertesi yıl ise yüzük alınmayan dallara bu işlem yapılır. Bu işlem genelde sonbaharda yapılır. Eğer doğru olarak yapılmaz ise ağacın dallarının kuruma tehlikesi olduğunun unutulmaması gerekir.

Çoğaltılma

Liçi ağacının tohumdan çoğaltılması imkansız olmasa da çok zordur. Eğer tohumdan çoğaltılma yapılacaksa, taze meyveden çıkan tohumun hemen ekilmesi gerekir. Söz konusu tohumlar bekletilirse çimlenmesi söz konusu dahi olmaz. Tohumdan çoğaltılma başarıldığında ise meyve vermesi için 20 senelik bir süreye ihtiyaç vardır. Hatta kimi zaman bu süre daha da uzayabilir. Bundan dolayı tohum ile çoğaltılması çok fazla tercih edilmez.

Liçi ağacının çoğaltılması için genelde kalem aşısı öneri edilir. Çelikle liçi çoğaltılmasının ilkbaharda yapılması gerekir. Gerekli şartlar sağlandığında bu işlemin başarı oranı %80’den daha çok olmaktadır.

Liçi ağacının çoğaltılmasında basit daldırma ve havai daldırma metotları bir hayli yaygındır. Bu yöntemin de yine profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekli olduğu unutulmamalıdır.

İlaçlama

Liçi için düzenli ilaçlanma ilaçlama yapılması gerekir. Bu sayede ağaç zararlılara karşı korunmuş olacaktır. Mantar hastalıklarına karşı çok fazla dirençli olmayan bu bitkinin zamanında ilaçlanmaması, ciddi problemlere neden olabilir.

Liçi meyvesi hangi bölgede yetişir?

Liçi meyvesi Çin dışında, Hindistan, Vietnam, Filipinler, İsrail, Amerika'nın Teksas, Florida, Hawaii eyaletleri ve Kaliforniya eyaletinin kıyı kesimleri ve Endonezya'da da yetişir. Türkiye'de ise şu an için sadece Mersin ve ilçelerinde yetiştirilmektedir

Liçi meyvesi hangi mevsimde yetişir?

Liçi meyvesi, çiçek açmasından yaklaşık 100 gün sonra, Temmuz - Ekim ayları arasında olgunlaşır. Liçi, C vitamini açısından bir hayli zengindir.

Liçi meyvesinin faydaları nelerdir?

  • Antioksidan etkiye sahip bir meyvedir. Bundan dolayı kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkiler.
  • Lifli bir meyvedir. İçerisindeki lifler sayesinde sindirim sisteminin sağlığının korunmasında etkilidir.
  • Bakır ve demir bakımından bir hayli zengin olan liçi, bu özelliği ile hücrelerin yenilenmesini ve kan dolaşımını destekler.
  • C vitamini bakımından zengindir. Orta büyüklükteki 9 adet liçi, bir insanın günlük C vitamini ihtiyacını karşılar.
  • 100 gramında yaklaşık 60 kalori vardır.
  • Düzenli olarak tüketildiğinde, ilerleyen yaşlarda meydana gelmesi olası katarakt rahatsızlığını engeller veya riskini düşürür.
  • İçerisindeki potasyum sayesinde böbrekleri olumlu olarak etkiler.
  • İçerisindeki magnezyum ve demir, kasların ve kemiklerin gelişimini destekler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.