Gıda Hattı

Laboratuvarda üretilen kanser hücreleri insanlardakinden farklı!

24 Haziran 2021, 18:10
Paylaş
Laboratuvarda üretilen kanser hücreleri insanlardakinden farklı!

Yeni bir araştırma, insan vücudundaki kanser hücreleri ile laboratuvarda üretilenlerin farklı olduğunu gösterdi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Genome Medicine dergisinde yayınlandı.

Daha iyi kanser tedavileri geliştirilmesi ve bu kötü hastalığa bir tedavi bulunabilmesi amacıyla, kanser hücreleri üzerinde yapılan çalışmalar oldukça önemli. Ancak kanser hücrelerinin laboratuvar ortamında insan vücudundakinden farklı olması, bu çalışmaları zora sokuyor.

Bu tespit, laboratuvarda üretilen hücrelerin tamamen kullanışsız olduğu ve bilgi vermediği anlamına vermese de, bilim insanları için önemli bir detay.

| Yeterli beslenme, kanser hastalarında sağ kalım oranını 4 kat artırıyor |

Kanser hücreleri arasındaki farkı “makine öğrenme” tespit etti

Araştırmacılar, vücuttaki kanser hücreleri ile 4 farklı kaynakta üretilen kanser hücrelerini karşılaştırabilmek için CAncerCellNet (CCN) adını verdikleri bir makine öğrenme modeli geliştirdi. Karşılaştırılan diğer kaynaklar, kanser geliştirmesi için tasarlanan 26 fare modeli; insan kanser hücresi nakledilmiş 415 fare; tümörlere benzeyecek şekilde tasarlanan 131 boyutlu doku ve 657 geleneksel kanser hücre hattı (kültür ortamında üretilen kanser hücreleri).

Bu hücrelerin RNA dizilimlerini karşılaştıran araştırmacılar, laboratuvardaki kanserlerin genetik seviyede ne kadar benzeştiğini belirleme imkanı buldu.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde Moleküler Biyolog ve Genetikçi Patrick Cahan, elde edilen bulguları şu sözlerle yorumladı:

“Kanser hücresi hatlarının diğer modellere göre genetik olarak geride olması, bilim insanları için sürpriz değil. Ancak genetiği değiştirilmiş fare ve üretilen tümörlerin kıyaslamada oldukça iyi sonuç vermesi bizi şaşırttı.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.