AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Leicester City’nin gizli silahı: Pancar suyu

Leicester City’nin gizli silahı: Pancar suyu
6 Mayıs 2016, 16:18

Herkesi şaşırtarak İngiltere Premier League şampiyonu olan Leicester City, başarısının bir kısmını performans arttıran ve sağlık veren özelliklere sahip olan pancara borçlu. 

İngiltere’nin Doğu Midlands bölgesi takımı olan Leicester City, bu kök bitkisinin tüketimi ile birlikte inovatif bir antreman rejiminin, mükemmel bir başarı modelini nasıl yarattığını anlattı.

Performans arttırmak amacıyla kullanılan pancar suyunun yanında, uyku biçimlerini takip etmek için oyunculara anketler verildi.

Bunun amacı, oyuncuların yediği ve içtiği besinleri en iyi verimi alacak şekilde ayarlamaktı.

Leicester City bu sayede Premier League’de tüm takımlar arasında en az sakatlık sorunu yaşayan ve en az oyuncu kullanan ekip oldu.

pancar-gidahatt2

Pancar suyu Leicester City için ne sağladı?

Pancar suyu tüketiminin oyuncularda antreman sonrası iyileşme yönünde bir etki göstermiş olabileceği düşünülüyor.

Pancar suyunun özelliklerini ve benzersiz etki mekanizmasını ortaya çıkarmak amacıyla çok sayıda araştırma yapıldı. Kısa bir süre önce yapılan bir araştırmaya göre, pancar suyu, anti inflamatuar bir işlem yoluyla yoğun egzersizin neden olduğu kas ağrısını azaltabiliyor.

Ayrıca, pancarda bulunan nitratların kan basıncını düşürebileceği ve dayanıklılığı arttırabileceği belirlendi. Bununla birlikte dayanıklılık arttırma etkisine karşı çıkan bulgular da ortaya kondu.

pancar-gidahatti

Sporcu beslenmesi

Gıda takviyeleri ve sporcu beslenmesi ürünlerinin, seçkin sporcuların hem sahada, hem de antreman sonrasında en iyi performansı gösterebilmesi için çok önemli olduğu kabul ediliyor.

Bir diğer önemli futbol takımı olan Arsenal’ın dengeli bir beslenmeyle birlikte, kafein ve kreatin gibi sporcu gıdası takviyelerini tercih ettiği ifade edildi.

Sporcu beslenmesi yalnızca profesyonel sporcularla sınırlı değil. European Journal of Applied Physiology dergisine göre, pancar suyu amatör sporcu ve atletler için de son derecede faydalı bir besin.

Exeter Üniversitesi araştırmacıları pancar suyunu ragbi, hokey veya futbol takımlarında yer alan sporcular üzerinde denedi. Araştırmacılar, nitrat içeriği zengin olan çeşiti tüketenlerin hem hızlı koşma performansında (%3,5) hem de -kararın doğruluğunu etkilemeksizin- karar verme hızında (%3) artış olduğunu belirledi.

Çalışmada belirlenen performans artışı az da olsa, futbol dünyasında bu gibi gelişmeler oldukça değerli kabul ediliyor. Performanstaki bu küçük artış, toplu bir şekilde sahaya yansıdığında şampiyon ve 2. olan takım arasındaki farkı belirleyebiliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.