Gıda Hattı

Kuru İncirde İhracatında Rekor

10 Ekim 2007, 15:55
Paylaş

Kuru incirde ihracat, rekor fiyatla başladı. Verim ve kalitenin düşmesi sonucu ton başına ortalama ihracat fiyatı, 2 bin 400 dolardan 5 bin 30 dolarlara çıktı. Ege Kuru Meyve İhracatçıları Birliği'nden alınan bilgiye göre, ilk yükleme günü olarak belirlenen 5 Ekim'de 5 bin 924 ton ürün 29.7 milyon dolar bedelle ihraç edildi. İlk gün yapılan ihracatın ton başına ortalama fiyatı 5 bin 30 dolar olarak gerçekleşti.

Geçen yıl ilk yükleme tarihi olan 19 Eylül günü ise 6 bin 979 ton ürün ihraç edilmiş ve karşılığında 16.8 milyon dolar gelir elde edilmişti. Geçen yılın ortalama fiyatı ise 2 bin 405 dolar olmuştu.

Ege Kuru Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Rafael Çikurel, fiyatların giderek arttığını, şu anda geçen yılın 3 katına yakın fiyatlar verilir duruma geldiğini belirtti. Rekoltenin düşük olmasının yanında, kaliteli ürün bulma sıkıntısı nedeniyle fiyatların hızla arttığını kaydeden Çikurel, "İlk gemiler alıcı ülkelere doğru yola çıktı. Fiyatların ne olacağını bekleyip göreceğiz. Avrupalı tüketici, fiyatı fazla bulup alternatif ürünlere yönelirse, düşüş olabilir. Ancak üreticide mal bitmek üzere. Bu yıl piyasa erken kapanabilir. İhracatın ise geçen yıla göre miktar bazında düşmesine rağmen fiyat bazında aynı seviyeyi koruyabileceğini ya da yükselebileceğini düşünüyoruz" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.