Gıda Hattı

Kuşburnu nasıl yetiştirilir? Kuşburnu nerede yetişir? Kuşburnunun faydaları nelerdir?

11 Ekim 2021, 14:38
Paylaş
Kuşburnu nasıl yetiştirilir? Kuşburnu nerede yetişir? Kuşburnunun faydaları nelerdir?
Kuşburnu nasıl yetiştirilir? Kuşburnu nerede yetişir? Kuşburnunun faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Kuşburnu hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Kuşburnu nasıl yetiştirilir? Kuşburnu nerede yetişir? Kuşburnunun faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Kuşburnu hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Kuşburnu nasıl yetiştirilir?

Kuşburnu ağacının filizleri çok yoğun bir biçimde büyür. Zamanında temizleme ve düzeltme işlemi yapılmazsa birkaç yıl içinde dikenli çalılıklar büyür. Kuşburnu yeteri kadar büyüyecek ve yeni sürgünler çıkaracak şekilde budanmalıdır.

Kuşburnu kumlu topraklarda yetişmeye uygundur. Ama kuşburnu ağacının en iyi humuslu topraklarda gelişim gösterdiği tespit edilmiştir. Kuşburnu ağaçları, emek, çaba ve çok fazla bakım yapmayı gerektirmez. Yetişen kuşburnu ağaçlarının meyvesi yenebilir, meyvesi kurutularak çayı yapılabilir ve bunun dışında erozyon önleyici olarak kullanılabilir. Kuşburnu ağacı, arıcılıkta kaynak olarak ve gül anacı olarak da yetiştirilir.

Kuşburnu hangi bölgede yetişir?

Asıl vatanının Türkiye olduğu ve buradan dünyanın bütün yörelerine zaman içinde yayıldığı tahmin edilen kuşburnu bitkisi, Türkiye’de daha çok Karadeniz, Marmara ve Doğu Anadolu bölgelerinde, seyrek olarak da Ege ve İç Anadolu bölgelerinde yetişir.

Kuşburnu hangi mevsimde yetişir?

Kuşburnu dünyada kutup bölgelerinin dışında hemen her bölgede kolaylıkla yetişebilir. Kuşburnunun toplanma zamanı, önemli ve atlanmaması gerekli olan bir detaydır. Ülkemizde kuşburnunun toplanma zamanı, Ağustos ayının son haftası ile ekim ayının ortasındaki dönemdir. Olgun olan meyveler parlak kırmızı bir renk alır.

Kuşburnunun faydaları nelerdir?

Kansızlığa iyi gelir

Özellikle kadınlarda ve çocuklarda demir eksikliğine bağlı kansızlık oldukça yaygın görülen bir problem. oldukça yaygın bir sorun. Kuşburnu, besinlerle alınan demirin serbest hale geçerek vücutta kullanılmasına yardımcı olur. Bu sayede demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlığı önler.

Gözleri koruyor

Kuşburnu püresinde bulunan önemli bir karotenoid olan likopen yalnızca kataraktın değil hemde diğer göz hastalıklarının da başlangıcı ve ilerlemesinde koruyucu etki gösteriyor.

Cildi güzelleştiriyor

Kuşburnu A vitamini açısından zengin oluşuyla cildin elastikiyetini korumasını sağlıyor ve yaşlanmasını geciktirici etki yaratıyor. Kolajen seviyesini de artırıyor. Yara izleri ve akneleri gideriyor. Kuşburnunun çekirdekleri, Gamalinoleik asit, cilde canlılık kazandırıyor ve güneş kaynaklı yanıklarda da fayda sağlıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Yapısında çok miktarda bulunan C vitamini, polifenoller ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kuşburnu zengin vitamin ve minerallere sahip. Likopen ve A, B, E, K vitaminlerinin beraberinde magnezyum, demir gibi kıymetli mineralleriyle vücut direncini artırıyor, sinir sisteminde, hücre yenilenmesinde fayda sağlıyor.

Kuşburnunun Faydaları Neler Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılmalı

Kabızlığı önlüyor

Her mevsim yetişebilen kuşburnu, kabızlık şikayeti çekenler için doğal bir şifa kaynağı. Birçok hastalığa fayda sağlamakta olan kuşburnunun içeriğindeki pektin, laktasif etkiye sahip. Yani bağırsakların fazla çalışmasından ötürü ortaya çıkacak ishal benzeri etki yaratıyor. Böylece düzenli tüketildiğinde kabızlığı gideriyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Bağırsak parazitlerini düşürüyor.

Kansere karşı koruyor

Sağlıklı hücreleri kanserli hücrelere dönüştürerek zarar verebilen serbest radikallere karşı kuvvetli bir koruyucu olan kuşburnu, içeriğindeki kuvvetli antioksidanlarla kanser hücrelerinin büyüme ve gelişmesini de engelliyor.

Kötü kolesterolü düşürüyor

Kandaki kötü kolesterolün düşürülmesi ve iyi kolesterol seviyesinin yükseltilmesinde yararlı olan kuşburnu, bu sayede kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor. Kuşburnunu çay olarak demleyip tüketebileceğiniz gibi, şekersiz marmeladını yaparak da yararlanabilirsiniz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.