Gıda Hattı

Leptin ve leptin direnci: Bilmeniz gereken her şey!

22 Ocak 2022, 12:09
Paylaş
Leptin ve leptin direnci: Bilmeniz gereken her şey!

Birçok insan kilo alma ve vermenin tamamen kalori ve irade ile ilgili olduğuna inanıyor. Ancak, modern obezite araştırmaları aynı fikirde değil. 

Bilim adamları giderek artan bir şekilde leptin adı verilen bir hormonun kilo alma ve verme süreçlerine dahil olduğunu söylüyorlar. Vücudunuzun bu hormona yanıt vermediği leptin direncinin artık insanlarda yağ kazanımının önde gelen itici gücü olduğuna inanılıyor.

Leptin hakkında bilmeniz gerekenleri ve obezite ile nasıl ilişkili olduğunu daha iyi anlamak için okumaya devam edebilirsiniz!

Vücut ağırlığını düzenleyen bir hormon (leptin) ile tanışın!

Leptin, vücudunuzun yağ hücreleri tarafından üretilen bir hormon. Genellikle "tokluk hormonu" veya "açlık hormonu" olarak adlandırılıyor. Leptin'in birincil hedefi beyinde yer alan hipotalamus denilen bir bölge.

Leptin'in beyninize yeterli miktarda yağ depoladığınızda yemek yemenize gerek olmadığını ve normal oranda kalori yakabileceğinizi söylemesi gerekiyor.

Ayrıca doğurganlık, bağışıklık ve beyin fonksiyonu ile ilgili birçok başka işlevi de var. Bununla birlikte, leptinin ana rolü, yediğiniz ve harcadığınız kalorilerin yanı sıra vücudunuzda ne kadar yağ depoladığınız da dahil olmak üzere uzun vadeli enerji düzenlemesi olarak biliniyor.

Leptin sistemi, insanları aç bırakmaktan veya aşırı yemekten korumak için görev yapıyor. Leptin vücudunuzun yağ hücreleri tarafından üretiliyor. Ne kadar fazla vücut yağı taşırlarsa o kadar fazla leptin üretiyorlar.

Kısaca Leptinin ana işlevi, beyninize vücudunuzun yağ hücrelerinde ne kadar yağ depolandığını söyleyen bir sinyal göndermek.

Leptin direnci nedir?

Obezitesi olan kişilerde yüksek düzeyde leptin var. Ancak leptin direnci olarak bilinen bir durum nedeniyle leptin sinyali çalışmıyor. Leptin direnci açlığa neden olabiliyor ve yaktığınız kalori miktarını azaltabiliyor.

Leptin direncinin potansiyel nedenleri arasında inflamasyon, yüksek serbest yağ asitleri ve yüksek leptin seviyeleri yer alıyor. Üçü de obezite ile yükseliyor.

Leptinin düşmesi açlığa, iştahın artmasına, egzersiz yapma motivasyonunun azalmasına ve istirahatte yakılan kalori miktarının azalmasına neden oluyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.