Gıda Hattı

KUŞ GRİBİ'YLE MÜCADELEYE 12 MİLYON YTL

19 Şubat 2007, 14:16
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kuş gribiyle mücadele için 2007 yılında 12 milyon YTL bütçe ayırdı. Tüm dünyayı alarma geçiren kuş gribi ile ilgili son gelişmeler Sağlıklı Tavuk Platformu tarafından düzenlenen Uluslararası Kuş Gribi Sempozyumu'nda ele alındı.

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen sempozyumda konuşan Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, Türkiye'nin kuşların göç yolu üzerinde bulunduğunu ve tedbirlerin önemli olduğunu vurguladı. Pakdil, özellikle köylerde yetiştirilen kanatlılarla ilgili sıkıntı yaşandığına dikkat çekerek, eğitim çalışmalarını sürdürdüklerini, afiş ve broşür hazırladıklarını aktardı. Pakdil, “Bakanlık ve üreticiler olarak; ne marketlerimize ne sofralarımıza kuş gribi tehlikesi taşıyan bir tek yumurta ve beyaz et gelmeyeceğine eminiz. Çalışmalarımız halka sağlıklı et ve yumurta yedirmek için” dedi. Pakdil, açıkta hayvan yetiştirilmemesi konusunda yeterince yol alınmadığı iddialarını ise reddetti.

Sektör itlaf desteği istedi

Beyaz et sektörü temsilcileri ise bu alanda etkin bir politika uygulanmadığına dikkat çekti. Beybi Piliç'in sahibi Sait Koca ile Banvit Genel Müdürü Ömer Görener, geçen yıl açıklanan ancak rafa kaldırılan itlaf desteğinin, açıkta yetişen hayvanların kümese sokulması için devreye alınması gerektiğini söyledi. Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu Başkanı Zuhal Daştan da “Hayvanların kapalı alanlara alınması ve yaban hayatla temaslarının kesilmesi gerektiğini her fırsatta söylüyoruz. Bütün dünya kuş gribiyle böyle savaşıyor” dedi.

Daştan hastalıktan sektör olarak geçen yıl olumsuz etkilendiklerini, ayrıca hiçbir entegre tesiste hastalığın görülmediğini vurguladı. Dünya Veteriner Tavukçuluk Derneği Başkanı Mohammed Hafez ise kuş gribi nedeniyle bugüne kadar 167 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.