Gıda Hattı

Kuş gribi salgınında son vaka Güney Kore’den!

23 Kasım 2021, 11:17
Paylaş
Kuş gribi salgınında son vaka Güney Kore’den!

Avrupa ülkeleri, Çin ve Japonya’nın ardından yine bir Uzakdoğu ülkesi Güney Kore’de yeni bir kuş gribi salgını belirlendi. Ülkede bir ördek çiftliğindeki ördeklerde, yüksek derecede bulaşıcı kuş gribi tespit edildiği bildirildi.

Güney Kore’de bir çiftlikte daha kuş gribi salgının tespit edilmesinin ardından bu yıl ülkedeki 6’ıncı salgın kayıtlara geçti.

Güney Kore Tarım, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Güney Jeolla eyaletinde yer alan Gangjin kentindeki bir ördek çiftliğindeki ördeklerde, yüksek derecede bulaşıcı olan kuş gribinin alt tipi H5N8 tespit edildiğini belirtilerek, 24 bin ördeğin itlaf edildiği kaydedildi.

Kuş gribi Japonya’da 3 eyalete sıçramıştı

Uzakdoğu ülkelerinden Japonya’da yılın ilk kuş gribi salgını Akita eyaletindeki bir tavuk çiftliğinde doğrulanmış, tedbir amacıyla 143 bin tavuk itlaf edilmişti. Ardından Kagoshima eyaletindeki iki farklı tavuk çiftliğine sıçrayan salgın nedeniyle toplam 49 bin 500 hayvan telef olmuştu.

Kagoshima eyaletinde patlak veren ikinci salgında virüsün oldukça bulaşıcı olan ve geçen yıl ülkenin 2005-2006 sezonundan bu yana gördüğü en büyük kuş gribi salgınına neden olan alt tipi H5N8'in tespit edilmesi endişeleri artırmıştı.

Son salgın ise Hyogo eyaletindeki Himeji şehrinde bir kanatlı hayvan üretim tesisinde doğrulanmıştı. Böylece Japonya’da bu yıl kuş gribi salgını doğrulanan eyaletlerin sayısı üçe yükselmişti.

Avrupa’da da yayılıyor

Kuş gribi son birkaç haftadır, aralarında Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Danimarka’nın bulunduğu birçok Avrupa ülkesinde yayılmaya başladı. İngiltere’nin Warwickshire bölgesinde yer alan Alcester kentindeki bir tesiste bulunan kanatlı hayvanlarda 8 Kasım’da yüksek derecede bulaşıcı olan H5N1 virüsü diğer adıyla kuş gribi tespit edilmişti.

Fransa’da 5 Kasım’da resmi gazetede yayımlanan kararla, kuş gribi alarmı en yüksek seviyeye çıkarılmış, virüsle temastan kaçınmak için kümes hayvanlarının karantinaya alınması gerektiği belirtilmişti. Tarım Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa'da kuş gribi durumunun kötüleşmesi üzerine ülkede kuş gribi alarmını en yüksek seviyeye çıkarıldığı duyurulmuş, Avrupa'da Ağustos ayından bu yana 130 kuş gribi vakasının tespit edildiği bildirilmişti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.