Gıda Hattı

Kuruyemiş pazarı 2021’de 26 milyar liralık büyüklüğe ulaştı

13 Ocak 2022, 12:03
Paylaş
Kuruyemiş pazarı 2021’de 26 milyar liralık büyüklüğe ulaştı

2021 yılında toplam 550 bin ton kuruyemiş tüketilen Türkiye’de, haneye alınan kuruyemiş miktarı 27 kg civarında gerçekleşti. Artan taleple birlikte kuruyemiş pazarı 2021’i yaklaşık 26 milyar TL ile tamamlarken, bunun 7 milyar TL’si ambalajlı kategorisinden geldi.  Tüketicinin ilk tercihi karışık kuruyemişler iken, onu ayçekirdeği ve ceviz takip etti.

Pandemi etkisiyle artış gösteren sağlıklı beslenme talebi, 2021 yılında da devam etti. Tüketicinin sağlıklı beslenme tercihi, geleneksel atıştırmalık olan kuruyemiş ve kuru meyvelere olan talebi artırdı.

Kuruyemiş pazarı, 2021’i 26 milyar TL ile kapattı

Her yıl büyümeye devam eden kuruyemiş pazarı2021’i yaklaşık 26 milyar TL büyüklük ile kapattı. Bu büyüklüğün yaklaşık 7 milyar TL’sini ambalajlı ürün pazarı oluşturuyor.

2021 yılında tüketicinin ilk tercihi karışık kuruyemiş oldu. Onu, geleneksel tatlarımız olan ayçekirdeği ve ceviz takip etti. Ambalajlı kuruyemiş pazarındaki ciroya en büyük katkı ise Antep Fıstığı, mix ürünler ve yer fıstığı kategorilerinden geldi.

Hane başı tüketim 27 kg oldu

Sektörün 2021’de de yatırım yapmaya ve büyümeye devam ettiğini belirten Peyman CEO’su Kaan Baral, tüketicideki bilinçlenme ve hijyenik ürüne talebin artmasıyla ambalajlı kuruyemiş pazarının yaklaşık 7 milyar TL büyüklüğe ulaştığını ifade etti. Baral, “2021, hem sektör hem şirket olarak büyümeye devam ettiğimiz bir yıl oldu. 2021 yılında hane başı rakamlar da büyüdü ve haneye alınan kuruyemiş miktarı 27 kg civarında gerçekleşti. 2021’in yaklaşık 550 bin ton kuruyemiş tüketimiyle tamamlandığını görüyoruz” dedi.

2021’in Peyman için de verimli ve başarılı bir yıl olarak geçtiğini söyleyen Kaan Baral, “Doğru zamanda doğru adımlar atabilen bir marka olduk. Yaptığımız inovatif yatırımlarla pazarın büyümesine de katkı sağladık. Ulusal zincirlerdeki büyümeye en yüksek katkı, Peyman Bahçeden, Çitliyo ve Nutzz markalarımızdan geldi. Markalarımıza, gurme lezzetlerimizi geliştirmeye, dijitalleşme ve Ar-Ge yatırımlarımıza ve Türk tarımına destek olmaya devam ettik. Tüm bunların meyvelerini de yıl bitmeden aldık. Tüm dünya için zorlu bir yıl olan 2021’i, ciroda yüzde 30’a varan bir büyümeyle kapattık” diye konuştu.

2022’de cironun yüzde 30’u Ar-Ge’ye ayrılacak

Sağlıklı, gurme ve inovatif atıştırmalık sektörünün lideri olarak trendlerin öncüsü olduklarını belirten Kaan Baral, büyümenin ardındaki en önemli dinamiğin Ar-Ge ve inovasyon yatırımları olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti:

“2021 yılında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi global oyuncu kimliğimizi güçlendirmeye ve inovatif çözümlerin bir parçası olmaya odaklandık. 2019 yılında Ar-Ge’nin ciromuzun içindeki payı yüzde 7 iken 2021 yılında yüzde 20’ye çıkardık. Hedefimiz her yıl bir önceki dönemden daha çok ve nitelikli Ar-Ge projeleri üreterek ürünlerdeki yenilikçi yönleri artırmak. Yeni yıla da aynı vizyon ve hedeflerle girdik. 2022 yılı için ciro içindeki Ar-Ge payının yüzde 30 olmasını öngörüyoruz. Tüketicimize yepyeni gurme lezzetler yaratmaya devam edeceğiz.”

“Sözleşmeli Tarım Projemiz büyüyecek”

Marka olarak kaliteli ve sürdürülebilir üretimi, Sözleşmeli Tarım Projesi ile desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Baral, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tüm faaliyet alanlarımızda sürdürülebilirlik ve maksimum verimlilik ilkesiyle hareket ediyoruz. Her zaman en iyi hammaddeyi en iyi üretilen topraklardan almayı, en kaliteli ve gurme ürünleri tüketiciye ulaştırmayı hedefliyoruz. Daha kaliteli ve yüksek rekoltedeki hammaddeyi kendi bereketli topraklarımızdan almak, kendi üreticimize destek vermek ve ülke ekonomisine katma değer yaratmak en büyük hedeflerimiz.

Bu bakış açısıyla, sözleşmeli tarım projemize hızla odaklandık ve son derece verimli bir yatırımı hayata geçirdik. 2022 yılında da sözleşmeli tarıma yaptığımız yatırımı büyüteceğiz. 2025’e kadar 88 bin dekar alanda sözleşmeli tarım projemizi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.