Gıda Hattı

Lavrov Ankara’da, Ukrayna’dan gıda krizi açıklaması geldi!

8 Haziran 2022, 00:01
Paylaş
Lavrov Ankara’da, Ukrayna’dan gıda krizi açıklaması geldi!

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; tahıl krizi, Suriye ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgali konularında görüşmeler için Ankara’ya gelirken, Ukrayna küresel bir gıda krizini önlemek için “maksimum çaba gösterildiği” açıklaması yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek olan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ankara'ya geldi.

“Rusya ve Türkiye gıda sorununu çözmek için çalışıyor”

Çavuşoğlu ve Lavrov, tahıl krizi, Suriye ve devam eden Rusya'nın Ukrayna'yı işgali konularındaki görüşmelerinin ardından bugün ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Bakan Çavuşoğlu, Lavrov’un gelişi öncesinde gıda krizinin çözümü için yoğun çaba sarf ettiklerinin altını çizerek, “Bu konuda BM, Ukrayna, Rusya ile temastayız. (Rusya Dışişleri Bakanı) Lavrov bir heyetle beraber bu konuları da görüşmek için Ankara’ya geliyor. Kuleba ile sürekli temas halindeyiz” açıklaması yapmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise Türkiye ziyareti öncesinde, "Rusya ve Türkiye gıda sorununu birlikte çözmek için çalışıyor" dedi.

“Küresel bir gıda krizini önlemek için maksimum çaba gösteriyoruz”

Bu arada Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Karadeniz’deki limanlarda Rus ablukasını kaldırmak ve küresel bir gıda krizini önlemek için "maksimum çaba gösterdiği" ifade edildi.

“BM ve ortaklarımızla birlikte Ukrayna tarım ürünlerinin ihracatı için insani bir koridor oluşturmaya çalışıyoruz” denilen açıklamada, “Ukrayna, dünya pazarına karayolu, demiryolu ve nehir taşımacılığı ile tahıl tedarik etmeye başladı. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, ancak Ukrayna limanlarının önündeki engel kaldırılarak bu sorun kesin olarak çözülebilir” değerlendirmesi yapıldı.

Ukrayna’nın “net güvenlik garantileri” talep ettiği vurgulanan açıklamada, "Tüm ilgili ortakları, çabalarını Rusya'nın limanlardaki ablukasını kaldıracak ve aynı zamanda Ukrayna'nın Karadeniz kıyıları ve ilgili insani yardım koridorları için net güvenlik garantileri sağlayacak dengeli bir çözüm bulmaya odaklamaya çağırıyoruz" denildi.

Ukrayna, Karadeniz’de deniz kuvveti devriyesi istedi

Rusya'nın Odesa ve güney Ukrayna'ya saldırmak için bir deniz koridoru kullanma ihtimalinin dışlanamayacağı dile getirilen açıklamada, bu nedenle, ihracat faaliyetlerini eski haline getirmek için etkili güvenlik garantilerinin gerekli olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, bu tür garantilerin kıyıları denizden gelen tehditlere karşı korumak için uygun silahların Ukrayna'ya sağlanması ve üçüncü ülke deniz kuvvetlerinin Karadeniz'in ilgili bölgesinde devriye gezmesi olduğu ifade edildi.

Ukrayna’dan Türkiye’ye övgü

Rusya ve Ukrayna arasında henüz bir anlaşmaya varılmamış olmasına rağmen, Türkiye'nin Ukrayna limanlarındaki engelleri kaldırma çabasının takdir edildiği ifade edilen açıklamada, Ukrayna'nın çıkarlarının dikkate alınmadığı herhangi bir anlaşmanın reddedileceği vurgulandı.

Rusya tarafından yapılan açıklamada, Karadeniz ve Azak Denizi'ndeki gemilerin güvenli hareketine izin vermek için iki insani koridor açıldığı belirtilmişti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.