Gıda Hattı

La Palma adalarında korkunç manzara! Akan lavlar havuzdan taştı, evler küle döndü

22 Eylül 2021, 19:50
Paylaş
La Palma adalarında korkunç manzara! Akan lavlar havuzdan taştı, evler küle döndü
İspanya’nın Kanarya Adaları bölgesinde bulunan La Palma Adası'nda 50 yıl sonra yeniden aktifleşen Cumbre Vieja yanardağında patlama yaşandı. Patlamanın şiddeti artıyor. 4. günde patlama sebebiyle 6000 kişi bölgeden tahliye edildi ve 400 hektarlık tarım alanı zarar görürken 320 adet ev küle döndü.

400 milyon Euro'luk bir hasar oluştuğu ortaya çıktı ve diğer yandan akan lavlar yerleşim yerinde bir havuz doldurdu. 320 ev küle döndü. Volkanik patlama sonucunda tahliye edilenlerin sayısı ise 6 bini aştı.

Yüksekliği artıyor 6 metreyi aştı

19 Eylül'den bu yana yanardağ aktifliğini koruyor ve yerel yönetim kaynakları elinden geleni yapıyor. 6 metreyi bulan yükselti şimdiye kadar günde 6000 ila 9000 ton kükürt dioksit yayılımına neden oluyor. Denize doğru ilerleyen lavlar ise 320 evi kül edip geçerken bölgede 4 günde oluşan maddi hasar 400 milyon Euro’yu geçmiş durumda yanardağ çevresinde 300'ü aşkın muz ağacı bulunuyordu. Toplam 400 hektarlık tarım alanı yandı.

4 günde patlama sonrası oluşan çatlaklar yerleşim yerlerine lavların sızmasına neden oldu. Lavların ulaştığı bir evin havuzu doldu ve bahçedeki ağaç tutuştu.

Eğitime ara verildi

Kanarya Adalarına yedi yol trafiğe tamamen kapatıldı ve lavların akış yönünde bulunan 4 ilçe için eğitime ara verildi. Bölge halkı endişelenmeye devam ediyor ve bu durum paniğe dönüşüyor. Bu nedenle de basında açıklama geldi. Bölgedeki yardım ve kurtarma çalışmalarına Askeri Acil Müdahale Birliği 30 aracı ve 67 personeli ile destek olmaya başladı.

Volkanik patlamalar araştırma enstitüsü tarafından Cumbre Viaje Yanardağı’ndaki patlamalar 24 ile 84 gün arasında sürebilir açıklaması geldi. Enstitü yetkililerinden yanardağda bulunan magma miktarının 17 ile 20 ton metreküp arasında olduğu tahmin ediliyor. Lavların günlük ortalama 700 metre ilerlediği elde edilen veriler arasında mevcut şartlarda 2 hafta içerisinde lavlar denize ulaşacak. lavlar denize ulaşırsa şiddetli patlamalar olabilir ve kimyasal reaksiyonlardan çıkacak gazlarda bölge halkı için büyük bir risk oluşturabilir.

La Palma felaket bölgesi ilan ediliyor

İspanya'da sol koalisyon hükümeti tarafından bölge felaket bölgesi olması konusunda açıklamada bulundu. Kral 6. Felipe yarın bölgeye gidecek ve çalışmalarla ilgili bilgi alıp yetkililerle görüşecek. Yanardağın aktif duruma geçmesinden bir hafta önceki sürede bölgede 21 binden fazla deprem yaşandı. İspanya'da en son yanardağ patlaması 1971 yılında gerçekleşmişti. La Palma Adası’nın güneyinde ki Teneguia Yanardağı’nda patlama yaşanmıştı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.