AramaArama
Gıda Hattı

Lahana diyeti nedir? Lahana diyeti sağlıklı mıdır?

12 Eylül 2021, 09:31
Paylaş
Lahana diyeti nedir? Lahana diyeti sağlıklı mıdır?

Aslında “Lahana çorbası diyeti” olarak da bilinen öğünlerde lahana çorbasının hâkim olduğu kısa sürede çok kilo vermeyi vaat eden bir diyet türüdür. Peki, lahana diyeti sağlıklı mıdır?

Diyetin savunucuları lahana diyetinin haftalık beş kiloya kadar zayıflama sağlayacağını bildirmişlerdir. Ancak diyet bir haftadan daha uzun yapılmamalıdır.

Diyet geçmiş dönemlerde aşırı kilolu bireylerin ameliyata hazırlık döneminde kilo vermeleri gerektiği için bu bireylere önerilmiştir.

Adından da anlaşılacağı gibi bir hafta boyunca lahana çorbası tüketilmektedir. Ancak lahana çorbası çeşitli sebzelerden oluşmaktadır.

Havuç, biber, domates, lahana, mantar küp şeklinde doğrandıktan sonra tüm sebzeler tencerede 45 dakika kadar kaynatılmaktadır. Çorbaya baharat da eklenebilmektedir. Çorba her gün en az iki öğün de olmak üzere tüketilmektedir.

Lahana yaklaşık 33 kalori içerir. Bağırsak hareketlerini hızlandırmaktadır. C vitamini yönünden zengin bir besindir. Dolaşım sistemini hızlandırmaktadır. Belli oranda da kükürt içerir. Kükürtün cilt sağlığına olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir.

Diyete ilave olarak glisemik indeksi düşük meyveler eklenebilmektedir. Ancak sadece tek bir öğünü temel aldığı için vitamin ve mineral takviyesi de alınması gerekmektedir.

Peki, Lahana diyeti sağlıklı mıdır?

Düşük kalorili bir diyet olduğu için verilen kiloların geri alınması oldukça büyük bir ihtimaldir. Diyet sebze temelli olduğu için insülin direncini azaltabilmektedir.

Ancak diyetin zararları da bilinmelidir. Verilen kiloların bir kısmı kas dokusundan ve sudan kaybedilmektedir. Dolayısıyla diyet bırakıldığında hemen kilo almak muhtemeldir. Tek tip bir diyet olduğu için vitamin ve mineral eksikliği görülmesi sürpriz olmayacaktır.

Diyetin günlük kalori miktarı bin civarındadır. Ayrıca diyet şişkinliğe yol açabilmektedir. Diyetin safra kanallarıyla da alakalı olumsuz etkilerinin olacağı tahmin edilmektedir. Diyet bir haftadan uzun sürmemelidir. Yani lahana diyetini bir yaşam felsefesi olarak benimsemek mümkün değildir.

Ayrıca bu yazı, genel bilgi verme amaçlı yazılmıştır. Uygulamayı düşünüyorsanız, önce bir Diyetisyen veya Hekime başvurmanızı öneririz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.