Gıda Hattı

Lezzeti ile damağınızı şenlendiren ayva tatlısı nasıl yapılır?

13 Kasım 2021, 20:54
Paylaş
Lezzeti ile damağınızı şenlendiren ayva tatlısı nasıl yapılır?
Muhteşem lezzetlerden biri olan ayva tatlısının yapımı merak ediliyor. Havalar soğudu ve bugünlerde pazar tezgahlarında yer alan ayva farklı çeşitleriyle sofralara taşınıyor. Saray sofralarının ve Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından biri olan ayva tatlısı nasıl yapılır?

Ayva tatlısı farklı birkaç yöntem kullanılarak pişirilebilmektedir. İster yalnızca tencerede pişirin isterseniz tencerede pişirdikten sonra fırına sürün ve biraz daha özenli bir tatlı hazırlayın. Her nasıl pişirirseniz pişirin ayva tatlısının kilit noktası çekirdekleridir. Şerbetinin kıvam almasını sağlayan ayva çekirdeklerinin içerisindeki jel büyük bir katkı sağlar. Ufak tefek çekirdekler potasyum, kalsiyum ve mineral yönünden zengindir. A, B, C vitaminleri bakımından da zengin olan besin deposu ayva çekirdekleri muhakkak tatlının pişirme aşamasında kullanılmalıdır.

Ayva tatlısı için gerekli malzemeler

Ayva tatlısının yapımında;

  • 3 adet ekmek ayvası
  • 1 adet limon
  • 6 yemek kaşığı toz şeker
  • 12 adet karanfil
  • 1 adet çubuk tarçın veya bir tatlı kaşığı toz tarçın
  • Yarım su bardağı su

Süslemek için;

  • Ceviz

Hazırlanışı

Ayvaları soyun ve ikiye bölün. Çekirdeklerini sosu için kenara ayırın. Limonlu su hazırlayın ve soyduğunuz ayvaları kararmaması için suyun içinde bırakın. Ayvaları geniş bir tencerenin zeminine oyup tarafları yukarı bakacak şekilde yerleştirin. Ayvaların ortasına birer kaşık toz şeker ekleyin. Karanfil ve ayva çekirdekleri ile tarçını da ekleyin. Daha sonra yarım su bardağı su ilave edin ve pişirmeye başlayın. Öncelikli olarak orta ateşte suyu kaynayana kadar pişirin. Daha sonra kısık ateşte 45 dakika kadar daha ayvalar yumuşayıncaya dek pişirin. Sunum için üzerine cevizi ekleyin. Bu muhteşem lezzeti artık tadabilirsiniz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.