Gıda Hattı

Kuşların sahip olduğu gizemli “kuantum duyusu”, ilk kez gözlemlendi!

10 Ocak 2021, 20:10
Paylaş
Kuşların sahip olduğu gizemli “kuantum duyusu”, ilk kez gözlemlendi!

Kuşların görme duyularında sahip olduğu bir özellik, gezegenimizin manyetik alanını görebilmelerini sağlıyor

Bilim insanlarına göre kuantum fiziği ve biyokimyayı kapsayan akıllıca bu özellik sayesinde kuşlar çok uzun mesafelerde uçmalarına rağmen yollarını kaybetmiyor.

Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar ilk kez kuşların ve bazı diğer canlıların gezegenimizin kutuplarını görmesini sağlayan reaksiyonu doğrudan gözlemlemeyi başardı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar, PNAS dergisinde yayınlandı.

Daha önemlisi, bu keşif kuantum fiziğinin hücredeki söz konusu biyokimyasal reaksiyonu doğrudan etkilediğinin kanıtı. Bilim insanları bu hipotezi daha önce yapmış, ama bugüne dek ispatlayamamıştı.

Sönük ışık patlamalarına duyarlı özel bir mikroskop kullanan araştırma ekibi, özel bir ışığa duyarlı madde taşıyan insan hücrelerinin bir manyetik alandaki değişimlere dinamik şekilde tepki vermesini gözlemledi.

Araştırma ekibinden, biyofizik uzmanı Jonathan Woodward, “Hücresel düzeyde kimyasal aktiviteyi etkileyen, tam bir kuantum mekaniği işlemi gözlemlediğimize dair çok güçlü kanıtlar elde ettiğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

A cell's fluorescence dimming as a magnetic field passes over it. (Ikeya and Woodward, CC BY 4.0)

İnsan hücreleri de manyetik alanları görebilir mi?

Bununla ilgili bazı hipotezler var. Birçok araştırmacı, manyetik alanı görebilme kabiliyetinin fotoreseptörleri ve kriptokromları kapsayan eşsiz bir kuantum reaksiyonuna bağlı olduğunu düşünüyor.

Manyetik alanları göremesek de, hücrelerimizde kriptokrom bulunduğu biliniyor. Öte yandan bilinçli bir şekilde olmasa da insanları dünyanın manyetik alanını hissedebildiği de biliniyor.

Araştırmacılar bu kriptokromların faaliyetini görmek için harekete geçti ve laboratuvar ortamında kriptokrom içeren, mavi ışıkta parlayan insan hücreleri üretti.

Hücreler parladıkça, araştırmacılar farklı frekanslardaki manyetik alanları hücreler üzerine uyguladı. Ekip, manyetik alan hücrelerin üzerinden geçtikçe, hücrelerin parlaklığının %3,5 değiştiğini belirledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.