AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Kuş gribi’nin ABD’li kanatlı üreticilerine maliyeti 390 milyon dolar

Kuş gribi’nin ABD’li kanatlı üreticilerine maliyeti 390 milyon dolar
10 Kasım 2015, 13:56

2015 yılının ilk çeyreğinde ihracatın, geçen yılın aynı dönemine göre %14 düşmesine yol açan kuş gribi salgınının, Amerikan kanatlı hayvan endüstrisine yaklaşık 390 milyon dolara mal olduğu bildirildi.

ABD eyaletlerinin çoğunda 48 milyon kuşun ölümüne neden olan kuş gribi virüsü dolayısıyla milyonlarca kanatlı hayvan itlaf edildi. Birçok ülke ABD’den kümes hayvanı ve yumurta ithalatını yasakladı. Kuş gribi virüsü nedeniyle uygulamaya konulan yasaklar nedeniyle ABD’nin kümes hayvanları ve yumurta ihracatı, yılın ilk çeyreğinde 386,3 milyon dolar düşüşle 2,4 milyar dolara geriledi.

ABD Yumurta ve Kümes Hayvanları İhracatı Konseyi (USAPEEC), ihracattaki bu keskin düşüşün bu yıl birçok eyalette yaşanan patojenliği yüksek kuş gribi (HPAI) salgınının endüstri üzerindeki ekonomik etkisinin açık ve net bir örneği olduğunu açıkladı. USAPEEC, bazı ülkelerin belirli eyaletlerden gelen kümes hayvanları ürünleri üzerindeki ithalat kısıtlamalarını kaldırmaya başladığını, bunun iyi bir haber olduğunu kaydetti.

Hong Kong; Arkansas, Washington, Oregon ve Kaliforniya eyaletlerinde yasaklı bölgelerden ithalattaki kısıtlamaları kaldırırken, sektörün en büyük ihracat pazarı olan Meksika gibi bazı ABD ticaret ortakları kısıtlamaları kaldırma sürecinde yavaş hareket etti. Japonya ve Singapur da kısıtlamaları kısa bir süre önce kaldırdı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.