Gıda Hattı

Kuruyemişler soğuk algınlığına karşı da koruyucu!

26 Şubat 2018, 17:22
Paylaş
Kuruyemişler soğuk algınlığına karşı da koruyucu!

Uzmanlar, kalp ve damar sağlığına faydaları herkes tarafından bilinen kuruyemişlerin bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığı gibi kış dönemi hastalıklarına karşı korunmaya da yardımcı olduğunu belirtiyor.

Kuruyemiş ve kuru meyvenin faydaları saymakla bitmiyor. Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürerek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenmenin etkisinin altını çizen uzmanlara göre, kalp ve damar sağlığına önemli faydalar sağlayan kuruyemişler, bir yandan da bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

soguk-alginligi-gidahattiÖzellikle içerisinde önemli bir antioksidan olan “E vitamini” bulunan badem, fındık, ceviz, ay çekirdeği gibi sert kabuklu kuruyemişler, kış aylarının kabusu soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı savunma mekanizmasını yükseltiyor. Ayrıca, kuruyemişlerin içerisinde bulunan yüksek protein, selenyum ve çinko, bağışıklık sistemin güçlenmesinin yanı sıra enfeksiyon ve virüslerle savaşmada da rol oynuyor.

Kuruyemişlerin vitamin içeriği

Bağışıklık sistemini güçlendiren, dolayısıyla kış aylarında sık sık yatağa düşüren soğuk algınlığı ile savaşmada fayda sağlayan vitaminlerin başında E vitamini geliyor. E vitamini fındık, ceviz, badem ve ay çekirdeğinde bol miktarda bulunuyor. Badem, ay çekirdeği ve pikan cevizi çinko yönünden güçlüyken, kaju selenyum, kabak çekirdeği, yer fıstığı ve mısır ise protein açısından güçlü kuruyemişlerin başında geliyor.

Hangi kuruyemiş ne kadar tüketilmeli?

Uzmanlar günlük tüketim için 10 tane yer fıstığı, 10-15 tane badem, 3-4 tane ceviz, 8-10 tane kaju, bir avuç kabak ve ay çekirdeğinin yeterli olacağını ifade ediyor. Bu noktada, tüketicilerin ısı, nem, hava ve ışıklı ortamlardan uzak muhafaza edilen ve el değmeden paketlenen kuruyemişleri tercih etmeleri büyük önem taşıyor. Paketli kuruyemişler, hammadde, üretim kalitesi ve denetim süreçlerindeki hassasiyet ile tüketiciler için ideal bir tercih olarak öne çıkıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.