AramaArama
Gıda Hattı

Laboratuvarda üretilen et yakın gelecekte hayatımıza girecek!

3 Ocak 2018, 12:00
Paylaş
Laboratuvarda üretilen et yakın gelecekte hayatımıza girecek!

Laboratuvarda üretilen et fikri yeni değil. Birçok firma bunu başarmak için çalışırken, laboratuvarda et üretmenin maliyeti gittikçe düşüyor.

Mempis Meats, Tyson Foods ve Mosa Meat gibi dünya çapında önemli et firmaları bu konuda yapılan araştırmalara yoğun yatırım yapıyor.

Ancak burada amaç en iyi görünen ve en iyi tada sahip alternatifi üretmek değil. Maliyeti tüketicilerin gerçek bir et alternatifi olarak satın alabileceği seviyelere indirmek de işin olmazsa olmazı.

Maliyeti 30.000 kat azaldı

2013 yılında laboratuvar ortamında üretilen kas dokusu parçalarından oluşan 140 gram kadar eti üretmenin maliyeti 325 bin dolar civarındaydı. Bugün, endüstrinin verdiği güçlü destek sayesinde yaşanan gelişmelerle, aynı ürünün fiyatı yalnızca 11,36 dolara inmiş durumda. Bir diğer deyişle ilk maliyetin 30.000 kat altına inilmiş durumda.

Geleneksel kıyma ile kıyaslandığında ise laboratuvar etinin fiyatının halen yüksek olduğunu, ancak fiyatların kıyaslama yapılacak şekilde yanaştığı görüyoruz. Mühendislik ürünü etin marketlerde satılmasının önündeki en büyük engelin maliyet olduğunu düşünürsek, bu ürünleri kısa bir süre sonra raflarda görebiliriz.

Etin geleceği laboratuvarda üretilen et mi?

En ideal yetiştirme ortamında olduğunu varsayarsak, kök hücreler yüksek miktarlarda et üretebiliyor. Teorik olarak tek bir hindi hücresi, 20 trilyon hindi nugget üretmeye yetecek kadar kas (et) üretmek için yeterli.

Bu noktada, hayvan eti olarak tükettiğimiz dokuların aslında bir kas dokusu olduğu bilgisi unutulmamalı. Dünya genelindeki artan gıda talebi düşünüldüğünde, böyle bir çözümün endüstriyle gıda sistemi ve çevre üzerindeki baskıyı hafifleteceğini söyleyebiliriz.

Soldan sağa; marketten alınan hamburger eti, laboratuvarda üretilen et ve çiğ et. Fotoğraf: Maastricht Üniversitesi

Laboratuvarda üretilen ete geçmenin çevresel faydalarından da söz etmek gerekiyor. Günümüzde endüstriyel gıda sisteminin hedefi, artan gıda talebini yetiştirme alanlarını az miktarda çoğaltarak ve uygun fiyata üretim yaparak karşılamak.

Bu da hayvan çiftliklerinde yoğun üretim yapılmasının önünü açıyor, sonuçta da çok yüksek miktarlarda sera gazı emisyonu ortaya çıkıyor. Laboratuvarda üretilecek et, sera gazı emisyonunu %90, alan kullanımını ise %99 oranında azaltma potansiyeline sahip. Kısaca söyleyecek olursa, çevre ve sürdürülebilirlik açısından da çok iyi bir alternatif.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.