AramaArama
Gıda Hattı

KYK yurt başvuruları nedir? KYK yurt başvurusu nasıl yapılır?

12 Eylül 2021, 13:20
Paylaş
KYK yurt başvuruları nedir? KYK yurt başvurusu nasıl yapılır?
KYK yurt başvuruları nedir? KYK yurt başvurusu için süreç adına son güne gelindi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı öğrenci yurtlarının yeni dönem başvuruları hakkında araştırmalar sürerken başvuru işlemleri bilindiği üzere e-Devlet üzerinden online şekilde yapılıyor. Peki KYK yurt başvurusu nasıl yapılır?

KYK yurt başvuruları nedir? KYK yurt başvurusu için süreç adına son güne gelindi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı öğrenci yurtlarının yeni dönem başvuruları hakkında araştırmalar sürerken başvuru işlemleri bilindiği üzere e-Devlet üzerinden online şekilde yapılıyor. Peki KYK yurt başvurusu nasıl yapılır?

Yeni eğitim öğretim döneminde Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı öğrenci yurtlarında kalmak isteyen ve bu imkandan yararlanmak isteyen öğrenciler KYK yurt başvurusu hakkında araştırmalarını sürdürürken başvuru sürecinde son güne gelindi. Öte yandan başvuru işlemlerini tamamlayanlar ise KYK yurt başvuru sonuçları için tarihi öğrenmek istiyor. Bu kapsamda; KYK yurt başvurusu ne zaman bitiyor? E Devlet ile 2021-2022 KYK yurt başvuruları nasıl yapılır ve başvuru sonuçları ne zaman açıklanır? İşte sürece yönelik son bilgiler.

KYK YURT BAŞVURULARI SON DAKİKA AÇIKLAMASI! BAKAN KASAPOĞLU DUYURDU

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Bakanlığa bağlı öğrenci yurtlarına yeni dönem yurt başvurularının başladığını duyurdu. Başvurular 12 Eylül'de sona erecek.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

Üniversiteli arkadaşlarım GSB Yurtlarına hoş gelecek, sefa getirecek. Yurtlarımıza başvurular başladı… Sağlıklı, güvenli, konfoÜniversiteli arkadaşlarım GSB Yurtlarına hoş gelecek, sefa getirecek. Yurtlarımıza başvurular başladı… Sağlıklı, güvenli, konforlu ve gelişim dolu bir ortamda barınacağınız yurtlarımıza 12 Eylül, saat 23.59'a kadar e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Huzurlu ve gelişim dolu bir ortamda barınacağınız yurtlarımıza 12 Eylül, saat 23.59'a kadar e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

KYK YURT BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

a) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

b) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

c) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

ç) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

d) Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından "Süresiz çıkarma cezası" veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

e) Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

f) Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması,

g) Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.

KYK YURT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KYK yurtları için başvurular e-Devlet üzerinden alınacak. Üniversite öğrencileri T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle e-Devlet'e giriş yaptıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı altındaki "Yurt Başvurusu" ile "Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu" ekranlarından gerekli bilgilerin girilmesi gerekiyor.

YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.