AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Laboratuvarda üretilen et sihirli değnek değil

Laboratuvarda üretilen et sihirli değnek değil
3 Mart 2019, 12:45

Araştırmaya göre, halihazırda üzerinde çalışılan laboratuvarda et üretimi yöntemleri, enerji sistemimiz karbondan arındırılmadığı sürece, hayvancılıktan kaynaklanan iklim değişikliği etkilerini gidermekte yetersiz kalacak.

Alanında bir ilk olan LEAP (Hayvancılık, Çevre ve Toplum) programı, laboratuvarda üretilen et ve mevcut hayvancılık süreçlerinden kaynaklanan sera gazı miktarlarını karşılaştırdı. Sonuçlara göre; hayvancılık yoluyla üretilen etin yerini laboratuvarda üretilen et ile değiştirmesi, çevreye etkisi yüksek bir sistemin düşük olanla değiştirilmesi anlamına gelmeyecek. Frontiers in Sustainable Food Systems dergisinde yer alan araştırmaya göre kültür eti üretiminin çevresel etkisi, üretim sürecinde kullanılacak enerjinin miktarı ve kaynağına göre değişiyor.

Araştırmacılar bu karşılaştırmayı yapmak için halihazırda kullanılan 3 hayvancılık sistemi ile 4 laboratuvar sistemini karşılaştırdı. Mevcut enerji üretim süreçlerinin aynı kalacağı varsayılan araştırmada et üretiminin önümüzdeki 1000 yıldaki olası etkileri değerlendirildi.

Fotoğraf: Maastricht Üniversitesi

Laboratuvarda üretilen et daha fazla küresel ısınmaya neden olabiliyor

Sonuçlara göre bazı laboratuvarda üretilen et sistemleri, mevcut sistemlere göre daha fazla küresel ısınmaya neden olabiliyor. Bunun nedeni, enerji üretiminden kaynaklanan karbondioksit sebebiyle yaşanan ısınmanın devam edecek olması. Diğer yandan mevcut et üretimi sistemlerinden kaynaklanan metan gazının etkisi birkaç on yıl içinde geçiyor.

Çalışmanın ortaya koyduğu sonuçlardan biri de, kültür etinin ve hayvancılığın çevreye farklı etkileri olan birçok farklı girdiyi içeren karmaşık yapılar oldukları. Laboratuvar üretimi et sayesinde ulaşılacak çevresel etkiler; üretim sürecinin verimliliği yanında, bu amaçla kullanılacak enerjinin ne kadar sürdürülebilir olduğuna bağlı olacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.