Gıda Hattı

Lane Smith kimdir? Lane Smith hayatı

13 Haziran 2022, 14:57
Paylaş
Lane Smith kimdir? Lane Smith hayatı
Lane Smith kimdir? Ünlü aktör olan Lane Smith hayatı ve tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte Lane Smith biyografisi ve kariyeri hakkında her şey...

Lane Smith kimdir? Amerikalı bir aktör olan Lane Smith hayatı ve tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte Lane Smith hakkında her şey...

Lane Smith biyografisi

tam adı; Walter Lane Smith III

doğum; 29 Nisan 1936

ölüm; 13 Haziran 2005

mesleği; Amerikalı aktör.

Tanınmış rolleri arasında ABC dizisi Lois & Clark: The New Adventures of Superman'de gazete editörü Perry White , NBC televizyon dizisi V'de işbirlikçi girişimci Nathan Bates, Red Dawn filminde Mayor Bates, The Mighty Ducks'ta Koç Jack Reilly yer alıyor. bölge savcısı Jim Trotter III, My Cousin Vinny'de ve ABD Başkanı Richard Nixon, Altın Küre ödülü adaylığı aldığı The Final Days'de

Lane Smith hayatı

Erken yaşam

Lane Smith, 1936'da Memphis, Tennessee'de doğdu . Michigan, Glen Arbor'da bir yatılı okul olan Leelanau Okulu'ndan mezun oldu ve 1950'lerin sonlarında ve 1960'ların başlarında Dustin Hoffman ile birlikte Actors Studio'da okumak için ayrılmadan önce Pennsylvania, Pottstown'daki Hill School'da bir yıl yatılı geçirdi ve Al Pacino ; Hall of Fame'lerinde tanındı. Smith, Birleşik Devletler Ordusunda iki yıl görev yaptı.

Kariyer

Mezun olduktan sonra Smith, 1970'de Maidstone'da ilk filmini yapmadan önce New York tiyatrosunda sürekli bir iş buldu . 1970'lerde, 1975'te Rooster Cogburn ve 1976'da Network dahil olmak üzere küçük film rollerinde düzenli olarak yer aldı. 1981'de Smith, Sidney Lumet'in yönettiği film Prince of the City. Ayrıca televizyonda rol aldı, özellikle televizyon mini dizisi A Rumor of War'da ve 1980 Hallmark Hall of Fame TV filminde Henry Fonda , José Ferrer'in oynadığı Gideon's Trompet'te Vietnam'da bir Birleşik Devletler Deniz Kuvvetleri oynadı.ve John Houseman. Smith ayrıca, One Flew Over The Cuckoo's Nest'in 1971 Off-Broadway canlandırmasında 650 kez McMurphy oynadığı için kredilendirildi.

Smith, 1984'te Red Dawn , Places in the Heart ve televizyon dizisi V'de önemli roller alarak büyük bir çıkış yaptı . Ayrıca Quincy, ME'de 8. sezon, 7. bölümde, "Science for Sale"de kansere çare arayan bir onkolog olarak oynadı. 1989'da Smith, The Final Days adlı belgesel dizide Richard Nixon'ı canlandırması ile tanındı. Newsweek performansı övdü ve şöyle yazdı: "[Smith] o kadar iyi bir Nixon ki, içinde bulunduğu çıkmazdaki umutsuzluğu ve kederi basitçe bunaltıcı hale geliyor." Smith, performansıyla Altın Küre adaylığı kazandı. Ayrıca orijinal Broadway sahne prodüksiyonunda yer aldı.David Mamet'in Glengarry Glen Ross'u James Lingk olarak performansıyla Drama Masası Ödülü aldı.

1990'da Smith, Air America'da , o zamanki Azınlık Lideri Bob Dole'a olan benzerliğine dayanarak seçildiği bir ABD Senatörü rolünde yer aldı . İki yıl sonra, Kuzenim Vinny'de Joe Pesci'nin karşısında küçük bir kasaba bölge savcısını oynadı ve ardından The Mighty Ducks'ta Koç Jack Reilly rolünü oynadı. 1993'te Smith , 1997 yılına kadar dört sezon oynadığı Lois & Clark: The New Adventures of Superman'de Perry White rolünü üstlendi. 1994'te The Scout'ta New York Yankees'in ön subayı Ron'u Albert Brooks ile birlikte canlandırdı.ve Brendan Fraser. 1998'de Smith, HBO mini dizisi From The Earth to the Moon'da kurgusal televizyon spikeri Emmett Seaborn rolünde önemli bir rol oynadı. Son filmi The Legend of Bagger Vance'de (2000) yer aldı.

Ölüm

Smith'e Nisan 2004'te amyotrofik lateral skleroz (ALS veya Lou Gehrig hastalığı olarak da bilinir) teşhisi kondu . 13 Haziran 2005'te 69 yaşında Northridge , California'daki evinde hastalıktan öldü. Eşi Debbie Benedict Smith ve oğlu Robert Smith tarafından yaşatılmıştır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.