Gıda Hattı

Laboratuvarda kahve üretilebilir mi?

27 Eylül 2021, 10:32
Paylaş
Laboratuvarda kahve üretilebilir mi?

Dünyada birçok gıda gibi kahvenin de fiyatı hızla yükseliyor. Bilim insanları olası kahve kıtlığına çözümü laboratuvarda arıyor.

Kahve fiyatlarında sadece bu yıl için %43'lük bir artıştan bahsediliyor. Pandemiye bağlı nakliye ve tedarik zinciri sorunları yanında, Brezilya'yı etkileyen olumsuz hava koşulları ve Kolombiya'dan ihracatın protesto gösterileri nedeniyle aksaması, kahve fiyatlarını olumsuz etkiledi.

Geleneksel kahve üretimi çevre ve insan hakları açısından birçok sıkıntı içermektedir. Dünyada artan talep ve iklim değişikliği bu sıkıntıları katlamaktadır. Peki kahve daha az kaynak ihtiyacı ile, arazi kullanımına ihtiyaç olmadan laboratuvarda üretilebilir mi?

Finlandiya'daki VTT Teknik Araştırmalar Merkezi bu yönde bir çözüm sağlamaya çalışıyor. Bilim insanları, sürdürülebilir olmayan faaliyetlere daha az bağımlı ürünler üretebilmek için hücre tarımı yöntemini araştırıyorlar. Bu yöntemde bitkinin gıda olarak tüketilen bölümünün hücreleri laboratuvar ortamında yetiştirilerek hasat ediliyor.

Laboratuvar kahvesinin lezzeti yerinde

VTT'den bilim insanları ilk sonuçların umut vadettiğini, hücrelerde kafein oluştuğunu, hücrelerin kavrulması ve demlenmesi ile elde edilen kahvenin tat ve koku profilinin geleneksel kahveye benzer olduğunu ifade ettiler. Araştırmaya göre, hücre kültürü ve kavurma koşullarının farklı şekillerde ayarlanması ile kahvenin karakteri de değiştirilebiliyor.

Laboratuvarda kahve üretimi, gerekli hücre çeşidinin elde edilmesi ile başlıyor ve bunların biyokütle üretmek amacı ile içinde besin ögeleri bulunan biyoreaktörlere aktarılması ile devam ediyor. Elde edilen biyokütle kavruluyor, demleniyor ve sonrasında analitik ve duyusal testlerden geçiriliyor.

VTT on yıllardır hücre tarımı konusunda çalışıyor. Merkezin 2018 yılında Food Research International dergisinde yayınladığı bir makaleye göre bu yöntemle üretilen orman meyveleri hem lezzetli, hem de besin ögeleri açısından zengin. Hatta bilim insanları laboratuvarda üretilen meyvelerin besin ögeleri açısından taze meyveden daha üstün olduğunu söylüyor.

Fotoğraf: Maastricht Üniversitesi

Laboratuvarda gıdanın kendisi de üretilebilir

Bilim insanları, şimdiye kadar yapılan hücre kültürü çalışmalarında çoğunlukla bitkideki bir bileşenin elde edilmesi hedefine odaklanıldığını, kendi çalışmalarının ise doğrudan gıda üretimine yönelik olduğunu belirtiyor.

Yine de bu şekilde üretilen ürünün market raflarına ulaşabilmesi için resmi onay alması gerekiyor, bu da önemli miktarda bir yatırım gerektiriyor. Bunun yanında ürünün geleneksel ürünlerle rekabet edebilmesi için üretimin ekonomik anlamda daha az maliyetli bir hale getirilmesinin şart olduğu ifade ediliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.