Gıda Hattı

Kuru meyve sektörünün hedefi Z kuşağı!

17 Mayıs 2022, 13:15
Paylaş
Kuru meyve sektörünün hedefi Z kuşağı!

Dünya Kuru ve Kabuklu Meyve Sektörünün en büyük organizasyonu Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi’nde, pandemi sürecinde tüketim alışkanlıkları ve beklentilerinin değiştiği, çok önemli bir tüketim potansiyeli olan Z kuşağının beklentilerine uygun pazarlama stratejilerinin hayata geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi’nin (International Nut and Dried Fruit Council-INC) 39. Kongresi, 11-13 Mayıs’ta Dubai’de düzenlendi. Kongreye, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’ni temsilen; INC Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Öz, INC Türkiye Büyükelçisi Ahmet Bilge Göksan, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri Birol Celep ve Gürcan Şen ile EİB Tarım Sektörleri Müdürü Ece Tırkaz katıldı.

INC Türkiye Büyükelçisi Göksan, düzenlenen çekirdeksiz kuru üzüm oturumunda, ülkemiz ve dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretimi, en son trendler hakkında bir konuşma gerçekleştirdi.

60 ülkeden sektör temsilcileri katıldı

INC Kongresi’nin kuru meyve endüstrisiyle ilgili tek uluslararası etkinlik olduğuna değinen Göksan, EİB’nin düzenli olarak Kongre’ye katılım sağladığını söyledi. Göksan, şöyle devam etti:

“INC Kongresi’nde bu sene üç gün boyunca 60 farklı ülkeden bin 500’ün üstünde kuru ve kabuklu meyve endüstrisindeki sektörün önde gelen liderleri Dubai’de bir araya geldi. Üç gün süresince badem, Brezilya fıstığı, kaju, fındık, macadamia, ceviz, çam fıstığı, pecan, antep fıstığı, ceviz, yer fıstığı, hurma, kuru kayısı, kuru kızılcık, kuru incir, kuru erik, kuru üzüm, çekirdeksiz kuru üzüm, kuş üzümü ürünlerinin rekolte tahminleri, arz, talep ve ticaretiyle ilgili oturumlar düzenlendi.

Ürün oturumları, tüketim trendleri, sürdürülebilirlik…

Kongrenin Kuru kayısı, kuru incir, hurma oturumunun başkanlığını Birlik üyesi Pagysa firmasının temsilcisi Guillaume Pagy yaparken, aynı oturumda Birlik üyesi Anatolia Dış ticaret firmasının temsilcisi Ogan Ceryan panelist olarak yer alarak kuru kayısı üretim ve tüketim trendleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ürün oturumlarının yanı sıra, dünya çapında yürütülen tanıtım faaliyetleri, tüketim trendleri, sürdürülebilirlik gibi güncel konularda pek çok oturum gerçekleştirildi ve konuk konuşmacılar sürdürülebilirlik ve dijital veri güvenliği ile ilgili sunumlar gerçekleştirdi.”

Z jenerasyonunun çok önemli bir tüketim potansiyeli var

Kuru ve kabuklu meyvelerin sağlık üzerinde olumlu etkilerinin ortaya konduğu bilimsel çalışmaların da paylaşıldığını anlatan Göksan, şunları söyledi:

“Bilimsel sonuçların insanların kuru ve kabuklu meyveler tüketimine olumlu katkıları olduğu ve bu çalışmaların arttırılmasının büyük önemi olduğu dile getirildi. Tüm dünyada enflasyonun, üretim ve nakliye masraflarının giderek yükseldiği, Covid pandemisi nedeniyle global çapta nakliye krizlerinin yaşandığı da Kongre’de konuşulan önemli başlıklar arasındaydı. Tüketim alışkanlıklarının ve tüketici beklentilerinin değiştiği, Z jenerasyonunun çok önemli bir tüketim potansiyeli olduğu ve bu açıdan önümüzdeki dönemde bu tüketici kitlesinin beklentilerine uygun pazarlama stratejilerinin hayata geçirilmesi gerektiği de vurgulandı.”

Göksan, INC’nin önümüzdeki dönemde Çin’e yönelik bir tanıtım kampanyası düzenleyeceğini, elektronik ticaretin payının giderek arttığı, sürdürülebilir üretim ve tüketim modellerine ihtiyaç duyulduğu gibi konular üzerinde durulduğunu da sözlerine ekledi.

INC İstatistik Komitesi’nin 13 Mayıs’taki toplantısında, Konseyin dünya çapında güvenilir bir veri kaynağı olarak kabul edildiği, BM, FAO gibi uluslararası örgütlerle iş birliği yapıldığı dile getirildi.

Gala yemeği ile son bulan Kongre, 2023 yılında Londra’da düzenlenecek.

INC Hakkında 

INC, kabuklu ve kuru meyve endüstrisi için kurulmuş bir uluslararası örgüt. Üyeleri arasında 80'den fazla ülkeden 850'den fazla kabuklu ve kuru meyve sektörü firması bulunuyor. Misyonu; küresel kabuklu ve kuru meyve endüstrisinde sürdürülebilir büyümeyi teşvik etmek ve kolaylaştırmak olan INC, sağlık, beslenme, istatistik, gıda güvenliği ve kabuklu ve kuru meyvelerle ilgili uluslararası standartlar ve düzenlemeler konusunda önde gelen uluslararası bir kuruluş.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.