Gıda Hattı

Kuzugöbeği Mantarı nedir? Kuzugöbeği Mantarı fiyatı ne kadar?

12 Nisan 2022, 17:52
Paylaş
Kuzugöbeği Mantarı nedir? Kuzugöbeği Mantarı fiyatı ne kadar?
Kuzugöbeği Mantarı nedir? Kuzugöbeği Mantarı fiyatı ne kadar? Ülkemizde bir çok yerden yetişen ve sadece bir kaç ülke de üretimi yapılan 'Kuzu Göbeği Mantarı' merak konusu oldu. İlk defa Mersin Alata Bahçe Kültürleri Enstitüsü'nde kurulan bir serada üretilerek istenilen sonucu veren Kuzugöbeği mantarı hakkında tüm merak edilenler haberimizin detay kısmında...

Kuzugöbeği Mantarı nedir? Kuzugöbeği Mantarı fiyatı ne kadar? Ülkemizde bir çok yerden yetişen ve sadece bir kaç ülke de üretimi yapılan 'Kuzu Göbeği Mantarı' merak konusu oldu. İlk defa Mersin Alata Bahçe Kültürleri Enstitüsü'nde kurulan bir serada üretilerek istenilen sonucu veren Kuzugöbeği mantarı hakkında tüm merak edilenler haberimizin detay kısmında...

Kuzugöbeği mantarı ne kadar?

Tazesinin kilogram fiyatının 400, kurusunun ise 3 bin TL olduğu mantarın fiyatının, Ar-Ge çalışmalarının bitmesinin ardından çiftçiye alternatif ürün olarak sunulması hedefleniyor.

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze üretiminde önemli bir yere sahip olan Mersin’de doğal alanda yetişen ancak kültürel olarak henüz hiç üretimi yapılmayan kuzugöbeği mantarının ekonomik değerinden üreticinin faydalanması için Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından çalışma yapıldı. Daha önce ufak bir takım denemeler yapan enstitü ekibi, ’Kuzugöbeğinin Kültüre Alınması’ projesini hazırlamak için seraya doğadan topladıkları kuzugöbeği mantarını ekti. Mart ayından itibaren kendini göstermeye başlayan mantarlar, bir ay sürede tamamen çıkarak bir kısmı hasat seviyesine geldi. Kilogramda fiyatı 400 TL olması sebebiyle yaklaşık bir dönümlük alanda 300 ile 700 kilogram arasında ürün alınabileceği bunun da üreticiye 120 ile 280 bin TL arasında kazanç sağlayacağı kaydedildi. Kurutulmuş halinin 3 bin TL olduğu mantarın enstitüdeki Ar-Ge çalışmalarının ardından projenin hayata geçirileceği ve üretimin süreceği ifade edildi.

Çalışma ile ilgili bilgi veren Enstitü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş, "Tarım Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü olarak birçok araştırma yapmaktayız. Bu araştırmalardaki amacımız çiftçinin gelirini çeşitlendirmek, kar oranını, gelir oranını yükseltmek, doğada yetişen, doğada toplaması yapılan ürünleri kültüre almak gibi projeler yürütmekteyiz. Bu projelerden bir tanesi de şuan içinde bulunduğumuz serada kuzugöbeği mantarı yetiştiriciliğini nasıl kültüre alabiliriz diye geliştirmiş olduğumuz bir proje sonucunu görüyoruz. Gördüğünüz gibi serada şuan ki tarihte bu sıfır rakımda kuzugöbeği mantarı olmamasına rağmen, şuan Toroslarda bin rakımdan sonra bulunmakta olmasına rağmen kuzugöbeğinin yetiştiğini görmektesiniz, bu da çalışmalarımızın başarılı olduğunu göstermektedir” dedi.

“Müthiş bir gelir elde ediliyor, Fransız mutfağının vazgeçilmezi”

 • Kuzugöbeğinin farklı isimlerle anıldığını anımsatan Doç. Dr. Keleş,” Çok değerli bir mantar, özellikle Fransız mutfağında vazgeçilmezlerden. Kuzugöbeğinin girdiği Fransız yemekleri 4-5 katına fiyatla satılmaktadır. Çünkü kuzugöbeği aynı zamanda şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Kuzugöbeği mantarının yetiştiriciliği ile biz burada dekardan 300 kilogram ile 700 kilogram arasında bir ürün almayı hedeflemekteyiz. Yaş kuzugöbeği mantarının kilosu 400 liradan satıldığını düşünecek olursak, müthiş bir gelir elde ediliyor. Dekara 120 bin ile 280 bin lira arasında bir gelir elde etme olanağı sunmaktadır. Bu aradaki fark yapmış olacağımız AR-GE çalışmaları ile yukarılara doğru çıkarılacaktır. Bu da yapılacak olan AR-GE çalışmalarının önemini göstermektedir. Kuzugöbeğinin kültüre alınması projemiz sayesinde ilk kez doğa değil de serada yetiştiriciliğini yapıyoruz. Tabi ki dünya da birkaç ülkede yetiştiriciliği yapılıyor ama Türkiye’de bu bir ilktir” ifadelerini kullandı.

“Çok sevilen mantar, yemeğin fiyatını 50 euro arttırıyor”

Sebzecilik alanında çalışma yapan ve mantar denemesini yürüten  Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Atilla Ata da şunları kaydetti:
"İşe başlarken ilk önce doğadan mantarları topladık. Daha sonra bunları laboratuvar ortamında çoğaltarak, araziye ekimini kasım ve aralık ayında gerçekleştirdik. İlk meyve görüntüsünü 11 Mart’ta elde ettik. Bugün bir ayı geçti. Şu an gördüğünüz gibi verimli bir alan. Artık belki üretilme söz konusu olabilecek verim potansiyeli gözükmekte. Yetiştiriciliği içinde gölge koşullar gereken bir mantar türü, çünkü güneşte zarar görüyor. O sebeple bulunduğumuz ortam gölge tülleriyle kaplı. Aynı zamanda yüzde 50, yüzde 60’ın üzerinde bir nemi muhafaza etmemiz gerekiyor. Bu sebeple de etrafta sulama sistemlerimiz var. Hem gölgeleme hem de sisleme işlemi, hasat sezonunun uzamasına katkı sağlayacak, dolayısıyla verimin artmasına katkı sağlayacak. Çok sevilen bir mantar, özellikle finedining restoranlarda kullanılan pizzanın içine girdiği zaman bu mantar pizzanın fiyatını 50 euro artıyor, yurtdışında. Bir iki mantar doğranıyor, pizzanın fiyatı 50 euro artıyor." ifadelerini kullandı.

Kuzugöbeği mantarının faydaları nelerdir?

 1. Kansızlık ve anemi gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 2. Prostat kanserine karşı korur.
 3. Kan şekerini dengeler.
 4. Karaciğer ve kalp hastalıklarına karşı korur.
 5. Karaciğer enzimlerinin yenilenmesini sağlar.
 6. Katarakt, glokom gibi sağlık sorunlarına iyi gelir.
 7. Göz hastalıkları tedavisinde kullanılır.
 8. B2 vitamini eksikliği tedavisinde kullanılır.
 9. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 10. Diyabete iyi gelir.
 11. Güçlü protein kaynağıdır.
 12. Vücut direncini arttırır.
 13. Konsantrasyonu arttırır.

Kuzugöbeği mantarı nasıl pişirilir?

Fransız mutfağının en önemli ürünleri arasında yer alan Kuzugöbeği mantarı, ülkemizde yumurta ile birlikte omlet şeklinde tüketilmektedir.

Marketlerde ve semt pazarlarında satılan kuzugöbeği mantarının pişirilmeden önce sahte olup olmadığı test edilmelidir. Mantar eğer sert ise suda haşlama yaparak yumuşatmanız gerekmektedir. Mantar sert değilse soteleme işlemi ya da kavurma yapabilirsiniz. Kuzugöbeği mantarı yemeği için malzemeler şu şekildedir:

300 gr kuzugöbeği mantarı

1 adet kuru soğan

Yarım çay bardağı sıvı yağ

Üç adet yumurta

Karabiber

Kimyon

Tuz

Kuzugöbeği mantarı pişirme tarifi: Mantarların başını kesip ayıklayın ve sirkeli suda bekleterek yıkayın. Tavaya sıvı yağ koyduktan sonra küçük küçük dilimlediğiniz soğanları pembeleşinceye kadar kavurun. Daha sonra mantarı ekleyip kavurun ve altını kısıp sulanmasını bekleyin.

Tavanın kapağını kapatıp 10 dakika bekletin. Daha sonra kapağını açıp suyunu çekin. Tuz ve baharatlarını ekleyin ve bir kasede çırptığınız yumurtaları koyun. 1-2 dakika pişirip, sıcak servis yapın.

Kuzugöbeği mantarı nasıl yetiştirilir?

Diğer mantarlara oranla yetiştirilmesi oldukça zor olması sebebiyle pahalı olan kuzugöbeği mantarını tohumdan yetiştirmek istiyorsanız ağaçların çevresine veya dibine eklemelisiniz.

Aktarlardan temin edebileceğiniz kuzugöbeği mantarını tohumunu ekmeden önce toprağın yabani otlardan temizlenmesi ve alçı, odun külü gibi farklı malzemelerle beslenmesi gerekmektedir. Sonbahar ya da yaz sonu, kuzugöbeği mantarı tohumu ekimi için en ideal zamanlardır.

Kuzugöbeği mantarının zararları nelerdir?

Kuzu göbeği mantarı doğru koşullarda saklanıp, pişirildiğinde vücuda bir zarar vermemektedir. Buna göre mantarın kendi mevsiminde ve pişirilerek tüketilmesi gerekmektedir. Yalnızca mantar alerjisi olanlar için kuzu göbeği zararları konuşulabilmektedir. Her mantar türünde olduğu gibi kuzu göbeğinde de alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Mantar alerjisi bulunanlar için bu besinin tüketilmemesi önerilmektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.