Gıda Hattı

Kuş Gribi Geri Geldi

13 Şubat 2007, 21:10
Paylaş

Kuş gribi, Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve İngiltere’nin ardından ülkemizde de yeniden ortaya çıktı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, göçmen kuşların görüldüğü Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Boğazköy’de 5 Şubat'ta şüpheli tavuk ölümleri yaşandı. İhbar üzerine, veteriner hekimlerce olay mahallinden alınan numuneler Elazığ Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne ulaştırıldı. İnceleme sonucu hastalığın kuş gribi olduğu 8 Şubat’ta teyid edildi.

Boğazköy etrafında 3 km yarıçapında kontrol, 7 km çapında da gözetim bölgesi oluşturularak, sıkı karantina tedbirlerine geçildi. Kontrol bölgesi kapsamına, hastalık kaynağı olan Boğazköy'ün yanı sıra Aydınlı ve Rüzgarlı köyleri de alınırken, bölgeye hayvan giriş çıkışı yasaklandı. Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı (OIE), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Avrupa Komisyonu (AB) ve komşu ülkelere bildirim yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Boğazköy'de 800 tavuk, 80 hindi, 20 ördek ve kaz mevcut olup, hastalık sürecince toplam 170 muhtelif kanatlı hayvan ölmüştür. Kontrol bölgesinde kanatlı hayvanların itlaf işlemlerine başlanmıştır” denildi.

Kuş Gribi Ulusal Acil Eylem Planı devreye sokularak, plan çerçevesinde Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nde Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi, Batman’da da Yerel Hastalık Kontrol Merkezi oluşturulduğu hatırlatılan açıklamada, Türkiye'de son kuş gribi vakasının 31 Mart 2006'da görüldüğü, aradan geçen sürede intikal eden 700 şüpheli numunede negatif sonuca ulaşıldığı kaydedildi. Açıklamada, şu uyarılarda bulunuldu:

Kümes hayvanları açıkta bulundurulmamalı.
Hastalık şüphesi olan veya ölmüş kümes hayvanlarıyla hiçbir şekilde doğrudan temas edilmemeli.
Yetiştiriciler, ani ve toplu ölümle seyreden şüpheli kanatlı ölümlerini en yakın bakanlık birimine bildirmeli.
Kümes hayvanları kapalı alanlarda tutulmalı.
Ölen hayvanlar çevreye atılmamalı.
Ticari yetiştiricilik yapan kanatlı işletmelerince biyo-güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılmalı.

4 çocuk tedavi altında

Boğazköy'de hayvanlarla temas ettikten sonra baş dönmesi ve yüksek ateş görülen 16 yaşındaki Selman Çakır, 3 yaşındaki Ramazan Tuncer, 1.5 yaşındaki Mehmet Tuncer ile 3 yaşındaki Meral Nur Çakır, tedavi altına alındı. Gribal enfeksiyona yakalanan çocuklardan alınan kan örnekleri Ankara Hıfzısıhha Merkezi’ne gönderildi. Yapılan incelemede, çocuklardan alınan kan örneklerinde virüse rastlanmadı.

Türkiye'de 4 kişi ölmüştü

Türkiye'de ilk olarak 2005 yılı Ekim ayında Balıkesir'in Manyas ilçesine bağlı Kızıksa beldesinde bir hindi çiftliğinde ortaya çıkan kuş gribinden bugüne kadar 4 kişi yaşamını yitirdi. Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinden Muhammet Ali, Fatma ve Hülya Koçyiğit adlı üç kardeş ile Fatma Özcan, uygulanan tedaviye rağmen kurtarılamamıştı.

İlk yasak Azerbaycan’dan

Kuş gribinin yeniden ortaya çıkmasının ardından ilk harekete geçen ülke Azerbaycan oldu. Azerbaycan Tarım Bakanlığı’na bağlı Devlet Baytarlık Hizmetleri Kurumu’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye’de kuş gribine yine rastlandığı yönündeki haberler üzerine, bu ülkeden Azerbaycan’a kırmızı et, tavuk eti ve yem ürünleri ithalatının yasaklandığı” belirtildi. Azerbaycan’da yabani kuşların avlanması ve satışı geçen yıldan beri yasaklanmış bulunuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.