Gıda Hattı

Lazer ile yemek pişirilir mi? Bilim insanları başardı

22 Eylül 2021, 11:54
Paylaş
Lazer ile yemek pişirilir mi? Bilim insanları başardı

Tamamıyla kendi başına hareket eden dijital bir aşçı geliştirme çabası içindeki bilim insanları lazerle yemek pişirmeyi başardı.

Makine mühendisi Prof. Hod Lipson önderliğinde faaliyet gösteren Creative Machines (Yaratıcı Makineler) laboratuvarı, 2007 yılından beri 3 boyutlu yazıcı yoluyla yemek yapmak üzerinde çalışıyor. Aradan geçen zamanda bu konuda büyük ilerleme sağlandığı ifade ediliyor.

Araştırmacılar 3D yazıcılar sayesinde yemeğin bileşenlerini milimetrik duyarlılıkta ayarlayabildiklerini, başka herhangi bir pişirme yönteminin bu kadar tutarlı olamadığını ifade ediyor.

Yemekleri pişirme süreci besin ögeleri, aromalar, tatlar ve yiyeceğin yapısını belirleyen faktör. Yemek pişirmek için lazer kullanımı ile çok daha hassas sonuçlara ulaşılabileceğini düşünen bilim insanları, bu fikri sonunda hayata geçirdi.

Deneyenler lazer kullanılarak pişen eti tercih etti

Npj Science of Food dergisinde yayınlanan son araştırmada mavi ve kızı ötesi dalga boylarında lazerler kullanılarak pişirilen tavuk etinin özellikleri değerlendirildi. Bilim insanları önce 3 boyutlu yazıcı kullanarak 3 mm kalınlığında, yaklaşık 6,5 santimetrekare genişliğinde tavuk eti numuneleri bastı. Ocakta ve lazer kullanılarak pişirilen örnekler pişme derinliği, yiyeceğin renk alması, nemin korunumu, lezzet gibi parametreler açısından değerlendirildi.

Lazer ile pişirilen etin %50 oranında daha az küçüldüğü, iki kat daha fazla nemin korunduğu ve alışılagelmiş yöntemlerle pişirilen ete benzer bir lezzet profili ortaya koyduğu görüldü. Hatta yapılan panelde, panelistlerin lazerle pişirilen eti daha çok beğendikleri belirtildi.

Araştırmacılar yazılım ve donanım bileşenleri nispeten düşük teknoloji olan bu yeni yöntemin yaratabileceği fırsatların çok geniş olduğunu, nihai amacın ise yazılımcı olmayan sıradan insanların kendi yiyeceklerini tasarlayabilecekleri bir sistem kurmak olduğunu ifade ediyor. Bunun devamında ise tıpkı müzik paylaşımları gibi, insanların dijital yemek tariflerini paylaşabilecekleri bir ortam oluşturmanın hayali kuruluyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.