Gıda Hattı

Leopold Mozart kimdir? Leopold Mozart hayatı

28 Mayıs 2022, 15:33
Paylaş
Leopold Mozart kimdir? Leopold Mozart hayatı
Leopold Mozart kimdir? Alman besteci ve dünyaca ünlü bir isim olan Leopold Mozart hayatı ve kariyeri araştırılıyor. Leopold Mozart biyografisi...

Leopold Mozart kimdir? Alman bestekar ve kemancı olan Leopold Mozart hayatı ve tüm çalışmaları araştırılmaktadır. İşte tüm detaylar...

Leopold Mozart biyografi

tam adı; Johann Georg Leopold Mozart

doğum; 14 Kasım 1719

ölüm; 28 Mayıs 1787

mesleği; bir Alman bestekârı, şefafimüzik işleme ve kemancıydı. Mozart bugün en çok Wolfgang Amadeus Mozart'ın kullanımı ve işi olarak ve keman dersleri kitabı Versuch Violinschule ile einerdir.

Leopold Mozart hayatı

Çocukluk ve öğrencilik

O doğsun Augsburg , Johann Georg Mozart (1679-1736), bir ciltçi ve ikinci eşi Anna Maria Sulzer (1696-1766). Küçük doğumdan itibaren koro çocuğu olarak şarkı söyledi. Yerel bir Cizvita , St. Salvator'a  [ de ] katıldı , burada analiz, bilim ve teoloji okudu, 1735'te yüksek dereceli olarak mezun oldu. Daha sonra Aziz Salvator Lyzeum'da okudu.

Augsburg'da öğrenciyken, öğrenci tiyatro prodüksiyonlarında aktör ve hızlı olarak yer ve yetenekli bir kemancı ve orgcu oldu. Ayrıcalıklı mikroskop ve teleskoplara olan korudu. Ailesi Leopold için bir Katolik olsa olarak bir planlamış da, kendi başına bu Leopold'un isteklerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Eski bir okul arkadaşı 1777'de Wolfgang Amadeus Mozart'a "Ah o [Leopold] bir adamdı. Babamın onun dünyasını sandığını. Ve bende olma konusunda harikasın adam nasıl aldattığını!"

Bir kısa kısa bir süre sonra St. Salvator Lyceum'dan çekildi. Bir gidişin devamının ardından, eğitimine devam etmek için Salzburg'a Bene olmak ve Kasım 1737'dedictine Üniversitesi' (şimdiki Salzburg ) felsefe ve hukuk okumak için kaydoldu. O Zaman Salzburg, Kutsal Roma İmparatorluğu ( Salzburg Prensi-Başpiskoposluğu ), şimdi Avusturya'nın bir parçası olan şehir başkentiydi. Leopold, seyahat dönemleri dışında geri kalanını bitirdi.

Leopold, 1738'de Felsefe Lisans derecesini aldı. Ancak, Eylül 1739'da, "Doğa Bilim bir veya iki defadan fazla katılmadığı için", devamsızlığına üniversiteden atıldı. 

Erken kariyer

1740, Mozart profesyonel bir yıl olarak kariyerine başladı, üniversitenin kanonlarından Johann Baptist,Thurn-Valsassina Kontu ve Taksiler'dekemancı ve uşak oldu. Bu aynı zamanda ilk müzikal yayını olan Üçlü Sonat, Opus 1'in yayımlandığı yıldı. Bunlara Sonate sei da chiesa e da kamera ; Leopold bakır işlerine yönelik yaptı. Beste yapmaya devam etti ve bir dizi Alman Tutkusu kantatı üretti.

1747'deAnna Maria Pertl ileve yedi çocuk doğurdu, sadece ikisi bebeklik döneminden sonra hayatta kaldı:

  • Johann Leopold Joachim (18 Ağustos 1748 – 2 Şubat 1749)
  • Maria Anna Cordula (18 Haziran 1749 – 24 Haziran 1749)
  • Maria Anna Nepomucena Walpurgis (13 Mayıs 1750 – 29 Temmuz 1750)
  • Maria Anna Walburga Ignatia, Nannerl (30 Temmuz 1751 - 29 Ekim 1829)
  • Johann Karl Amadeus (4 Kasım 1752 – 2 Şubat 1753)
  • Maria Crescentia Francisca de Paula (9 Mayıs 1754 - 27 Haziran 1754) 
  • Johann Chrysostomus Wolfgang Theophilus(27 Ocak 1756 - 5 Aralık 1791)

1743'te Leopold Mozar, Salzburg'un prensi - BaşpiskoposuKont Leopold Anton von Firmian'ın müzikte eğlenceda bir pozisyona (dördüncü kemancı) öğretmek. Görevleri arasında beste yapmak ve Salzburg katedralinin koro üyelerine keman (daha sonra daha sonra) günümüzdek vardı. 1758'de ikinci kemancılığa, 1763'te Kapellmeister vekilliğine terfi etti.  Daha fazla yükselmedi; diğerlerinin onun yerine Kapellmeister'in baş pozisyonuna terfi etti.

Leopold'un yapımcı olarak başarılı olup olmadığı konusunda (başarılı ve başarılı) tartışılmaktadır. Grove Sözlük , 1756'dan itibaren "Mozart zaten iyi biliniyordu. Eserleri konuşulan Avrupa'da geniş çapta dağıtıldı" diyor Ancak arşiv yazarı Maynard Solomon, "besteci olarak damgasını vuramadığını" ve Alfred Einstein'ın"onu seçkin bir besteci olarak değerlendiriyor" iddia ediyor.

Ancak bilim adamları, Leopold'un bir pedagog olarak başarılı olduğu konusunda hemfikirdir. 1755'te keman gözetiminde bir inceleme olan Versuch einer gründlichen Violinschule'yiyazdı . Bu eser 1756'da (Wolfgang'ın doğum yılı) yayınlandı ve iki Almanca basımdan (1769, 1787) geçti, ayrıca Felemenkçe (1766) ve Fransızca'ya (1770) çevrildi. günümüzde eser, 18. yüzyıl sanatlarıyla ilgili kişiler tarafından danışılmaktadır; bkz. Tarihsel olarak bilgilendirilmiş performans . Bu eser Avrupa'da Leopold için bir ün kazandı ve adı bu kullanım müziklerinde ve diğer pedagojilerinde kullanımda müzikte görünmeye başladı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.