AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Kuzey Koreli hackerlardan Türkiye’ye “Siber saldırı” iddiası!

Kuzey Koreli hackerlardan Türkiye’ye “Siber saldırı” iddiası!
13 Mart 2018, 17:45

Amerikan merkezli bilgisayar ve internet güvenliği kuruluşu McAfee, Kuzey Koreli hackerlar tarafından, 2-3 Mart 2018 tarihlerinde Türk finans kurumlarına yönelik siber saldırı gerçekleştiğini, saldırıda, bir dosya içine yerleştirilen virüsün Türkiye’deki birçok bilgisayara bulaştığını açıkladı.

McAfee tarafından 8 Mart tarihinde yayınlanan “Hidden Cobra, Türk finans sitemini hedef aldı” başlık raporda, Türk finans kurumlarına yönelik siber saldırı iddiasında bulunuldu.

Euronews’in McAfee raporuna dayandırdığı haberine göre, Kuzey Koreli hackerlar, Türk finans kurumlarına 2 ve 3 Mart 2018 tarihlerinde siber saldırı düzenledi. Hackerların saldırı sırasında, Türkiye’deki finans ve hükumet kuruluşlarını virüslü bir kripto-para sitesine yönlendirerek, hassas bilgileri çalma girişiminde bulunduğu kaydedildi.

kuzey-kore-kim-jong-un-gidahatti
Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un

Hidden Cobra

McAfee’nin raporunda saldırıyı gerçekleştirdiği vurgulanan Hidden Cobra, Kuzey Kore'ye bağlı bir hacker grubu olarak tanınıyor.

Kuruluşta görevli Raj Samani, Kuzey Kore'nin bu girişimini 'finansal hırsızlık' olarak tanımlarken, siber güvenlik uzmanları, Batı’nın Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları sertleştirmesine paralel olarak, Koreli hackerların finans kurumlarına yönelik saldırılarında da artış olduğuna dikkat çekiyorlar.

McAfee tarafından yayınlanan “Hidden Cobra, Türk finans sitemini hedef aldı” başlıklı raporda, “Analizimiz temel alındığı, Türkiye'deki finansal örgütler virüslü Microsoft Word dosyalarının bulunduğu 'Spear Phishing' mailleriyle hedef alındı. Bu döküman, kısa süre önce Kore Bilgisayar Güvenliği Kurumu tarafından duyurulan iliştirilmiş bir Adobe Flash eklentisini içeriyor” ifadelerine yer verildi.

Virüs bilgisayarlara bulaştı

Uluslararası bankalardan ATM'lere kadar birçok yere saldırı düzenlendiğini belirten siber güvenlik uzmanları, hackerların Adobe Flash'da bulunan bir açığı kullanmak için çok kısa sürede bir virüs geliştirebildiklerinin altını çizdiler.

McAfee, Türkiye'ye yönelik siber saldırıda, virüsün bir dosya içine yerleştirildiğini, bunun da Türkiye'deki birçok bilgisayara bulaştığını açıkladı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.