Gıda Hattı

Kuşburnunun faydaları neler?

25 Şubat 2016, 12:01
Paylaş
Kuşburnunun faydaları neler?

Halk ilacı olarak da bilinen kuşburnunun soğuk algınlığından koruyucu özelliğine dikkat çeken Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, günde 2-3 fincan poşet çay olarak kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Sezik, kuşburnunun insan üzerinde yapılan bilimsel araştırmaların, osteoartritte mafsal kilitlenmesi ve ağrıların hafifletilmesinde de yardımcı olduğunu gösterdiğini ifade etti.

 Türkiye’nin hemen her bölgesinde yabani olarak yetişen ve çalı şeklindeki yabani güllerden birkaç türe verilen genel isim olan kuşburnu, halk arasında itburnu veya yaban gülü ismiyle de anılıyor. Soğuk algınlığı ve osteoartritte destekleyici olarak alınabilen kuşburnunun Anadolu’da meyve, kök ve genç dalları değişik amaçlar için yaygın olarak kullanılıyor. Kuşburnu türlerinin özellikle meyveleri öksürük, bronşit ve romatizmada ayrıca mide ağrılarına, hemoroit ve ishale karşı genellikle çay halinde tüketiliyor.

Kuşburnu meyvesi nedir?

Prof-Dr-ekrem-sezik-gidahattiProf. Dr. Ekrem Sezik, kuşburnu meyvesinin aslında çilek gibi yalancı bir meyve olduğunu belirterek, meyvelerinin antiülser ve enflamasyon giderici belirgin etkilere sahip olduğunu kaydetti. Sezik kuşburnunun faydalarına ilişkin şu bilgileri aktardı: “Kuşburnunda çiçek tablası etlenmiş ve böylece meyveleri saran etli bir kısım meydana getirmiştir. Tohum zannedilen sert çekirdekler aslında esas meyvelerdir. Halk ilacı olarak kullanılışlarda, araştırmalarda ve piyasadaki ürünlerin önemli bir kısmında bu yalancı meyvenin tamamı kullanılmaktadır. Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde kullanılan ilaç standartlarının bulunduğu kitap, yani Avrupa Farmakopesi sert çekirdeklerinden ve çevresindeki tüylerden kurtarılıp kurutulmuş yalancı meyve kabuğunun kullanılmasını ister. Bu kısım C vitamini bakımından daha zengindir. Bitki ve meyve çaylarında da bu kısım kullanılmaktadır.

Gıda ve halk ilacı olarak kullanılışı

Halk ilacı kullanılışlarını bilimsel açıdan araştırmak üzere yapılan çalışmalarda, kuşburnu meyvelerinin antiülser ve enflamasyon giderici belirgin etkilere sahip olduğu bulunmuş ve dolayısıyla bu kullanılışların bir kısmını açıklayan bazı bilimsel verilere ulaşılmıştır . Ama bu çalışmalar henüz başlangıç kademesindedir. Yani kuşburnunu ülser ilacı olarak kullanmaya başlamayalım!

Kimyasal yapısı

Sert çekirdek taşımayan kuşburnu kabuklarında, %2’ye kadar yükselebilen oranda C vitamini, sitrik ve malik asitler, pektinler, prosiyanidinler, kateşinler, flavonoitler gibi maddeler bulunur. C vitamini ve kimyasal yapısındaki bu maddeler, kuşburnunun değişik preparatlarının ve bilhassa çayının soğuk algınlığında kullanılması açısından çok önemli ve faydalıdır.

kusburnu-cay-gidahattiNasıl kullanılıyor?

Geleneksel olarak soğuk algınlığı, üşütme ve bu durumlardan koruyucu olarak günde 2 defa 2.5 g miktarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Poşet çaylarda bir poşette, 2-2.5 gram civarında ürün bulunmaktadır. Dolayısıyla, belirtilen amaçlar için günde 2-3 poşet çay içmek yeterli olacaktır. Poşet çayların demlenmesi sonucu ortaya çıkan o güzel mor rengi, yine sağlığa yararlı bir çiçeğin, Afrika sardunya çiçeğinin sağladığı bilgisini de bu arada hatırlatalım. Kuşburnu meyve tozunun genellikle C vitamini bakımından zenginleştirilmiş kapsülleri yukarıda belirttiğim amaçlar için kullanılmak üzere piyasada bulunmaktadır. Bu preparatlara bazen ekinaseya da ilâve edilmiştir.

İnsan üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, osteoartritte mafsal kilitlenmesi ve ağrıların hafifletilmesinde de yardımcı olabileceğini göstermiştir. Klinik çalışma sonuçları genellikle günde 5 gram standart tozun 3 ay süre ile kullanılması sonucunda pozitif etkilerin daha iyi görülebileceğini belirtmektedir. Bu amaçla hazırlanmış genellikle kapsül şeklindeki ürünler piyasada bulunmaktadır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.